Digitálna identita sa na Slovensku stane skutočnosťou. Takto to bude vyzerať

  • Prvé informácie o digitálnej peňaženke pochádzajú ešte z roku 2021.
  • Odvtedy však ubehlo veľmi veľa času, takže informácií k tomuto projektu je aktuálne viac.
Novinky Digitálna identita sa na Slovensku stane skutočnosťou
Digitálna identita sa na Slovensku stane skutočnosťou. Zdroj: Shutterstock.com/Shutter z, Sewupari Studio
BitmarketsOkazio mobil

To, na čo Slováci čakajú už dlhé roky, by sa mohlo stať skutočnosťou. Portál Startitup totiž poukázal na to, že na portáli slov-lex.sk nedávno pribudol návrh novely zákona týkajúci sa digitálnej identity.

Prvé informácie o digitálnej peňaženke pochádzajú ešte z roku 2021. Nariadenie o jej zavedení pochádza od Európskej únie, takže je zrejmé, že krajiny sa zavedeniu tejto novinky nevyhnú. Kedy sa však do zoznamu krajín s digitálnou identitou pridá aj Slovensko?

Čo žiada Európska únia?

Európska únia chce, aby do roku 2030 minimálne 80 percent občanov únie využívalo digitálnu identitu. Vďaka nej by mal byť prístup k dôležitým verejným službám v rámci celého bloku jednoduchší.

Pôvodne sa plánovalo, že k zavedeniu digitálnej peňaženky by malo dôjsť v roku 2025. Podľa Startitup sa to zrejme aj splní, pretože návrh hovorí, že zákon by mal nadobudnúť platnosť 1. januára 2025.

Ako to bude fungovať?

Vďaka digitálnej peňaženke bude možné overenie identity prostredníctvom mobilnej aplikácie, informovali sme v minulosti. Táto nová služba zjednodušuje elektronickú komunikáciu a eliminuje potrebu nosiť fyzické občianske alebo vodičské preukazy.

Richard Margala, expert na elektronický podpis, pre TA3 uviedol, že táto novinka nie je v podstate ani novinkou. Podľa jeho slov túto vymoženosť Slováci veľmi dobre poznajú, keďže ju používajú už teraz. Ako príklad uvádza aplikácie, do ktorých si ukladáme vernostné či platobné karty, ale aj cestovné lístky. Tieto digitálne peňaženky fungujú na rovnakom princípe, no ich funkcie sú rozšírené.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Hlavnou funkcionalitou je možnosť ukladať osobné doklady, potvrdenia alebo zdravotné informácie. Elektronický podpis bude kľúčovou súčasťou tohto procesu. Zároveň si do tejto aplikácie môžu Slováci nahrať a uložiť viaceré doklady. Základom bude občiansky preukaz a vodičský preukaz, no povráva sa aj o cestovnom pase.

Digitálna peňaženka by mala byť síce zadarmo, no odborník sa domnieva, že ak prídu doplnkové služby, je možné, že sa objavia aj poplatky.

Nový regulačný rámec EÚ, ktorý sa po desiatich rokoch podrobuje revízii, umožňuje postupné zavedenie aplikácie vo všetkých členských štátoch Európskej únie.

Implementácia európskeho nariadenia môže priniesť určité ťažkosti. Členské krajiny majú na implementáciu aplikácie dva roky, pričom na Slovensku sa toto obdobie začne až v novembri.

Je digitálna identita bezpečná?

Podľa kritikov to môže viesť k úplnému dohľadu, pretože webové prehliadače budú pravdepodobne povinné akceptovať digitálne certifikáty a kryptografické kľúče vydané EÚ. To by mohlo otvoriť cestu k online monitorovaniu. Inými slovami, štát by mohol sledovať webovú aktivitu všetkých občanov EÚ.

Podľa Európskej komisie sú však tieto obavy zbytočné a poukazuje na nepochopenie celého tohto projektu. Občanov ubezpečuje, že úrady nebudú vykonávať dohľad nad internetom a neporušia dôvernosť internetových pripojení. Na záver je potrebné dodať už len to, že digitálna identita by mala byť spočiatku dobrovoľná.

Best Wallet PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.