Desaťtisíce mŕtvych hlasovalo vo voľbách? Bol to hoax! A tu sú dôkazy

BitmarketsKvakomat mobil

Americké prezidentské voľby sú za nami, no kontroverzia okolo nich naďalej trvá. Republikánom sa podarilo rozdeliť národ na dva tábory. Trumpovi voliči veria, že demokratický kandidát Joe Biden vyhral iba vďaka podvádzaniu a po internete sa šíria informácie o tom, ako v rozhodujúcich štátoch hlasovali mŕtvi ľudia. Hovorí sa o státisícoch neplatných hlasov podaných voličmi spoza hrobu, všetky samozrejme v prospech Bidena.

Čo je na tom pravdy? A ako tieto príbehy uzreli svetlo sveta? Nuď, hneď na začiatok je vhodné podotknúť, že hovoriť o státisícoch hlasoch sfalšovaných týmto spôsobom je nanajvýš prehnané. Podobne, ako pri detskej hre na telefón, aj tu sa správa neustálym opakovaním pozmenila a poriadne zveličila.

Dve najväčšie kontroverzie o hromadnom hlasovaní spoza hrobu kolujú okolo štátov Pennsylvania a Michigan. V oboch samozrejme vyhral Joe Biden. než sa na en pozrieme, je vhodné povedať pár slov o tom, ako by teoreticky mohol hlasovať mŕtvy človek.

Môže vás zaujímať: Podvodníci hackli Trumpov web! Tvrdia že je zodpovedný za koronavirus

Ako môže hlasovať mŕtvy človek?

Bohužiaľ, nejde o apokalypsu zombíkov. Faktom je, že vláda občas pošle hlasovaní človek aj človeku, ktorý už zomrel. V takomto prípade je samozrejme ilegálne vziať daný lístok a fyzicky pomocou neho voliť. Ak sa to príbuzný rozhodne urobiť, hrozí mu poriadne mastná pokuta alebo dokonca väzenie. Motív pre spáchanie tohto trestného činu je teda dosť slabý.

Ak sa to podarí, kandidát dostane jeden jediný hlas navyše. Ak nie, páchateľovi hrozí nepríjemný trest. Aj preto evidujeme len málo podobných prípadov. Mýty o hromadnom hlasovaní spoza hrobu sa však dobre šíria a dostávajú veľa klikov, médiá pochybnejšie médiá teda dvakrát nepremýšľajú a s radosťou šíria tieto mýty.

Odkiaľ sa teda vzali správy z Michiganu a Pennsylvánie?

Pennsylvánia – Za Bidena vraj hlasovalo 21 206 mŕtvych ľudí

Minulý piatok sa po internete virálne rozšírila správa o 21 000 hlasoch od mŕtvych ľudí v štáte Pennsylvánia. Ako prvý o tom napísal portál breitbart a tento článok následne retweetol Rudy Guiliani. Jeho retweet získal viac než 100 000 likov a zdieľaní.

Na čom bol tento článok založený? Ešte v októbri spoločnosť Public Interest Legal Foundation na súde podala sťažnosť, podľa ktorej mala Pennsylvánia na zozname voličov 21 206 mŕtvych ľudí. Sťažnosť bola zamietnutá, pretože spoločnosť neposkytla dostatočné dôkazy svojich tvrdení a hrozilo, že spolu s mŕtvymi budú zo zoznamu vyškrtnutí aj legitímni voliči.

Sudca podotkol, že pravdepodobnosť, že by niekto hlasoval v mene mŕtveho je minimálna a nebude riskovať vyškrtnutie legitímnych voličov. Inými slovami, ak by bol zoznam upravený podľa požiadavkov Public Interest Legal Foundation škody by boli omnoho väčšie, než potenciálne riziko falšovania hlasov.

Prečítajte si: Demokracia USA v ohrození, hrozí Amerike občianska vojna?

Taktiež poukázal na nedávne vyšetrovanie údajných mŕtvych ľudí na zozname voličov v štáte Missouri kde sa ukázalo, že všetky prípady boli spôsobené chybami pri spájaní mien s ľuďmi, problémami v dátach, na ktorých boli založené obvinenia a preklepmi zo strany úradníkov.

Nakoniec, spoločnosť Public Interest Legal Foundation sa nesťažovala, že 21 206 mŕtvych ľudí volilo Joa Bidena, ale že by teoreticky mohli voliť. Takto vznikol najväčší hoax okolo mŕtvych voličov v posledných prezidentských voľbách.

Joe Biden nakoniec v Pennsylvánii vyhral o 60 000 hlasov.

Viac o hoaxoch okolo posledných prezidentských volieb: Môžeme veriť dôkazom o podvodoch v amerických prezidentských voľbách?

Michigan – 2503 mŕtvych volilo v Detroite?

Druhé najväčšie číslo údajne mŕtvych voličov pochádza zo štátu Michigan. V meste Detroit sa vraj týmto spôsobom sfalšovalo 2503 hlasov, najstarší volič sa pritom mal narodiť ešte v roku 1823.

Opäť, táto informácia má pôvod v žalobe od spoločnosti Public Interest Legal Foundation, tentokrát z roku 2019. Opäť, neexistujú žiadne oficiálne obvinenia, že by títo voliči reálne podali svoje hlasy. Celý spor je založený na tom, že by teoreticky mohli voliť.

Spoločnosť nakoniec túto žalobu stiahla a potvrdila, že štát vyčistil svoj zoznam. Takže správy o tom ako v Michigane hlasovalo 2503 mŕtvych sú jednoznačne hoax. Nakoniec, Joe Biden v tomto štáte nad Trumpom vyhral o viac než 145 000 hlasov.

Myslíte si, že Biden vyhral prezidentské voľby iba vďaka podvádzaniu?

Záver – Neverte všetkému, čo vidíte na internete

Čo ešte dodať? Správy o hlasovaní spoza hrobu boli prinajmenšom prehnané. Reálnych prípadov kedy sa to deje je málo a podobné clickbaity na sociálnych sieťach treba nahlásiť.

Na internete po voľbách koloval aj ďalší hoax okolo využitia blockchainu v prezidentských voľbách. Donald Trump vraj nechal označiť všetky hlasovacie lístky špeciálnym vodoznakom a cez blockchain je možné overiť ich pravosť. Viac sme o tomto hoaxe napísali v našom článku:

Trump vraj použil blockchain, aby odhalil podvody v prezidentských voľbách – Čo je na tom pravdy?

txbtxb