Mačky. Patria medzi najobľúbenejšie a najroztomilejšie domáce zvieratá, ktoré si ľudia kupujú. Mačky sú rovnako veľmi obľúbené na internete. Podľa všetkého však taktiež aj v kryptosvete. Počuli ste už o CryptoKitties?
Najskôr si predstavíme čo vlastne tie kryptomačky sú. Ide o blockchainovú videohru v ktorej môže hráč kupovať a vymieňať s ostatnými hráčmi virtuálne mačky. Čo sa obľúbenosti týka, stručne možno povedať, že si veľmi rýchlo získala pomerne početnú hráčsku základňu. Iba niekoľko dní po spustení CryptoKitties utratili hráči za virtuálne mačky a mačiatka viac než jednu miliardu dolárov. Projekt bol tak úspešný, že v dobe spustenia spomaľoval celú sieť Ethereum, na ktorej hra beží.
K čomu CryptoKitties slúžia – Nie je lepšie zaobstarať si skutočnú mačku?
Možno si hovoríte, že blockchain by bolo možné využiť lepšie, alebo že je lepšie zaobstarať si mačku skutočnú. CryptoKitties však slúžia predovšetkým ako akási demonštrácia blockchainu a jeho potenciálu. Majú poukazovať na možnosti využitia pre obchodovanie a zaistenie digitálneho majetku. Podľa bielej listiny, teda takzvaného “white paper”, sa tvorcovia snažia užívateľom ukázať, čo všetko blockchain dokáže. Kryptomačku si síce na rozdiel od tej skutočnej nepohladíte, ale mnohým ľuďom môže rozšíriť obzory ohľadne fungovania a využitia blockchainu.
Mohlo by vás zaujímať: Čo je to vlastne ten blockchain?
Každá kryptomačka je defacto token. Postavené sú podľa štandardu ERC-721. Tie sa oproti tokenom postavených na známom ERC-20 líšia v tom, že sú unikátne a nemožno ich zameniť. Každá virtuálna mačka, ktorú si hráč zakúpi, má vo svojom kóde zapísané rôzne unikátne vlastnosti ako fenotyp a genotyp.
Mohlo by vás zaujímať: Všetko o kryptomene Ethereum TU!
Virtuálne zviera za cenu luxusného auta
CryptoKitties však prilákali zrak sveta vďaka obdivuhodnej transakcii, ktorá v hre prebehla. Podľa webu CNET sa totiž našiel niekto, s prezývkou Rabono, kto za jednu virtuálnu mačku zaplatil 600 ETH, čo je 172 000 dolárov. Teda asi toľko, ako Porsche 911. Len pre predstavu, bežne sa za CryptoKitties platí okolo 60 dolárov.
Táto pomerne drahá kryptomačka nesie meno Dragon a jedná sa o 896775. kryptomačku v rade. Čo je na nej tak zvláštne? Ťažko povedať. Jej popis totiž nie je nijak významne zaujímavý od tých ostatných. V popise síce stojí, že v mladšom veku pohrýzla istú Rebeccu Black, ale vraj z toho už vyrástla. Teraz si užíva špehovanie susedov. V skratke sa prakticky jedná o typickú mačku. Prečo je teda jej cena v prepočte niečo okolo 148 000 eur? To nám najskôr prezradí len jej, s najväčšou pravdepodobnosťou, veľmi šťastný majiteľ.
Dragon tak svojou cenou prekonala teraz už druhú najdrahšiu mačku v hre. V decembri minulého roka išlo o ešte len osemnástu virtuálnu mačku v rade a predala sa za 253 ETH, v tej dobe za rovných 110 000 dolárov. Jej cena sa však dá ospravedlniť tým, že išlo o jednu z prvej generácie. Tie mladšie bývajú totiž lacnejšie. Podľa spoločnosti CryptoKitties tak musel majiteľ, vystupujúci pod prezývkou Rabano, mať k Dragonovi nejaké osobné spojenie. Buď s ňou, alebo s predávajúcim.
Záver
CryptoKitties sú veľmi zaujímavým projektom, ktorý má ľuďom zábavnou formou ukázať možnosti a potenciál blockchainu pre obchodovanie. A ako je známe, vo svete obchodu a kryptomien sú ľudia občas ochotní “pretočiť” veľmi vysoké čiastky. Vo svete kryptomačiek, teda v hre CryptoKitties, ide však o pomerne ojedinelú čiastku. Uvidíme, ako dlho bude trvať, než Dragona prekoná ešte drahší virtuálny maznáčik. Medzitým je určite dobré, keď sa podarí pomocou tejto hry rozšíriť povedomie a znalosti o blockchaine.
Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj: blokt.com