Coinbase návod – Recenzia, poplatky, nákup a obchodovanie kryptomien

Plus Návod na burzu Coinbase
Návod na burzu Coinbase. Zdroj: Shutterstock.com/dennizn
BitmarketsBitmarkets

Spoločnosť Coinbase bola založená v roku 2012 zakladateľom Brianom Armstrongom ako súčasť Ycombinatoru. Podnikateľ Brian Armstrong zakladal spoločnosť tesne predtým, ako opustil vysokú pozíciu vo firme AirBNB. Práve po ukončení tohto pracovného pomeru sa rozhodol pre riskantný krok. Kryptomeny v roku 2012 boli ešte len v počiatočnej fáze existencie. V tomto článku sa pozrieme na kompletný Coinbase návod a súčasťou je aj Coinbase recenzia. Ako nakúpiť kryptomeny na burze?

V roku 2012 neexistovala veľká konkurencia na trhu s kryptomenovými burzami. Pôvodne sa zmenáreň mala zaoberať iba bitcoinovými transakciami. Výmeny v tom čase fungovali väčšinou bez tretej strany. Počiatočná Brianova investícia vo výške 150 000 dolárov sa nakoniec podarila a priniesla mu miliónové zisky. Vďaka nej začala zmenáreň Coinbase fungovať a rozrastať sa až do dnešného dňa.

Vytvorením účtu na Coinbase cez náš link získaš po prvom nákupe 8 EUR úplne zdarma.

»»»Chcem využiť bonus 8 EUR.«««

Sponzorovaný obsah

Keď zoberieme do úvahy vznik kryptomien, tak Coinbase so sídlom v USA je jedna z najstarších zmenární, pričom si stále udržuje vysoký objem obchodovania dodnes. Spoločnosť však začala iba ako sprostredkovateľská služba, no časom sa jej služby rozširovali.

V roku 2016 už zmenáreň disponovala niekoľkými miliónmi zákazníkov a mesačným obratom v hodnote stoviek miliónov dolárov. Jej služby už v súčasnosti nie sú výlučne zmenárenské. Existuje totiž aj sesterská burza Coinbase Pro. Obchodovanie je tu možné s viacerými kryptomenami, no poplatky sa môžu zdať na prvý pohľad vysoké v porovnaní s konkurenciou.

Coinbase dnes

Keďže ide o najväčšiu kryptomenovú zmenáreň v USA, spoločnosť Coinbase musí poskytovať bezpečnostné prvky a ochranu kapitálu na vysokej úrovni. Výhodou burzy je predovšetkým jednoduchosť a prehľadnosť. Práve Coinbase predstavoval pre mnohých nováčikov v minulosti vstupnú bránu do kryptotrhu. V prípade, že niekto uprednostnil iné burzy, časom aj tak v mnohých prípadoch realizoval obchody aj na Coinbase. S touto burzou má preto mnoho užívateľov bohaté skúsenosti.

Vklad na burzu je veľmi prehľady a jednoduchý. To isté možno povedať aj o obchodovaní konkrétnych kryptomien. Stačí si založiť účet, verifikovať svoju totožnosť a následne nastaviť bankový účet, cez ktorý si prepošlete váš prvý kapitál, ktorý poslúži na obchodovanie s kryptomenami.

Burza je navyše jedinou kryptomenovou spoločnosťou, ktorá je obchodovaná na burze cenných papierov. Akcie spoločnosti sa nazývajú COIN. To však neznamená, že Coinbase nemá konkurenciu. Spoločnosť Binance a Coinbase sa totižto bijú o najlepšiu burzu na svete už nejaký ten čas. Dominantné postavenie v sektore nakupovania kryptomien má Coinbase, zatiaľ čo Binance sa cieli na obchodníkov, ktorí aktívne obchodujú.

Čo v skutočnosti Coinbase ponúka a aké všetky služby na platforme môžeme využívať? Práve to sa dočítate v tomto návode.

Podporované krajiny

Vďaka tomu, že Coinbase je jedna z najväčších kryptozmenární na svete, jej podpora je prakticky na celom svete. Výnimkou teda nie sú Slovenská ani Česká republika. Coinbase na rozdiel od konkurentov získala licencie pre poskytovanie služieb na území USA. Väčšina búrz však mala so získaním takýchto licencií problém, ako napríklad BitMEX a Binance.

Obyvatelia Európskej únie môžu vkladať peniaze prostredníctvom SEPA platby. Prihlásite sa teda do vášho bankového účtu, zvolíte možnosť SEPA prevod a pošlete peniaze na IBAN burzy. Po spracovaní transakcie budú peniaze pripísané na váš účet Coinbase.

Registrácia účtu

Prvý krok, ktorý musíte urobiť, je registrácia na burze Coinbase. Po návšteve stránky coinbase.com uvidíte v pravo hore okno Get started.

Coinbase registrácia krok 1. Zdroj: Coinbase

Coinbase registrácia, krok 1. Zdroj: Coinbase

Následne sa vám zobrazí okno, kde potrebujete zadať svoje meno, email a heslo. Po potvrdení, že máte viac ako 18 rokov a akceptovaní podmienok, stlačíte Create account.

Registrácia účtu však môže fungovať aj na princípe referalu. V prípade, že sa registrujete cez náš link, pri prvom vklade nad 100 $ obe zúčastnené strany získajú 10 $ úplne zadarmo. Tieto ,,voľné” peniaze si hneď môžete vybrať alebo ich použiť na obchodovanie na platforme burzy.

Coinbase registrácia krok 2. Zdroj: Coinbase

Coinbase registrácia krok 2. Zdroj: Coinbase

V každom prípade, uvedené údaje musia byť pravdivé, pretože pri nasledujúcom overovaní totožnosti musia tieto údaje súhlasiť. To znamená, že ak by ste napríklad súhlasili s tým, že máte 18 rokov pod vaším menom a reálne ich nemáte, tak pri overení KYC by autorizácia neprešla. Obchodovať tu môžu iba plnoletí.

Po stlačení Create account vám príde potvrdzovací email, cez ktorý si aktivujete účet. Teraz je účet pripravený na prihlásenie. Ďalším nevyhnutným krokom je však dvojfaktorové overenie a KYC.

Bezpečnosť na burze Coinbase

Aj burza Coinbase funguje v online priestore, na ktorý útočia hackeri. Jednou odlišnosťou medzi burzami je systém, ktorým bojujú proti takýmto neželaným útokom. Konkrétne má burza Coinbase koncept posielania peňazí do tzv. cold wallet. Cold wallet znamená, že uložené peniaze v nej sú mimo online priestor a teda aj mimo potenciálnych hackerských útokov. Hacker sa tak nedokáže dostať k peniazom investorov.

Na klasickej online peňaženke je držaný iba minimálny kapitál. To znamená, že ak by hackeri prelomili obranu, tak burza by prišla iba o tento malý zlomok peňazí. Tento zlomok je určite zanedbateľný, ak ho porovnáme so ziskami burzy. Existenciu burzy by to pravdepodobne nenarušilo. Napriek tomu sa stále odporúča držať kapitál na hardvérovej peňaženke, prípadne softvérovej. Jediná výnimka by nastala, ak plánujete aktívne obchodovať kryptomeny.

Dvojfaktorové overenie 2FA

Napriek tomu, že Coinbase disponuje slušnou ochranou peňazí užívateľov, je potrebné chrániť aj samého seba. To, že burza nebude hacknutá, neznamená, že váš účet nebude hacknutý tiež. Znovu sa teda vraciame k dvojfaktorovému overeniu 2FA.

Dvojfaktorové overenie je pomerne jednoduchý spôsob ako overiť vaše prihlásenie dvoma prístupmi, ktoré na seba nie sú naviazané. Táto metóda je napriek jednoduchosti veľmi bezpečná a efektívna. Je využívaná na celom svete aj korporáciami.

Na to, aby ste si nastavili 2FA, budete potrebovať kliknúť napravo na ikonku vášho profilu a následne na políčko Settings. Potom si vyberiete možnosť Security.

2FA Coinbase. Zdroj: Coinbase

2FA Coinbase. Zdroj: Coinbase

V tejto sekcii si spárujete vaše telefónne číslo s profilom a nastavíte si 2FA. Na dvojfaktorové overenie sa prevažne používa:

  • Google authenticator – jedinečný kód prostredníctvom externej aplikácie spoločnosti Google
  • Text message – prostredníctvom sms správy do mobilu
  • Security key – hardvérové zariadenie, ktoré chráni váš účet

Ďalej si viete nastaviť, či má dvojfaktorové overenie vyskakovať aj pri posielaní kryptomien.

 

Dvojfaktorové overenie na Coinbase. Zdroj: Coinbase

Dvojfaktorové overenie na Coinbase. Zdroj: Coinbase

KYC

Ďalším nevyhnutným krokom je prejsť overením KYC. Pri prvom prihlásení pravdepodobne budete vyzvaný, aby ste prešli verifikáciou. Tak či onak táto verifikácia bude vyžadovaná už pri prvom vklade na účet. Do sekcie stupňa verifikácie sa dostanete cez Profil -> Settings -> Account limits.

Verifikácia dokumentov Coinbase. Zdroj: Coinbase

Verifikácia dokumentov Coinbase. Zdroj: Coinbase

Následne po zvolení verifikácie cez vodičský alebo občiansky preukaz budete môcť splniť stupeň verifikácie. Tento krok splníte tak, že odfotíte obidve strany dokumentu. Obidve fotky musia byť jasne čitateľné, neorezané a vo vysokej kvalite. Príklad verifikovaného účtu s limitmi vidíte na nasledujúcom obrázku:

Verifikovaný účet. Zdroj: Coinbase

Verifikovaný účet. Zdroj: Coinbase

Verifikácia účtu na Coinbase väčšinou prebieha do pár minút a odozva je tak bezkonkurenčne najrýchlejšia. Väčšinou je tento krok problémový iba pre začiatočníkov, a to hlavne pre nesplnenie všetkých podmienok ako je napr. bezchybná fotografia identifikačného dokumentu. Preto sa môže niekedy stať, že fotku vám neschvália okamžite a budete musieť nahrať dokument opätovne. Väčšinou však s tým nie je problém.

Vklad a výber z účtu

Do rozhrania vkladu na burzu Coinbase sa dostanete cez políčko Buy/Sell. Následne si viete zvoliť, či chcete poslať prostriedky na účet alebo si pravidelne sporiť kryptomenami. Pri prvotnom vklade vám vyskočí okno, že nemôžete nakupovať kryptomeny, pretože nemáte fiat menu. Stlačíte teda políčko Deposit funds. Pri zvolení vkladu v eurách vám vyskočí tabuľka s platobnými podmienkami. Podľa týchto údajov vytvoríte SEPA prevod vo vašom Internet bankingu.

Vklad na účet. Zdroj: Coinbase

Vklad na účet. Zdroj: Coinbase

Pri vkladaní cez SEPA si musíte dať pozor hlavne na počiatočné overenie. Je potrebné zaslať najprv malú čiastku na účet burzy a oni vám prostredníctvom tejto prvej transakcie verifikujú váš bankový účet. Peniaze vám navyše zašlú naspäť, čiže táto prvá platba slúži iba na overenie. Pri ďalších transakciách prostredníctvom SEPA vkladov nebude potrebné realizovať nič podobné.

Pri zasielaní SEPA prevodu nikdy nezabúdajte na Reference number. Toto číslo slúži na to, aby burza dokázala identifikovať váš účet a následne vám zaslať finančné prostriedky na Coinbase peňaženku.

Váš stav peňaženky fiat mien aj kryptomien nájdete na domovskej stránke v sekcii Assets, ako ukazuje obrázok nižšie. Po rozkliknutí konkrétnej meny sa vám zobrazí peňaženka meny.

Peňaženka. Zdroj: Coinbase

Peňaženka. Zdroj: Coinbase

Napravo od histórie pohybov na vašej peňaženke môžete vidieť možnosť Add cash/Cash out. Add cash znamená, že chcete navýšiť vklad vo vašej peňaženke. Cash out naopak znamená, že chcete vybrať prostriedky z peňaženky von.

Vklad a výber z peňaženky. Zdroj: Coinbase

Vklad a výber z peňaženky. Zdroj: Coinbase

V prípade, že kliknete na Add cash, zobrazí sa vám to isté okno ako v prípade, keď sme zadávali prvý SEPA vklad. Naopak, ak kliknete na Cash out, tak stačí iba zadať sumu, akú chcete vybrať. Následne zadáte váš bankový účet, na ktorý peniaze majú prísť. Mal by byť rovnaký ako účet, cez ktorý ste peniaze vkladali. Obvykle peniaze prídu na účet do 2 hodín počas pracovného dňa.

Vytvorením účtu na Coinbase cez náš link získaš po prvom nákupe 8 EUR úplne zdarma.

»»»Chcem využiť bonus 8 EUR.«««

Rozhranie platformy Coinbase – Coinbase návod

Rozhranie Coinbase je veľmi prehľadné a jednoduché. Najčastejšie využívané položky sú tie, kde sa kryptomeny obchodujú či vymieňajú. Taktiež budete používať sekciu vašich aktív a stavov účtov. Nasledujúci obrázok poskytuje vizuálne zobrazenie jednotlivých sekcií, ktoré si teraz vysvetlíme.

Rozhranie burzy. Zdroj: Coinbase

Rozhranie burzy. Zdroj: Coinbase

  1. Assets – toto je základná domovská stránka, ktorá je zobrazená aj na hornom obrázku. V tejto sekcii si môžete kontrolovať stav vašej peňaženky na grafe.
  2. Trade – tu si môžete nakupovať alebo predávať jednotlivé kryptomeny, resp. ich konvertovať.
  3. Pay – v tejto sekcii máte na výber buď to poslať kryptomenu preč z burzy, alebo si vygenerujete adresu na vklad na burzu z externej peňaženky.
  4. For You – tu si môžete prečítať alebo pozrieť mnoho návodov ako na kryptomeny a na odmeňovací systém. Sú tu rôzne tipy a tutoriály.
  5. Learn and earn – táto sekcia obsahuje niekoľko krátkych kvízov, kde po ich úspešnom absolvovaní viete zarobiť malý počet dolárov v kryptomenách.
  6. Notifications – tu sa nachádza chronologicky zoradený zoznam oznámení pre váš účet.
  7. Invite friends – práve v tejto sekcii môžete získať svoj refferal odkaz, cez ktorý keď niekto úspešne prejde registráciou, získate vy aj druhá strana odmenu v hodnote 10 $.
  8. Portfolio balance – v tomto zobrazení vidíte stav vášho portfólia na grafe.
  9. Your assets – toto je zoznam peňaženiek, na ktorých máte prostriedky a sledujete ich stav.
  10. Buy/Sell + Profile – túto sekciu sme si už vysvetlili. Ide o nastavenia účtu a možnosť kúpiť, predať, poslať a obdŕžať kryptomeny.

Za zmienku určite stojí sekcia Learn and earn. Práve tu si môžete zadarmo zarobiť kryptomeny v hodnote až 100 $. Funguje to tak, že si pozriete vzdelávacie videá a potom po ich pozretí prechádzate rôznymi kvízmi. Je dopredu určené, koľko dolárov zarobíte v ktorej mene. Za každú správnu odpoveď v kvíze dostanete napríklad kryptomenu COMP, FET, CLV, XLM, AMP alebo GRT v hodnote 1 $ alebo vyššie.

Rozmieňanie kryptomien

Predtým, ako sa pustíme do kapitoly rozmieňania a obchodovania kryptomien, je potrebné poukázať na fakt, že Coinbase nemá veľa kryptomien zalistovaných. Toto je zoznam, ktorý je aktuálny k 6. 10. 2021:

  • 0x (ZRX)
  • 1Inch (1INCH)
  • Aave (AAVE)
  • Adventure Gold (AGLD)
  • Alchemy Pay (ACH)
  • Algorand (ALGO)
  • Amp (AMP)
  • Ampleforth Governance Token (FORTH)
  • Ankr (ANKR)
  • Augur (REP)
  • Avalanche (AVAX)
  • Axie Infinity (AXS)
  • EThe Balancer (BAL)
  • Bancor Network Token (BNT)
  • Band Protocol (BAND)
  • BarnBridge (BOND)
  • Basic Attention Token (BAT)
  • Bitcoin (BTC)
  • Bitcoin Cash (BCH)
  • Braintrust (BTRST)
  • Cardano (ADA)
  • Cartesi (CTSI)
  • Celo (CGLD)
  • Chainlink (LINK)
  • Chiliz (CHZ)
  • Civic (CVC)
  • Clover finance (CLV)
  • Compound (COMP)
  • Cosmos (ATOM)
  • Coti (COTI)
  • CUrve DAO Token (CRV)
  • Dai (DAI)
  • Dash (DASH)
  • Decentraland (MANA)
  • DerivaDAO (DDX)
  • DFI.Money (YFII)
  • districtOx (DNT)
  • Dogecoin (DOGE)
  • Enjin Coin (ENJ)
  • Enzyme (MLN)
  • EOS (EOS)
  • Ethereum (ETH)
  • Ethereum Classic (ETC)
  • Fetch.ai (FET)
  • Filecoin (FIL)
  • GItcoin (GTC)
  • Harvest finance (FARM)
  • Horizen (ZEN)
  • iExec RLC (RLC)
  • Internet Computer (ICP)
  • IoTeX (IOTX)
  • Keep Network (KEEP)
  • Litecoin (LTC)
  • Livepeer (LPT)
  • Loopring (LRC)
  • Maker (MKR)
  • Mask Network (MASK)
  • Mirror Protocol (MIR)
  • NKN (NKN)
  • NuCypher (NU)
  • Numeraire (NMR)
  • OMG Network (OMG)
  • Orchid (OXT)
  • Origin token (OGN)
  • Orion protocol (ORN)
  • Paxos Standard (PAX)
  • PlayDapp (PLA)
  • Polkadot (DOT)
  • Polygon (MATIC)
  • Polymath (POLY)
  • Quant (QNT)
  • Quickswap (QUICK)
  • Radicle (RAD)
  • Rai reflex index (RAI)
  • Rally (RLY)
  • Rari Governance Token (RGT)
  • Ren (REN)
  • Request (REQ)
  • Shiba Inu (SHIB)
  • Skale (SKL)
  • Solana (SOL)
  • Stellar Lumens (XLM)
  • Storj (STORJ)
  • Sushiswap (SUSHI)
  • Synthetix (SNX)
  • Tellor (TRB)
  • TerraUSD (UST)
  • Tether (USDT)
  • Tezos (XTZ)
  • The Graph (GRT)
  • Tribe (TRIBE)
  • TrueFi (TRU)
  • UMA (UMA)
  • Uniswap (UNI)
  • Wrapped Bitcoin (WBTC)
  • Wrapped LUNA token (WLUNA)
  • XYO (XYO)
  • Yearn.finance (YFI)
  • Zcash (ZEC)

Teraz už vieme, ktoré kryptomeny sú podporované burzou Coinbase. Samozrejme, zoznam sa neustále mení a konkrétne kryptomeny nájdete TU. Ako teda rozmeniť kryptomeny? Nasledujúci obrázok poskytuje vizuálne zobrazenie sekcie, kde sa nachádza možnosť konvertovať kryptomeny. Najprv prejdete do možnosti Trade -> Convert. Následne si už iba zvolíte, ktorú kryptomenu chcete vymeniť za ktorú.

Rozmieňanie kryptomien. Zdroj: Coinbase

Rozmieňanie kryptomien. Zdroj: Coinbase

Zákaznická podpora Coinbase

Zákaznická podpora Coinbase funguje prostredníctvom ticketov resp. kontaktného formulára. Predtým, ako vytvoríte ticket, skúste nájsť odpoveď na vašú otázku v sekcii na tomto odkaze. Práve tu totiž nájdete odpovede na najčastejšie otázky. Potom sa môže stať, že po prečítaní sekcie FAQ nájdete odpoveď a ticket bude bezpredmetný.

Celá sekcia podpory je v anglickom jazyku a kontaktovať burzu je potrebné výhradne v angličtine. Toto môže byť pre mnohých užívateľov nevýhodou. Ďalšou nevýhodou je aj fakt, že podpora nefunguje na báze 24/7 hotline a teda v minulosti mali užívatelia problémy s komunikáciou s burzou Coinbase. Napriek tomu podpora Coinbasu reaguje na tickety a snaží sa problémy riešiť. Je však určite čo vylepšovať.

Coinbase Pro vs. Coinbase

Po kliknutí na stránku pro.coinbase.com sa dostanete do platformy Coinbase Pro. Coinbase Pro je sesterská burza, ktorá poskytuje obchodovanie za podstatne nižšie poplatky v porovnaní s klasickým Coinbasom. Vďaka týmto nižším poplatkom určite odporúčame obchodovať práve na Coinbase Pro. Ďalšou výhodou je, že sa na tejto platforme dajú obchodovať mnohé kryptomeny od BTC až po nízko kapitalizované mince.

Registrácia na Coinbase Pro nie je potrebná v prípade, ak ste si účet vytvorili na Coinbase už v minulosti. Obidve burzy sú prepojené a registráciou získate prístup na obidve platformy.

Z názvu Coinbase Pro vyplýva, že pôjde o čosi detailnejšie obchodovanie v porovnaní s klasickým Coinbasom. Kým na Coinbase boli iba základné údaje a veľmi jednoduchý graf, tak na Coinbase Pro získate prístup k mnohým ďalším informáciám o trhu. Klasický Coinbase môžeme nazvať skôr zmenárňou, pričom Coinbase Pro burzou. Prečo? Burza poskytuje obchodovanie aj pomocou targetov, stoplossu a ďalších funkcií, pričom Coinbase poskytuje iba klasické zmenárenské služby.

Rozhranie platformy Coinbase Pro

Po úspešnom prihlásení na burzu Coinbase Pro sa vám zobrazí rozhranie, ktoré si detailnejšie popíšeme pod nasledujúcim obrázkom.

Rozhranie Coinbase Pro. Zdroj: Coinbase

Rozhranie Coinbase Pro. Zdroj: Coinbase Pro

  1. Orders – po rozkliknutí tejto sekcie sa vám na obrazovke otvorí zoznam vašich objednávok.
  2. Portfolios – máte možnosť vytvoriť si viacero portfólií a v tejto sekcii sa medzi nimi môžete pohybovať a sledovať ich vývoj.
  3. Trade history – v tejto časti obrazovky vidíte históriu obchodov, ktoré sú chronologicky zoradené podľa času.
  4. Price charts – táto časť rozhrania obsahuje cenový graf na spotovej burze. Viete si nastavovať dĺžku jednej sviečky, typ grafu a podobne.
  5. Open orders – pod grafom sa nachádza sekcia otvorených objednávok. Všetky objednávky, ktoré ste zrealizovali, sa vám zobrazia práve tu.
  6. Order book – pojem kniha objednávok označuje elektronický zoznam objednávok na nákup a predaj usporiadaný podľa cenovej hladiny.
  7. Wallet balance a Order Form – v tejto časti rozhrania burzy Coinbase Pro nastavujete podmienky pre realizáciu obchodu. Wallet balance zobrazuje stav peňaženky a možnosť prostriedky z peňaženky vybrať alebo vložiť. Order Form zas poskytuje možnosť nakupovať alebo predávať danú kryptomenu. Na výber máme tri trhy – Market, Limit a Stop.
  8. Zoznam párov – vľavo hore po rozkliknutí menového páru sa vám zobrazí možnosť vybrať si menový pár, ktorý chcete obchodovať. Kryptomeny na burze Coinbase Pro sa dajú obchodovať iba voči EUR, USDT, UST, USDC, BTC, DAI a ETH.

Vklad a výber na Coinbase Pro

Sú dve možnosti ako sa dostanete do sekcie vkladu alebo výberu. Buď otvoríte sekciu Wallet Balance naľavo hore, kde vidíte možnosť Deposit/Withdraw, alebo druhou možnosťou je, že pôjdete do sekcie Portfolios, kde túto možnosť nájdete tiež. Vpravo hore v sekcii Portfolios vidíte možnosť vybrať alebo vkladať.

Vklad a výber. Zdroj: Coinbase Pro

Vklad a výber. Zdroj: Coinbase Pro

  • Ak plánujete zasielať peniaze späť na bankový účet alebo vybrať kryptomenu na inú peňaženku, v obidvoch prípadoch zvolíte možnosť Withdraw.
  • Ak plánujete zasielať peniaze z bankového účtu na burzu alebo vložiť kryptomenu na peňaženku, v oboch prípadoch zvolíte možnosť Deposit.
Vklad. Zdroj: Coinbase Pro

Vklad. Zdroj: Coinbase Pro

Po rozkliknutí jednej z možností sa vám zobrazí zoznam kryptomien a fiat mien, ktoré chcete vložiť/vybrať. V prípade, že chcete vložiť peniaze cez banku, zvolíte možnosť EUR. Ak by ste chceli poprípade vložiť inú kryptomenu, tak zvolíte tú danú menu a burza vám vygeneruje vašu jedinečnú adresu. Rovnaké okno sa zobrazí aj v prípade, že chcete kryptomenu vyberať, resp. poslať na inú adresu.

Obchodovanie na burze Coinbase Pro

Ak chceme obchodovať na burze Coinbase Pro, potrebujeme vojsť do sekcie Trade. Obchodovanie na burze je na spotovom trhu. Spotový trh znamená, že sa obchodujú trhové ceny, ktoré sú aktuálne v danej sekunde. Vieme tu teda meniť jednu kryptomenu za druhú, resp. za fiat menu. Ak chceme nakupovať, tak využijeme tlačidlo Buy a ak predať, tak tlačidlo Sell.

Ako sme už spomínali vyššie, Coinbase Pro poskytuje obchodovanie prostredníctvom:

  • Market
  • Limit
  • Stop

Market obchodovanie

Market – Ide o obchodovanie s aktuálnou spotovou cenou v danom momente. Na rozdiel od limitnej objednávky vieme obchodovať konkrétnu kryptomenu okamžite a nemusíme čakať na potvrdenie z druhej strany. Ak chcete nakupovať na spotovom trhu za okamžitú cenu, vaša objednávka sa hneď spáruje s najvýhodnejšou ponukou. S predajom to na druhej strane funguje úplne rovnako. Stačí teda zadať Amount, resp. výšku sumy, za akú chcete predávať/kupovať a zrealizujete obchod.

Market obchodovanie. Zdroj: Coinbase Pro

Market obchodovanie. Zdroj: Coinbase Pro

Limit obchodovanie

Limit – ak si zvolíte možnosť limit, tak máte k dispozícii nastavenie konkrétnej ceny, za ktorú plánujete určité množstvo kryptomeny predať alebo nakúpiť. Váš príkaz bude následne zaradený do order booku. Vaša ponuka je teda zverejnená a ostáva už len počkať, kedy sa nájde druhá strana, ktorá bude s vašou ponukou súhlasiť a obchod sa realizuje. Limit order sa môže naplniť okamžite alebo nikdy. Všetko záleží na tom, či sa cena začne uberať smerom k vašej ponuke.

  • Ak plánujete v budúcnosti nakúpiť lacnejšie, než je aktuálna spotová cena, tak zadáte nákupný limitný príkaz.
  • Ak naopak, plánujete v budúcnosti predať drahšie, ako je aktuálna trhová cena, zadáte predajný limitný príkaz.

Príklad:

  • Trhová cena BTC = 47 870 €
  • Limitný nákup = 46 500 €
  • Limitný predaj = 49 500 €

Spotová trhová cena BTC je na hodnote 47 870 €. My predpokladáme, že support sa nachádza na hladine 46 500 € a teda plánujeme nakúpiť práve na tejto hodnote, pretože si myslíme, že cena sa od tejto hodnoty odrazí smerom nahor. Preto zadávame nákupný limitný príkaz na hodnote 46 500 €. Následne si len zvolíme množstvo BTC, ktoré plánujeme na danej hladine kúpiť. V našom prípade ide o 1 BTC.

Na druhej strane ak vlastníme BTC a očakávame, že cena sa od hladiny 49 500 € odrazí smerom nadol, tak zadáme predajný limitný príkaz na hladine 49 500 €. Následne si len zvolíme množstvo BTC, ktoré plánujeme na danej hladine predať. V našom prípade ide o 1 BTC.

Stop obchodovanie – Coinbase návod

Stop – posledná možnosť obchodovania na spotovej burze Coinbase. Aj tu vytvárame limitné objednávky, ale až v čase, keď cena kryptomeny prekročí dopredu zadané hodnoty. Hodnoty, ktoré potrebujete zadať, sú:

  • Stop price – na tejto cene sa vytvorí limitný príkaz, ktorý vznikne v order booku. Stop cena je podmienka, ktorá musí byť splnená, aby cena vytvorila limitnú objednávku.
  • Limit price – je to cena, pri ktorej je nákup alebo predaj zrealizovaný. Ide o limitnú objednávku, ktorá vznikne v momente, keď cena dosiahne Stop cenu.
  • Amount – množstvo kryptomeny, ktorú chcete nakúpiť, resp. predať.

Príklad na stop nákup:

  • Stop Price = 31 000 €
  • Amount = 1 BTC
  • Limit Price = 31 500 €

Trhová cena BTC je 30 000 €. Plánujeme nakúpiť v prípade, že rastúci trend bude pokračovať. Nechceme však za BTC platiť príliš veľa, ak rýchlo začne rásť, preto musíme limitovať cenu, ktorú zaplatíme.

Predpokladajme, že hodnotu 31 000 € považujeme na zlomovú cenu, keď BTC začne rásť. Rozhodnete sa použiť príkaz Stop na nákup na otvorenie pozície v prípade, že dôjde k tomuto rastu. Svoju stop cenu nastavíte na 31 000 € a limitnú cenu na 31 500 €. Hneď ako BTC dosiahne 31 000 €, je zadaný limitný príkaz na nákup BTC za 31 500 €. Upozorňujeme, že 31 500 $ je vaša limitná cena, takže ak sa trh príliš rýchlo zvýši, vaša objednávka nemusí byť úplne vybavená. Príklad bude vyzerať na burze Coinbase Pro nasledovne:

Stop nákup. Zdroj: Coinbase Pro

Stop nákup. Zdroj: Coinbase Pro

Príklad na stop predaj:

  • Stop Price = 28 900 €
  • Amount = 1 BTC
  • Limit Price = 28 500 €

Predstavte si, že ste kúpili BTC na hladine 28 500 € a teraz stojí 30 000 €. Aby ste predišli stratám, rozhodnete sa použiť Stop príkaz na predaj BTC, ak cena klesne späť k vášmu vstupu. Nastavíte Stop objednávku so stop cenou 28 900 € a limitnou cenou 28 500 € (cena, za ktorú ste kúpili BTC). Ak cena dosiahne 28 900 €, bude zadaný limitný príkaz na predaj BTC za 28 500 €. Príklad bude vyzerať na burze Coinbase Pro následovne:

Stop predaj. Zdroj: Coinbase Pro

Stop predaj. Zdroj: Coinbase Pro

Výhody a nevýhody Limit a Stop objednávok

Výhody používania Limit a Stop objednávok – objednávky sú dobrou voľbou, ak chcete kupovať, resp. predávať, ale nie za každú cenu. Pri objednávke Stop limit si môžete byť istý, že cena sa nebude líšiť od toho, čo ste nastavili. Stop limit objednávky vám umožňujú vziať si zisk, keď trh stúpa, alebo kupovať, keď trh klesá.

Nevýhody používania Limit a Stop objednávok – Stop príkazy majú rovnaké nevýhody ako limitné príkazy, hlavne preto, že neexistuje žiadna záruka, že sa vykonajú. Limitná objednávka sa začne plniť až vtedy, keď dosiahne stanovenú cenu alebo lepšiu. Táto cena však nemusí byť nikdy splnená. Aj keď vytvárate medzeru medzi limit a stop cenami, rozdiel (spread) nemusí niekedy stačiť. Vysoko volatilné kryptomeny môžu tento spread preskočiť.

Vytvorením účtu na Coinbase cez náš link získaš po prvom nákupe 8 EUR úplne zdarma.

»»»Chcem využiť bonus 8 EUR.«««

Poplatky na Coinbase a Coinbase Pro

Poplatky za trading

Za objednávky poskytujúce likviditu (objednávky tvorcu) sa účtujú iné poplatky ako za objednávky, ktoré prijímajú likviditu (objednávky príjemcu). Poplatky sa počítajú na základe aktuálnej cenovej úrovne, v ktorej sa nachádzate pri zadaní objednávky, a nie na úrovni, v ktorej by ste sa nachádzali po dokončení obchodu. Úroveň poplatkov sa prepočítava každú hodinu na základe vášho celkového objemu obchodu.

Keď zadáte objednávku za trhovú cenu, ktorá sa ihneď vyplní, budete považovaní za odberateľa a zaplatíte poplatok od 0,04 % do 0,50 %. Keď zadáte objednávku, ktorá sa bezprostredne nezhoduje s existujúcou objednávkou, bude táto objednávka vložená do knihy objednávok. Ak iný zákazník zadá objednávku, ktorá sa zhoduje s vašou, zaplatíte poplatok od 0,00 % do 0,50 %. Nasledujúca tabuľka poskytuje prehľad o obchodných poplatkoch podľa toho, v akej ste úrovni. Tá sa mení v závislosti od objemu, ktorý obchodujete.

Poplatky trading. Zdroj: Coinbase

Poplatky za obchodovanie. Zdroj: Coinbase

Poplatky trading stablecoiny. Zdroj: Coinbase

Poplatky za obchodovanie – stablecoiny. Zdroj: Coinbase

Vaše aktuálne poplatky si viete pozreť na odkaze – pro.coinbase.com/orders/fees.

Poplatky za vklad a výber fiat

  • SEPA platby – 0,15 €
  • Výber cez kartu – 2 %, minimálne 0,55 €
  • Nákup cez kartu – 3,99 %
  • Nákup a predaj – 1,49 %

Ako ušetriť na poplatkoch

V prvom rade je potrebné uskutočniť vklad fiat meny cez Coinbase. Následne prepošlete finančné prostriedky zo zmenárne Coinbase na burzu Coinbase Pro. Vyhnete sa tak poplatku 1,49 % a namiesto neho zaplatíte poplatok iba 0,50 %. V prípade, že obchodujete na Coinbase Pro aktívne podľa predošlej tabuľky, môžete platiť ešte menej ako 0,50 %. Tým, že má Coinbase Pro nižšie poplatky, určite sa oplatí realizovať aj budúce obchody cez túto burzu.

Limity pre nákup a predaj

Coinbase nemá stanovené limity na počet zrealizovaných obchodov ani na výšku kapitálu, za ktorý obchody realizujete. V prípade vkladania a vyberania kryptomien taktiež neplatia vôbec žiadne limity. Burza však stanovila limity pre výber a vklad cez banku. Limity sú nasledovné:

  • Nákup cez kartu – do 3 000 € týždenne
  • Výber cez Paypal – do 20 000 € denne
  • Vklad a výber cez SEPA – do 250 000 € denne

Záver – Coinbase recenzia

Tak ako každá online burza, aj Coinbase nedávno v roku 2021 čelil hackerským útokom a mnohokrát sa stalo, že sa užívatelia sťažovali na stratu peňazí. Je však dôležité rozlišovať, či je hacknutý váš účet alebo samotná burza. Preto nikdy nepodceňujte zabezpečenie vášho účtu.

Hackeri sa chopili príležitosti a využili zraniteľnosť burzy po veľmi nezvyčajnej chybe. Dokázali využiť autentifikačnú chybu, cez ktorú obišli bezpečnostnú bránu formou SMS správy. Napadnutých bolo viac ako 6 000 účtov. Burza Coinbase sa však zaviazala, že urobí všetko pre to, aby boli poškodeným užívateľom navrátené ich prostriedky. Ako? Coinbase to zaplatí zo svojho vlastného vrecka.

Tento príklad je len dôkazom toho, že online burzy nikdy nebudú chránené na 100 %. Napriek tomu Coinbase nemá veľa problémov s bezpečnosťou. Má mnoho ochranných prvkov a stupňov zabezpečenia. Aktuálne ju dokonca môžeme považovať za jednu z najviac bezpečných búrz na svete. Má licencie v USA a v mnohých štátoch po celom svete na rozdiel od konkurencie. Preto môžeme burzu Coinbase hodnotiť ako veľmi dôveryhodnú burzu.

Užívatelia taktiež nemajú žiadne problémy s vyberaním alebo vkladaním prostriedkov na účet burzy. Navyše, ako bolo spomenuté, v prípade problémov Coinbase neváha hneď refundovať svojich klientov. História burzy Coinbase je taktiež bohatá a burza funguje prakticky skoro celú existenciu kryptomien. Preto nie je žiadnym prekvapením, že na burze Coinbase si vytvorilo účet viac ako 50 % fanúšikov kryptomien po celom svete.

Vytvorením účtu na Coinbase cez náš link získaš po prvom nákupe 8 EUR úplne zdarma.

»»»Chcem využiť bonus 8 EUR.«««

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Veľká banka čelí škandálu. Za hodinu zmizlo klientovi 200-tisíc eur

2

Ktorý operátor je na Slovensku najlacnejší? Odpoveď vás prekvapí

3

Najspoľahlivejšie značky áut: Experti prezradili, ktoré motory vydržia aj pol milióna kilometrov

4

Veľký hráč slovenského biznisu s drevom krachuje. Firma je už v konkurze

5

V Rusku sa začala predávať Škoda Octavia. Jej cena vás šokuje

PR články

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.

Turbulentné časy na finančných trhoch: Kam smerujú S&P 500, ropa a Bitcoin?

Henrieta Balázsová  | 19. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Finančné trhy v posledných týždňoch zažívajú poriadnu jazdu.

Turbulentné časy na finančných trhoch

Trump vs. Harrisová: Komu dajú majitelia kryptomien radšej svoj hlas?

Henrieta Balázsová  | 16. októbra 2024

Prvýkrát v histórii sa postoj ku kryptomenám stáva dôležitým faktorom v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v Spojených štátoch.

Trump vs. Harrisová