Kryptomeny budú v roku 2023 čeliť viacerým prekážkam. Nato, aby ich globálne prijatie prudko vzrástlo, musia tieto prekážky bezpodmienečne prekonať. Rok 2022 ukázal viacero nedostatkov tohto odvetvia, ktoré vytvorili jednu veľkú bublinu, ktorá po prasknutí spôsobila vážne problémy. Aj z týchto dôvodov čelil sektor kryptomien odlivu inštitucionálnych investorov. Z dlhodobého hľadiska je však kryptomenové odvetvie naďalej na dobrej ceste k celosvetovému prijatiu.
Kryptomeny a krivka prijatia
Nato, aby sme mohli predpokladať vývoj globálneho prijatia v nasledujúcom roku, musíme sa pozrieť na súčasný stav. Je potrebné skonštatovať, že prijatie kryptomien sa naďalej nachádza v rastúcom trende. Graf nižšie dokazuje, že kryptomeny drží čoraz viac investorov, inštitúcii aj retailových obchodníkov.
Krivka prijatia kryptomien zobrazuje rôzne segmenty používateľov, od skorých držiteľov až po oneskorencov ako sú napríklad etablované inštitúcie či penzijné fondy. Je vysoko pravdepodobné, že viac ako 10 % používateľov internetu vlastní nejakú kryptomenu alebo s ňou pracuje. Niektoré centralizované burzy dokonca odhadujú, že je na svete viac ako 300 miliónov používateľov kryptomien. V prípade krajín krivka prijatia kryptomien taktiež rastie. Právne obmedzené alebo nezákonné sú kryptomeny iba v 3 % krajín sveta. Za zmienku stojí predovšetkým Čína, kde je úplný zákaz, alebo India, ktorá má voči kryptomenám viaceré výhrady.
Prečítaj si tiež: Užitočný návod, ako prísť investovaním o peniaze a byť zaručene neúspešným obchodníkom
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Rok 2023 musí byť iný
Rok 2023 musí byť úplne odlišný ako bol rok 2022. Treba však dodať, že sektor kryptomien utrpel aj na základe udalostí, ktoré nemohol nijako prekonať. Agresívny vpád ruskej armády na Ukrajinu naďalej pokračuje, čím určite neprospieva svetovej ekonomike ani kryptomenám. V tomto prípade však kryptomeny mierne sklamali. Nemali predsa pôsobiť ako hrádza pred okolitým svetom? Alebo ochrana proti inflácii? Žiaľ, nič z toho sa nepreukázalo, minimálne nie v aktuálnom svetovom rozpoložení. Investori aj naďalej považujú kryptomeny za špekulatívny nástroj, ktorý im pomôže rýchlo zbohatnúť.
Ak sa teda pozrieme na svetové udalosti, ktoré nastali v roku 2022, kryptomeny sa musia od tejto problematiky úplne odosobniť a prejsť do ofenzívy. Žiadna vojna, inflácia, kríza, či nepokoje by nemali tak negatívne ovplyvňovať kryptomenové trhy, ako to bolo tento rok. S tým úzko súvisí aj korelácia Bitcoinu s tradičnými finančnými trhmi ako je zlato či indexy Nasdaq a S&P 500. Ak majú kryptomeny skutočne naplniť svoj potenciál, táto korelácia musí skončiť. Tento fakt si však musia uvedomiť najmä investori, ktorí chtiac- nechtiac ovplyvňujú cenový vývoj tým, že reagujú na oba trhy podobne.
Kult osobnosti
Ďalšou prekážkou, s ktorou kryptomeny naďalej bojujú, je kult osobnosti. Rok 2022 naplno ukázal zraniteľnosť toho, že je nebezpečné dôverovať nesprávnym osobám. Tento fenomén sa síce pomaly vytráca, ale až po tom, čo niektoré osobnosti napáchali nezmazateľné stopy a škody investorom. Tento jav sa na tradičných trhoch neprejavuje, keďže vplyv finančných influencerov na cenové pohyby akcií či indexov je minimálny. Je to skôr problém hlavne kryptomien. Rok 2022 spôsobil krach spoločností, na čele ktorých stáli častokrát mladí, arogantní a nesmierne sebavedomí ľudia, ktorí si mysleli, že sú neomylní.
Viac si môžete prečítať tu: Kult osobnosti sa skončil! Známe osobnosti už nedokážu ovplyvňovať trh s kryptomenami
Zakladateľ burzy FTX Sam Bankman-Fried položil na kolená druhú najväčšiu kryptomenovú burzu a investori prišli celkovo o viac ako 11 miliárd dolárov. Zakladateľ ekosystému Terra Do Kwon je podobným prípadom a naďalej sa mu darí unikať pred spravodlivosťou. Ďalším na zozname je generálny riaditeľ Three Arrow Capital Su Zhu alebo Alex Mashinsky, ktorý stojí za krachom spoločnosti Celsius. A takto by sme mohli pokračovať ďalej. Sektor kryptomien sa musí zbaviť tejto negatívnej nálepky, inak nebude lákadlom pre veľkých hráčov.
Regulácia
Technológia blockchainu má bezpochyby veľký potenciál, ktorý skutočne môže zmeniť tento svet. Využiť sa dá prakticky v každom priemysle či odvetví. V prvom rade však musí byť celý kryptomenový sektor regulovaný. Ak sa táto problematika vyrieši, očakáva sa masívny vstup inštitucionálnych investorov na trhy. Aj v tomto prípade však musia kryptomeny zdolať viacero prekážok, ktoré sa aktuálne zdajú ako neprekonateľné.
Spojené štáty americké aj Európska únia zatiaľ nedávajú najavo nadšenie z kryptomien. Spôsobil to práve rok 2022, ktorý výrazne naštrbil cenu Bitcoinu a ďalších kryptomien. Dôležitý krok nás čaká už začiatkom roku 2023, keď sa majú ukázať prvé body regulačných zákonov.