Čo sa stane s Bitcoinom po implementácii Lightning Network a NFC – Časť prvá

Novinky Lighting network.
Lighting network. Zdroj: shutterstock.com/WrightStudio
Anycoin pc bannerOkazio mobil

V súčasnosti len málokto nepočul o Bitcoine. Napriek tomu, že je označovaný za kráľa kryptomien, má aj svoje problémy. Škálovateľnosť Bitcoinu sa stala horúcou témou prakticky od vzniku samotnej siete. Snahy o zvýšenie rýchlosti a zlacnenie transakcií viedli k množstvu Hard Forkov. V súčasnosti je Lightning Network jedným z popredných riešení, ktoré boli doteraz prezentované. Najdôležitejšie je, že jeho implementácia nevyžaduje zmenu blockchainu.

O forkoch sa dočítate v našom článku Krátky sprievodca Bitcoin forkov

Čo je to Lighting Network

Ako vysvetlila Elizabeth Stark, spoluzakladateľka Lightning Labs:

“Lightning Network je protokol vyvinutý pre vyššiu škálovateľnosť a zrýchlenie Bitcoin blockchainu. Bol navrhnutý tak, aby vyriešil niektoré technické obmedzenia Bitcoinu, ale zároveň tak, aby mohol byť implementovaný do akéhokoľvek blockchainu.”

Ako je známe, súčasná implementácia Bitcoinu umožňuje spracovať len sedem transakcií za sekundu, zatiaľ čo napríklad Visa až 50 000. Lightning Network je prezentovaný ako potenciálne riešenie škálovateľnosti Bitcoinu na milióny transakcií za sekundu a na výrazné zníženie poplatkov za transakciu.

Ako to funguje?

Lightning Network funguje tak, že transakcie sú vykonávané mimo blockchain (Off-chain). Ak chcú dvaja účastníci vykonať transakciu, otvorí sa medzi nimi takzvaný platobný kanál. Každý s nich má svoj privátny kľúč a kanál sa otvorí až po podpísaní oboma stranami. Následne môžu v tomto kanáli vykonávať transakcie. Po uzatvorení kanála sa vyráta kto komu koľko zaslal a až celkový výsledok sa zapíše do blockchainu.

Elizabeth Stark vysvetľuje, že Lightning Network je technológia, ktorá vytvára sieť týchto kanálov pomocou Smart kontraktov a zabezpečuje fungovanie siete v decentralizovanej podobe, bez rizika pre protistrany.

Tip redakcie: Predstavujeme tri najsľubnejšie vylepšenia Bitcoinu

Praktický príklad

Napríklad, Alica môže otvoriť kanál s Bobom, ktorý má zase kanál s Janou a tá aj s Dávidom. Ak chce Alica spolupracovať s Dávidom, môže poslať finančné prostriedky cez Boba a Janu a Dávid ich nakoniec dostane. Pritom na základe reťazi dvojstranných podpisov a Smart kontraktov, Alica nemusí dôverovať Bobovi a Jane, ako sprostredkovateľom – kryptografický protokol zabezpečí, že finančné prostriedky buď dosiahnu Dávida cez Boba a Janu, alebo budú automaticky vrátené Alici. Pričom komunikáciu medzi účastníkmi zabezpečujú takzvané uzly siete.

Lightning Network už je spustený vo verzii beta

Beta verzia siete Lightning Network bola spustená 15. marca na Bitcoin Mainnet, ale so značnými obmedzeniami. Ľudia môžu teraz poslať kryptomeny za zhruba 1400 dolárov na kanál, alebo okolo 400 USD za platbu. Cieľovou skupinou tohoto kroku sú vývojári a pokročilí používatelia, ktorí dokážu spustiť plný uzol.

Spustenie beta verzie má aj svojich kritikov, ktorí sa obávajú, že spustenie prebehlo bez dôkladného testovania.

Vplyv na Bitcoin

V tejto chvíli je príliš skoro hodnotiť, aký vplyv má Lightning na ekosystém Bitcoinu, preto sa v nasledujúcej časti pozrieme bližšie na jeho pozitíva a negatíva. Zameriame sa tiež na spojenie Lightning Networku a NFC (Near-Field Communication) ako jednej z možných ciest ďalšieho vývoja.

Tu nájdete druhú časť tohto mini-seriálu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek Návod nájdete tu. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
https://hackernoon.com
https://www.coindesk.com/

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.