Čo sa deje? Binance a Huobi zmrazili 1,4 milióna v kryptomenách

Novinky Burzy zamrazili kryptomeny.
Burzy zamrazili kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/Bits And Splits/Dragon Claws
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Najväčšia kryptomenová burza na svete, Binance, spoločne s Huobi zamrazili kryptomeny v hodnote až 1,4 milióna dolárov. Podľa správy News Bitcoin analytická spoločnosť Elliptic poznamenala, že tieto prostriedky pochádzali z hackerského útoku na Harmonys Horizon Bridge ešte z júna 2022.

Cieľom spolupráce Elliptic s burzami bolo pozastavenie finančných prostriedkov. Hackerský útok mal za dôsledok stratu 99,6 milióna dolárov, ktoré sa distribuovali cez už sankcionovaný mixér Tornado Cash. Podobné mixéry miešajú veľké množstvo transakcií s cieľom zakryť históriu a skomplikovať pátranie po zdroji.

Napriek tomu sa ale spoločnosti Elliptic podarilo vystopovať ukradnuté peniaze organizácie Lazarus Group, ktorá je kontrolovaná Severnou Kóreou. Tieto finančné prostriedky sa nedávno začali presúvať na kryptomenové burzy a okamžite boli zamrazené.

Hackerské útoky v roku 2022 eskalovali na nové maximá, keďže najnovšie údaje z Chainalysis naznačujú, že sa bolo ukradnutých približne 3,8 miliárd dolárov, čo je o 0,5 miliardy viac oproti predošlému roku. Ako vidíme na grafe nižšie, práve rok 2022 a 2021 boli obdobím, kedy hackeri ukradli rekordné množstvo kapitálu.

Koľko peňazí ukradli hackeri?

Koľko peňazí ukradli hackeri? Zdroj: Cryptoalysis

Zaujímavosťou je, že až 82,1 % z celkového ukradnutého množstva peňazí, pochádzalo z decentralizovaných financií (DeFi). Hackeri spojení so Severnou Kóreou dohromady ukradli až 1,1 miliardy dolárov. Preto môžeme považovať Severnú Kóreu za jednu z krajín, ktorá predstavuje najväčší problém v tejto oblasti.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

O kryptomeny prídete aj keď neurobíte nič

Nedávno sme vás informovali aj o tom, ako hackeri získali zo skrachovanej burzy FTX celkovo 420 miliónov dolárov. V prípade, že sa zaujímate o tie najväčšie podvody, môžete si prečítať článok Pozor, toto sú najhoršie kryptomenové podvody. Ako sa nenechať okradnúť.

Na kryptomenovom trhu totiž môžete prísť o peniaze aktívne aj pasívne. Pasívne je to práve vtedy, keď stratíte kapitál bez vašej aktivity a hackeri zaútočia na platformu, kde držíte mince. Naopak aktívne dokáže majiteľ kryptomien stratiť svoje držby nepozornosťou. Kryptomeny síce sú lákavým prostriedkom na zhodnotenie investície, no neznalosť širokej verejnosti spôsobuje obrovské straty.

Práve v článku Hlavný nedostatok kryptomien, s ktorým je expanzia nemožná sme si povedali, že problémom kryptomien je ich transparentnosť a práve tá ide ruka v ruke s nepozornosťou investorov v digitálnom svete. DeFi síce ponúka mnohé výhody, no údaje hovoria jasne o tom, že je to najzraniteľnejší sektor kryptomenového trhu.

Mohlo by ťa zaujímať: Anketa – Sú kryptomeny podvod, alebo budúcnosť bankovníctva? Takto to vnímajú Slováci

Freedum fighters PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.