XRP

Kvakomat PC bannerOkazio mobil

V roku 2012 sa objavila vtedy úplne nová kryptomena s názvom Ripple (neskôr XRP). Menu XRP vytvorila spoločnosť Ripple Labs. Ubehlo šesť rokov a XRP sa stále drží na vrchole rebríčku kryptomien. Preto sa pozrieme, čo je vlastne mena XRP zač, aké sú jej výhody a prečo má toľko ľudí s touto menou problémy.

Dve tváre

Ak chceme hovoriť o Ripple, v prvom rade si musíme povedať, že tento projekt má dve tváre. Na jednej strane je to protokol Ripple, na ktorom beží RippleNET, a na strane druhej to je XRP minca, teda samotná kryptomena. Ripple je veľmi komplexný projekt, ktorý nie je jednoduché pochopiť a toto základné rozdelenie významne pomôže.

Teraz sa zameriame na XRP ako kryptomenu a neskôr sa pozrieme na RippleNET. XRP má výrazne odlišné charakteristiky než ostatné kryptomeny. Preto si povieme o dôležitých vlastnostiach, ktoré nie sú všeobecne známe. Pre pochopenie nasledujúcich riadkov je nutné mať na pamäti, že projekt má skutočne dve hlavné oblasti. Jednou je samotná mena XRP a druhou RippleNET, ktorý je riešením pre urýchlenie transakcií medzi bankami.

XRP nie je blockchain

Teraz si povieme o vlastnostiach meny XRP.

  • XRP nie je blockchain. XRP neformuje žiadne bloky a namiesto nich má jednotnú účtovnú knihu, kde sú zapísané všetky účty a množstvo XRP, ktoré držia. Táto účtovná kniha je aktualizovaná každých 5 sekúnd, čo je doba, za ktorú sa transakcie obvykle realizujú.
  • XRP nemá ani Proof of Work (BTC), ani Proof of Stake (NEO). Overovanie transakcií uskutočňujú dôveryhodní overovatelia. Aby sa niekto stal overovateľom, musia ho najprv ostatní overovatelia schváliť. Pôvodní overovatelia sú iba z Ripple Labs.
  • Overovatelia overujú stav XRP účtovnej knihy každých niekoľko sekúnd, pričom zároveň overujú nové transakcie v sieti a updatujú účtovnú knihu XRP. Ak sa 80 % overovateľov zhodne, že je všetko v poriadku, transakcie sú následne zapísané do novej verzie účtovnej knihy.
  • XRP nemá žiadne stimuly. Tu si pomôžeme porovnaním s Bitcoinom. Zatiaľ čo Bitcoin má v sebe zakódované odmeny pre ťažiarov, XRP tieto odmeny pre overovateľov nemá. BTC tak vytvára decentralizovaný systém, ktorý tvorí celosvetovú sieť fungujúcu na základe ekonomických stimulov. Za overovanie transakcií získate BTC a za uzatváranie blokov získate odmenu v podobe novovyťažených BTC. Preto sa ľudia stávajú ťažiarmi. Pri XRP je to inak. XRP overovateľ nič nezískava. Hlavným stimulom pre prevádzku uzlov je dobrá vôľa a prípadne možnosť navrhovať zmeny fungovania XRP.
  • Spoločnosť Ripple Labs na počiatku svojej existencie vytvorila 100 miliárd mincí XRP. To je údajne finálny počet, hoci teoreticky spoločnosti nič nebráni vytvoriť ďalšie mince.
  • XRP sa používa na platenie poplatkov v sieti, ktoré majú primárne antispamový charakter. Za každú transakciu sa tak zaplatí minimálne množstvo XRP, ktoré je následne spálené. Celkový počet XRP tokenov bude mať klesajúcu tendenciu, čo teraz môžeme vidieť na marketcape, pretože celkovo už existuje menej než 100 miliárd mincí.

RippleNET pre bankový sektor

RippleNET je vlastnou službou, ktorá je v podstate nezávislá od mince XRP. Dôvod, prečo Ripple Labs vytvorila RippleNET, je ten, že zatiaľ čo celý svet prešiel internetovou revolúciou, bankový sektor sa stále spolieha na technológie z doby pred internetom. To má za následok niekedy až desivú pomalosť, neschopnosť širšej kooperácie a minimalizovanie efektívnej spolupráce naprieč bankovým sektorom.

RippleNET chce zlé vlastnosti zastaraných technológií preklenúť. Ripple Labs vytvorila technológiu pre moderné bankovníctvo, ktoré má výrazne zrýchliť najmä cezhraničné platby a veľmi významne redukovať náklady na stranách bankových inštitúcií. To teoreticky môže mať dopad aj na individuálneho používateľa, a to v dvoch oblastiach. Jednak by sa mali zrýchliť prevody peňazí v medzinárodnom rozsahu a tiež by mohli (a musíme zdôrazniť, že toto je iba teoretická možnosť) klesnúť poplatky. Rovnako sa však môže stať, že bankám sa znížia náklady, ale poplatky nechajú rovnaké a budú tak mať výraznejší zisk.

Ako sme už spomenuli, RippleNET nemá žiadnu súvislosť s XRP tokenom. Výhodou RippleNETu je fakt, že nerobí rozdiely medzi kryptomenami a fiat peniazmi. XRP minca je tak prenositeľná pomocou RippleNETu, avšak rovnako je prenositeľná ktorákoľvek iná mena. Hodnota XRP tak nie je závislá od tejto technológie. Svetlou stránkou pre cenu XRP je snaha Ripple Labs o presadenie XRP ako meny, ktorú by mali banky používať. Tie to však nerobia (z mnohých dôvodov: kryptomeny sa zatiaľ nepoužívajú masovou spoločnosťou, chýbajú regulácie a cena kryptomien skáče hore a dole ako na horskej dráhe).

RippleNET si zaslúži vlastné vysvetlenie. Zatiaľ nám postačí, že je to úspešná technológia, ktorú už používajú mnohé banky. Vzťah k mene XRP je však veľmi voľný a okrem symbolického prísľubu, že ho bude Ripple Labs presadzovať, nemá hodnota XRP nič spoločné so systémom RippleNET.

XRP a diskusia o decentralizácii

XRP prišlo s riešením, ako vytvoriť digitálnu menu, ktorá prekoná nedostatky ostatných kryptomien. Tvorcovia tejto meny robili kompromisy. Ľudia z Ripple Labs obetovali decentralizáciu na úkor rýchlosti siete. XRP tak momentálne zvláda 1500 transakcií za sekundu, ale bohužiaľ je to cena za to, že sieť nie je možné definovať ako decentralizovanú.

Ďalším problémom je napríklad možnosť zmrazenia fondu. Ak máte XRP, môže byť rozhodnuté o tom, že ho nesmiete používať. Taký príklad sa už odohral, keď chcel jeden z tvorcov XRP, Jed McCaleb, predať XRP za viac než milión dolárov, čo bolo proti tomu, čo tvorcovia XRP hovorili a ako sa s McCalebom dohodli. Ten pritom vlastní okolo 5 miliárd XRP.

Tým sa dostávame k ďalšiemu problému s decentralizáciou. Väčšinu XRP vlastní spoločnosť Ripple Labs a tvorcovia XRP meny. Viac než 60 % mincí nie je v obehu. Tieto prostriedky sú v rámci podmienenej zmluvy dostupné iba po malých častiach. To má zamedziť tomu, aby tvorcovia meny, ktorí vlastnia najviac XRP, zrazu predali veľké množstvo XRP a tým zničili cenu mince. Avšak ani tu nemôžeme hovoriť o decentralizácii, pretože ide o externú zmluvu, ktorá nemá nič spoločné so samotným protokolom a nefunguje na báze smart kontraktu (to je bežná praktika, že mince tvorcov projektov sú uzavreté v smart kontrakte a uvoľňujú sa na základe kódu).

Je však tiež pravdou, že XRP sa o decentralizáciu snaží. Postupne sa pridávajú ďalší a ďalší overovatelia, ktorí sú z tretích strán a teda nepatria k Ripple Labs. To bohužiaľ zatiaľ nemení nič na architektúre, ktorá umožňuje overovateľom bezprecedentnú kontrolu v rámci kryptomien.

Záver

Pozreli sme sa na základné vlastnosti XRP a veľký problém s  decentralizáciou celého projektu. XRP nie je klasická kryptomena (rozhodne nie v terajšom stave). Hoci sa dá hovoriť o demokratickom usporiadaní, stále je problém s tým, že ďalších validátorov volí primárne spoločnosť Ripple Labs, čo sa samozrejme môže v budúcnosti zmeniť.

Prečo má teda XRP takú hodnotu (v dobe písania článku je treťou najväčšou menou na trhu)? XRP je tu dlho a preto ho vlastní pomerne veľké množstvo ľudí. Zároveň mnoho používateľov verí v to, že XRP sa cez Ripple Labs pretlačí ako hlavná mena bankového sektora. To by mohlo významne zvýšiť cenu XRP, avšak ani banky nemajú záujem pracovať s peniazmi, ktoré v podstate ovláda iba jedna spoločnosť.

Obzvlášť nebezpečné je, že validátori môžu rozhodovať o tom, čo so svojimi peniazmi budete robiť. Môže sa tak stať, že na lokálnej úrovni vláda zakáže zaobchádzanie s XRP a validátori budú musieť prestať tieto transakcie overovať, pretože táto voľba existuje. To je zásadný rozdiel od kryptomien a dôvod, prečo by sme boli opatrní pri spojení slov kryptomena a XRP.

Ak by dnes skončila spoločnosť Ripple Labs, samotná mena XRP pravdepodobne nezanikne, ale zároveň je dosť možné, že stratí veľkú časť svojej hodnoty a neobstojí v konkurencii skutočných kryptomien. Je tiež pravdou, že úspech tejto spoločnosti vôbec nemusí znamenať úspech XRP.

XRP je digitálna mena, ktorú stále kontroluje primárne jedna spoločnosť a drží aj väčšinu tejto meny (viac než 60 %). Iba čas ukáže, či sa projektu podarí docieliť rozumnú decentralizáciu. Ak by bola mena prijatá bankovým sektorom ako médium prenosu hodnoty, držiteľov XRP budú čakať krásne časy. Existuje však mnoho argumentov, ktoré hovoria proti.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Okazio PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.