Čo je to fork? – časť druhá

Pre začiatočníkov Čo je to fork?
Čo je to fork? Zdroj: shutterstock.com/24K-Production
BitmarketsKvakomat mobil

Verejné kryptomeny majú jednu zaujímavú vlastnosť. Dajú sa forkovať. Čo znamená fork z technického hľadiska sme rozobrali v prvej časti tohto miniseriálu.

Fork vo svojej podstate predstavuje históriu transakcií (blockchain), s ktorou časť minerov nesúhlasí. Vzniknú tak dve nekompatibilné platobné siete a ak ste v minulosti v jednej z nich mali prístup k nejakým minciami, tak po forku máte prístup k daným minciam v oboch platobných sieťach.

Dva typy forkov

Väčšina ľudí berie fork ako rozdelenie kryptomeny. Podľa mňa to nie je úplne správna interpretácia. Teda, aspoň väčšinou nie. Ja osobne z filozofického hľadiska vnímam dva typy forkov, ktoré majú veľmi rozdielny dopad na forkovanú kryptomenu.

Fork ako rozdelenie kryptomeny

Tento typ je menej častý, bohužiaľ, väčšina ľudí takto vníma všetky forky. Rozdelenie kryptomeny vo svojej podstate znamená rozdelenie platobnej siete, ktorá zabezpečuje jej funkcionalitu. Vzniká vtedy, keď sa komunita minerov nedokáže dohodnúť na ďalšom vývoji danej meny.

Napríklad Ethereum fork, ktorý nasledoval po DAO hacku. Nazvime ho DAO fork. O tejto udalosti sa viac dočítate v tomto článku.

DAO fork si dal za cieľ vrátiť ukradnuté Ethery (stovky tisíc ETH) späť ich právoplatným vlastníkom. V podstate šlo o spätné zmenenie Ethereum blockchainu. Komunita minerov sa vtedy rozdelila na dva tábory. Väčšina DAO fork podporila a prešla na novú verziu blockchainu, v ktorej sa žiadny hack neudial (v podstate boli vymazané niektoré transakcie). Tento postup je však proti základným zásadám blockchainu. Veľa minerov teda pokračovalo v ťažení starého chainu.

Vo výsledku sa sieť rozdelila na dva tábory a teda vznikli dve kryptomeny – Ethereum a Ethereum Classic.

Podobné rozdelenie siete nedávno hrozilo aj Bitcoinu. Kontroverzný SegWit2X však bol nakoniec odvolaný. Viac nájdete tu.

Fork ako vznik novej kryptomeny

Väčšinu forkov nemožno považovať za rozdelenie siete. Kryptomeny ako Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond, Super Bitcoin alebo včerajší BTC2X nevznikli kvôli nezhodám v komunite minerov. Išlo o projekt úzkej skupiny ľudí, ktorí si chceli vytvoriť novú kryptomenu.

Pri vytváraní novej kryptomeny však čelíte trom hlavným problémom. Fork viac menej rieši všetky tri.

1. Problém s distribúciou

Aby vaša nová digitálna mena za niečo stála, musí ju vlastniť veľa ľudí. Veľmi veľa ľudí. Jej hodnotu totiž určuje ponuka a dopyt a ak všetky coiny vlastníte vy, veľký dopyt po nich asi nebude.

Tento problém sa najčastejšie rieši dvoma spôsobmi:

Prvým je ICO – Initial Coin Offering, vrámci ktorého predávate vaše coiny skorým investorom a následne presvedčíte nejakú burzu, aby vašu kryptomenu zalistovala a umožnila tak vymeniť ju za Bitcoin/Ethereum/dolár. To však má jeden veľký problém. Ako presvedčíte ľudí, aby si vaše coiny kúpili?

Druhým je fork. Ak forknete Bitcoin alebo inú populárnu digitálnu menu s verejným blockchainom, váš coin budú vlastniť milióny ľudí.

2. Problém s marketingom

V súčasnosti vznikajú desiatky kryptomien denne. Ako sa od nich odlíšiť? Musíte mať veľa peňazí na reklamy, silný vývojársky tím, veľkolepé plány do budúcnosti…

Alebo forknite Bitcoin a je po probléme. Forky sú teraz v móde. Každý predsa chce peniaze zdarma. Pomenujte vašu novú forknutú kryptomenu Bitcoin ____ (vložte náhodné slovo) a hotovo. Bitcoin si za deväť rokov fungovania vybudoval silné renomé. Bola by hlúposť nepriživiť sa na jeho úspechu.

3. Problém s volume

Nové kryptomeny majú po príchode na burzu často problém s nízkym volume. V podstate s nimi nikto neobchoduje. Ak však vašu menu vlastnia milióny ľudí po celom svete, je dosť možné, že ju budú chcieť predať. Niekto možno začne špekulovať na rast a nakúpi, začne sa to nabaľovať…

Tak vidíte. Fork rieši všetky vaše problémy. Načo sa namáhať s vytváraním inovatívneho projektu, keď je tu možnosť priživiť sa na úspechu niekoho iného?

Fork je nástroj pre vývojárov

Názor, že Bitcoin je len jeden, je podľa mňa scestný. A očividne to nie je pravda. Máme tu Bitcoin Cash, Bitcoin Gold… Žiadna kryptomena nie je “len jedna.” To je daň, ktorú platíme za decentralizáciu.

It’s not a bug, it’s a feature!

A mali by sme sa podľa toho začať správať. Forky predstavujú úžasnú možnosť vyvíjať Bitcoin a iné kryptomeny niekoľkými smermi naraz! Vezmime si napríklad trojročný konflikt BigBlockerov s Bitcoin Core.

Viac si o ňom môžete prečítať v tomto článku.

Všetko nakoniec skončilo stvorením Bitcoin Cashu. Obe strany sú spokojné a môžu pracovať na Bitcoine svojich snov. Prečo by sa mali robiť kompromisy? Ako by vyzeral krypto-trh, keby Bitcoin Cash vznikol pred dvoma rokmi?

Ja hovorím, nech si každý forkuje, koľko chce. Nekvalitné projekty aj tak skôr či neskôr zaniknú a tie kvalitné ponúknu zaujímavé alternatívy. Nie ste spokojní s vysokými poplatkami za prevody? Použite bitcoin Cash! Nechcete ťažiť pomocou ASIC minerov? Použite Bitcoin Gold! Chcete stakovať? Použite bitcoin Diamond! Chcete vyhodiť svoje peniaze von oknom? Použite Bitcoin2X! 😀

Neporovnávajte kryptomeny s fiat peniazmi

Kryptomeny s fiat peniazmi (dolár, euro, koruna…) nemajú veľa spoločné. Fungujú úplne inak a ich filozofie sa líšia. Každý správny obchodník s kryptomenami to chápe a vie to využiť vo svoj prospech. Kryptomeny si ešte stále hľadajú svoju identitu a využitie a forky sú podľa mňa jedným z najlepších nástrojov, ktorým v súčasnosti disponujú.

Sledujte nás na facebooku. Ak vám tento článok pomohol, budeme radi, ak mu dáte like, prípadne ho budete zdieľať.

Memex PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner