Čo je to ASIC miner a ako funguje? – Kvalitné informácie pre všetkých záujemcov o ťažbu kryptomien

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Časy, kedy si mohol každý vyťažiť nejaký Bitcoin na svojom domácom počítači, sú dávno preč. V dnešnej dobe, ak chceme vyťažiť Bitcoin, Litecoin alebo Dash, je najefektívnejší spôsob pomocou ASIC minera. Nie je to stolný počítač ani ťažobný rig s dedikovanými grafickými kartami. Ide o niečo úplne iné.

Integrované čipy so špecifickým aplikačným určením – Application Specific Integrated Circuit – ASIC – sú čipy, ktoré sú navrhnuté len s jedným cieľom. Ten však môže byť rôznorodý, od audio procesingu až k telefónnemu hovoru. V prípade ťažby kryptomien sú tieto čipy vložené do špecificky navrhnutých základných dosiek a spolu so zdrojom sú zostavené do jednej výpočtovej jednotky. Všetko je navrhnuté a vyvinuté na úrovni tranzistorov.

Ako funguje ASIC miner?

V skratke – mining čiže ťažba je proces komplikovaných výpočtov, pri ktorom sa hľadá konkrétne číslo – kryptografický hash. Ťažiace zariadenie, či už je to ASIC miner alebo GPU rig musí vykonať množstvo výpočtov, kým toto číslo zistí. V systéme Proof Of Work, ktorý používa Bitcoin, dostane odmenu prvý miner, ktorý nájde toto konkrétne číslo (tzv. odmenu za vyťažený blok). Táto odmena v roku 2009 začínala na 50 BTC a postupne sa znižuje, čiže polí sa po každých 210 000 vyťažených blokoch. Momentálne je odmena za vyťažený blok 12,5 BTC.

Existuje veľa výpočtových systémov, ktorými sa ľudia snažia vyťažiť Bitcoin. Väčšina z nich sa zoskupuje do poolu, aby mali väčšiu šancu dostať aspoň časť odmeny z vyťaženia bloku. Čím rýchlejší systém na výpočet máme, tým väčšia odmena nám pripadne. Preto sa ľudia, ktorí môžu investovať viac peňazí, rozhodujú pre drahé ASIC minery, pretože im dávajú šancu zarobiť za ich investíciu väčšie množstvo kryptomien.

Môže vás zaujímať: [NÁVOD] – Ako ťažiť Bitcoin alebo Zcash na SlushPoole

Kryptografické algoritmy

Každá kryptomena má kryptografický algoritmus, ktorý používa a ASIC minery sú navrhnuté pre špecifické kryptografické algoritmy. Napríklad ASIC minery na ťažbu Bitcoinu sú navrhnuté na výpočet algoritmu SHA-256. V prípade ASIC minerov pre Litecoin je to algoritmus Scrypt. Technicky možno ťažiť aj iné kryptomeny, ale musí sa používať rovnaký algoritmus, pre ktorý je ASIC miner navrhnutý.

ASIC miner vs Mining rig

Hlavným rozdielom ASIC minera, oproti systémom ako je ťažba grafickými kartami (GPU) alebo procesormi (CPU), je všestrannosť využitia. ASIC miner možno využiť veľmi obmedzene a to na ťažbu iba jedného algoritmu. GPU a CPU ťažba je však omnoho univerzálnejšia a je tu široká škála algoritmov, ktoré možno využívať. Ďalšie špecifikum ASIC minera je také, že sa nedá využiť na nič iné len na ťažbu kryptomien. Oproti tomu GPU karty či procesory nie je problém ďalej ich použiť napríklad do desktopových PC alebo výkon GPU a CPU presmerovať do inej oblasti výpočtov než sú práve tie pre kryptomeny.

Tip redakcie: Porovnanie spotreby a výkonu GPU pre mining

Záver

Pri rozhodnutí, aký hardvér na ťažbu vybrať, pričom je pre nás najdôležitejšie mať čo najefektívnejší systém na ťažbu, prichádzajú na rad ASIC minery. Vzhľadom k tomu, že sú navrhnuté od základu na vykonávanie výpočtov pomocou špecifického kryptografického algoritmu určeného pre pár kryptomien, sú vďaka tomu veľmi účinné ako energeticky tak aj výkonovo. Táto kombinácia vysokého výkonu a nízkej spotreby elektrickej energie robí ASIC minery ekonomickejšie ako bežný hardvér. To je tiež dôvod, že pre toho, kto si chce vyťažiť Bitcoin či Litecoin, je jedinou možnosťou ASIC miner.

Čo čítať ďalej?

Najväčší prepad obtiažnosti od roku 2011! – Mineri kapitulujú s ťažbou forkov

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil MR Chain Team.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Okazio PCAnycoin mobil banner