Čínu čaká ekonomický kolaps. Tu sú hlavné dôvody

Ekonomika Čína a blížiaca sa kríza
Čína a blížiaca sa kríza. Zdroj: Shutterstock.com/Poring Studio
BitmarketsKvakomat mobil

Globálne ekonomiky aktuálne čelia vysokej inflácii, energetickej kríze a extrémnemu suchu, čo vytvára neľahkú situáciu a prognózy nie sú priaznivé. Negatívne je na tom aj druhá najväčšia ekonomika sveta Čína. Pozrime sa na niekoľko údajov, ktoré odhaľujú slabnúci hospodársky rast krajiny a črtajúce sa ekonomické ťažkostí.

Klesajúci rast

Retailový predaj v Číne narástol o 2,7 % v júli, čo je v porovnaní s júnom o 0,4 % menej. Ekonómovia však predpokladali rast 5 %, čo predstavuje pokles záujmu čínskych nakupujúcich. Produkcia narástla v júli o 3,8 %, čo je pokles o 0,1 % v júni. Očakávania boli opäť vyššie, na úrovni okolo 4,5 %.

Priemerné ceny nového bývania v 70 hlavných mestách spadli o 1,67 % len za jediný mesiac v júli. V júni pritom klesli ceny o 1,29 %. Ceny padajú už 11 mesiacov po sebe. Fixné investície do aktív narástli len o 5,7 % v júli, čo je pokles o 0,4 % v porovnaní s júnom. Medzitým dáta ukazujú, že až 19,9 % mladých ľudí je nezamestnaných.

Výsledkom je, že mnoho ľudí stráca prácu a Číňania sa cítia chudobnejší. Čína však stanovila ekonomický rast na 5,5 % na rok 2022.

Mesačný pokles HDP v Číne. Zdroj: tradingeconomics.com

Trh s nehnuteľnosťami

Shanghai stock index sa stále nespamätal z krízy z roku 2008. Keď porovnáme náklady na bývanie s mediánom príjmu obyvateľov (price to income ratio), v USA je toto číslo 4,58, v Anglicku 7,99, ale v Číne je to 38,43. To znamená, že mnoho obyvateľov za posledné roky pumpovalo peniaze do tohto sektora a tieto spoločnosti sú najväčšími firmami v krajine a dokonca aj na svete.

Výsledkom je, že trh sa správa ako ponziho schéma. Developeri plánujú nové výstavby za peniaze iných ľudí, ktorí investovali do nehnuteľností dávno pred začatím výstavby.

Bublina praská, kríza sa blíži

Mnohí obyvatelia Číny nemajú kde bývať z dôvodu, že developer stále nedoručil kompletnú výstavbu nehnuteľnosti, do ktorej obyvatelia pred rokmi investovali. S&P 500 očakáva dokonca 30 % pokles v tomto sektore. Aktuálne už nie sú ľudia, ktorí by túto ponziho schému živili a developeri nemajú dostatok peňazí na dokončenie výstavieb.

Čína: nedokončené projekty, ktoré vyvolali bojkot splácania úverov

Čína: nedokončené projekty, ktoré vyvolali bojkot splácania úverov. Zdroj: WeNeedHome

Výskum Bank of America dokonca uvádza, že zhruba 9 % nehnuteľností nebolo dokončených v roku 2020 a 2021 s takmer 2,4 miliónom domácností. Situácia vyústila pred pár mesiacmi do hypotekárnych protestov.

Prečítaj si tiež: 97 % vedúcich pracovníkov amerických podnikov očakáva recesiu

Bankový sektor

Podľa S&P Global Ratings je aktuálne zhruba 356 miliárd dolárov v Číne rizikových (6,4 % úverov). Otázkou teda zostáva, koľko úverových strát dokážu banky vstrebať. Táto nadväznosť bankového sektoru na trh nehnuteľností však môže drasticky ovplyvniť aj ďalšie sektory v krajine. Znížený dopyt a ochudobnenie obyvateľstva potláča expanziu, a teda aj dopyt ľudí po hypotékach, čo ovplyvňuje bankový sektor. Navyše situácii neprospieva ani Covid, ktorý brzdí krajinu v ekonomickom raste.

Čína teda čelí aktuálne neľahkej situácii, ktorá ovplyvní globálny trh a má priamo dosah na medzinárodný predaj a investície krajiny.

Mohlo by ťa zaujímať: Americká ekonomika klesla menej, ako sa predpokladalo. Aký to môže mať vplyv na kryptomeny?

Flockers PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.