Ťažba Bitcoinu a ďalších kryptomien v Číne má svoje pozitíva, ale aj negatíva. Na jednej strane, v tejto krajine je dostupné veľké množstvo lacnej elektrickej energie v podobe vodných priehrad a pomáha aj rozvinutý priemysel výroby polovodičov. Na strane druhej, komunizmus v Číne je občas nevyspytateľný a minerom robí vrásky na čele.
Skvelým prípadom nevyspytateľnosti čínskej vlády bol náhly zákaz používania a obchodovania kryptomien a o rok neskôr zrušenie tohto zákazu. Viac informácií nájdete v tomto článku.
Prísne kontroly čínskych minerov
V týchto dňoch sme svedkami zásahu proti čínskym ťažobným firmám. Vláda im dočasne obmedzila prístup k elektrickej energii a nasledovala prísna kontrola. Počas nej bolo nájdených niekoľko pochybení, ktoré budú musieť byť čo najrýchlejšie odstránené. Momentálne nie je jasné, či sa už dodávka elektrickej energie obnovila.
Podľa hrubých prepočtov momentálne čínski ťažiari v provincii Xinjiang strácajú ~150 000 $ každý deň. Najväčšiu krypto-firmu na svete – Bitmain, však táto odstávka nezasiahla. Nedávno totiž predala veľké množstvo nových Antminerov S9. Špekuluje sa, že tieto Antminery majú pomôcť pri plánovanom hard-forku Bitcoin Cashu, ktorý sa udeje už 15. novembra.
Bitcoin hashrate stagnuje
Ako sa táto kontrola premietla do stavu Bitcoin siete? Nuž, zdá sa, že hashrate prvýkrát v tomto roku stagnuje. Je to zvláštne, keďže s príchodom nového Antmineru S9 s Asic boostom sme očakávali zvýšenie výkonu Bitcoin blockchainu.
Prelomenie tohto stúpajúceho trendu (viď graf) však naozaj nemôžeme pripisovať Číne. Dôležitým faktorom je hlavne stagnujúca cena Bitcoinu a rastúca konkurencia, ktorá prakticky vyradila z hry malých ťažiarov. Vytvoriť zisk v tomto odvetví je veľmi náročné a zdá sa, že ani lepšie technológie (nové generácie minerov) nepomáhajú. Navyše, neistota na trhu s kryptomenami rozhodne nepomáha.
Je však zaujímavé, že aj napriek slabému roku sa BTC hashrate zvýšil takmer šesťkrát.
Len pre zaujímavosť, Bitcoin Cash hashrate (na grafe nižšie) sa tesne pred forkom výrazne zvýšil. Zdá sa, že niekto chce stoj čo stoj pretlačiť svoj návrh hard-forku tejto kryptomeny. O nezhodách medzi vývojármi Bcashu sa viac dočítate tu.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.