Čína je tichý gigant, ktorý by mohol spustiť pád kryptomien v priebehu niekoľkých sekúnd

Novinky Čína je kryptomenová veľmoc
Čína je kryptomenová veľmoc. Zdroj: Shutterstock.com/Memory Stockphoto
Okazio PCOkazio mobil

Čína je známa predovšetkým vďaka rozsiahlemu zákazu uvaleného na kryptomeny, no napriek tomu predstavuje kryptomenovú veľmoc, ktorá môže kedykoľvek pohnúť s cenou. V priebehu niekoľkých sekúnd by mohla zrušiť celý kryptomenový trh. Ako je to možné?

Čínska vláda skonfiškovala veľké množstvo Bitcoinu a Etherea zo schémy Plus Token ešte v roku 2019. Jej držby dokonca prevyšujú aj počet mincí, ktoré vlastní MicroStrategy alebo Tesla. V rukách čínskej vlády je 194 000 BTC a 833 000 ETH. V čase písania článku sa obchoduje Bitcoin na cenovej úrovni 16 835 dolárov a Ethereum na úrovni 1 270 dolárov.

Tieto informácie pôvodne zverejnil 2. novembra zakladateľ a generálny riaditeľ platformy na analýzu údajov CyptoQuant, Ki Young Ju. Ju tiež zverejnil tabuľku so zoznamom verejných spoločností s najväčším podielom BTC, ktorú môžete vidieť nižšie.

TOP spoločnosti, ktoré držia Bitcoin

TOP spoločnosti, ktoré držia Bitcoin. Zdroj: Ki Young Ju

Tabuľka ukazuje jasnú dominanciu severnej Ameriky, pričom čínska vláda drží toľko Bitcoinu ako prvé štyri spoločnosti dohromady. Čína ale nie je ani zďaleka jediným štátom, ktorý drží kryptomeny. Napríklad bulharská vláda tiež skonfiškovala podobné množstvo bitcoinov ešte v roku 2017. Ak porovnáme likviditu baníkov, inštitucionálnych investorov a retailu, tak je to nič oproti držbám vlád.

Kryptomeny už nepredstavujú decentralizáciu

Ak by Čína alebo akákoľvek iná vláda, ktorá drží veľké množstvo bitcoinov , s týmito držbami manipulovala, pravdepodobne by to masívne pohlo s celým trhom. Dokonca by Bitcoin mohol klesnúť pod 5 000 dolárov iba za pár sekúnd. Je to obzvlášť znepokojujúce, keďže Čína presadzuje celoštátny zákaz všetkých služieb súvisiacich s kryptomenami. Napriek tomu je medzi špičkou v rebríčku krajín, ktoré prijímajú digitálne aktíva.

Pôvodná myšlienka kryptomien bola decentralizácia platobného styku bez potreby tretej strany. Bez regulácie ale kryptomeny nemôžu byť všeobecne prijaté a navyše vlády budú presadzovať centralizované digitálne meny. Držby väčšiny mincí sú vo vlastníctve iba pár peňaženiek a v kombinácii s vládnymi držbami sa myšlienka decentralizácie pomaly, ale isto vytráca.

Mohlo by ťa zaujímať: Kryptomeny opäť sklamali a investori sa nepoučili. Ako sa sektor vyrovná s rokom 2022?

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.