Internety dnes chrlia radu za radou ako efektívne investovať, ale ako si máte z množstva rozporuplných návodov vybrať ten správny? Niekedy sa oplatí zastaviť, obzrieť a zahĺbiť sa do myšlienok ekonomických legiend. Nech sa páči, predstavujeme vám 5 rád od legendárnych investorov:

1. Pokúste sa investovať do hodnoty

John Neff je jedným z posledných legendárnych manažérov podielových fondov. 31 rokov úspešne riadil Windsorský fond a dokázal navyšovať hodnotu svojich investícií. Ako sa mu to podarilo? Neff sa vyhýbal výstrelkom a zameral sa na firmy a ich reálnu hodnotu, pričom sa snažil kupovať akcie lacnejšie v porovnaní s ich skutočnou hodnotou.

Neffa si treba pripomenúť, pretože investovanie do skutočnej hodnoty dnes už nie je veľmi populárne. Jedného dňa ale môže byť opäť v móde.

„Keď cítite, že sa môžete chváliť akciami, zrejme nastal čas predať ich.“

2. Odhaľte potenciál rastu

Thomas Rowe Price a Philip Fisher sú považovaní za otcov investovania do rastúcich akcií. Ako jedni z prvých tvrdili, že prospekt rastu firmy je dôležitejší než jej aktuálne vnímaná hodnota. Obaja vymysleli rôzne spôsoby, ako predpovedať rast spoločnosti v dlhodobom horizonte. Ak sa chcete stať guru v odhadoch, skúste sa začítať do ich kníh.

„Pre investora nie sú zásadne dôležité ziskové marže z minulosti, ale tie z budúcnosti.“

3. Niekedy sa oplatí investovať pasívne

Podľa Johna Bogleho, vynálezcu indexového fondu, urobí väčšina ľudí dobre, ak sa nezameria na rast ani na hodnotu, ale namiesto toho sa stane pasívnym investorom. Ak chcete poraziť trh a vyťažiť z neho maximum, musíte vedieť užitočnú informáciu, o ktorej ostatní netušia. A tú väčšina z nás nepozná. Preto sa podľa neho viac oplatí kúpiť diverzifikovaný kôš akcií s nízkymi nákladmi. Touto myšlienkou ovplyvnil nespočetne mnoho ľudí šetriacich peniaze na svoju budúcnosť, či budúcnosť svojich detí.

„Nehľadajte ihlu v kope sena, proste si kúpte kopu sena.“

4. Buďte skeptickí!

Gerald Loeb bol obchodníkom a publicistom, ktorý išiel proti prúdu a je považovaný za najčastejšie citovaného muža na Wall Street. Veril, že ak si príliš veľa investorov myslí, že sa nejaká udalosť stane, okamžite sa to odráža na trhu, a preto sa napokon neudeje. V čom teda spočíva jeho odkaz? Vždy investujte, ale buďte skeptickí, pretože nič nevydrží dlho!

„Akcie sa nakupujú na základe očakávaní, nie faktov.“

5. Chcete investovať a ponuka znie fantasticky? Radšej ju ignorujte!

Legenda Charlesa Ponziho je večne živá, hoci dosť neslávne. Zaiste poznáte Ponziho schému, druh podvodnej investorskej operácie, ktorá je podľa Ponziho pomenovaná. Študovať podvodné schémy sa oplatí, nestanete sa tak ich obeťou. Keď dohoda znie príliš dobre na to, aby bola pravdivá, zrejme pravdivá ani nebude. Ponzi nás učí, že risk je všadeprítomný a podvody tiež.

„Prišiel som do tejto krajiny s 2,5 dolármi v hotovosti a s 1 miliónom dolárov v nádeji a tieto nádeje ma nikdy neopustili.“

Čo čítať ďalej?

Coinbase mení poplatky – Veľkí investori ušetria

Zdroj:
finance.yahoo.com

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of