[Správy] BTC core vývojár: Ochrana pred 51 % útokom posilňuje centralizáciu – EÚ navrhne spoločné regulácie pre kryptomeny – Bitwise: Schválenie ETF bližšie než kedykoľvek predtým

Anycoin pc bannerKvakomat mobil

V BTC komunite sa rozhorela nová diskusia o tom, či je ochrana pred 51 % útokom vhodná pre Bitcoin. Európska únia sa chystá vytvoriť jednotné regulácie pre kryptomeny. Riaditeľ Bitwise tvrdí, že schválenie BTC ETF je veľmi blízko a je optimistický k poslednému termínu 13. októbra.

Ochrana pred 51 % útokom znižuje decentralizáciu

Core devoloper Bitcoinu Greg Maxwell prišiel so zaujímavým vysvetlením toho, prečo sú obranné mechanizmy proti 51 % útoku nevhodné. Vo svojom redittovom komentári vysvetľuje, že ochrana pred 51 % útokmi vedie k centralizácii, ktorá je pre decentralizovaný systém, akým je BTC, neprijateľná.

51 % útok v podstate znamená to, že určitá entita či skupina bude držať 51 % výpočtovej sily a vďaka tomu bude môcť zmeniť históriu transakcií. Z toho následne môže takáto entita profitovať, pretože to fakticky umožní minúť určité Bitcoiny dvakrát.

Viac informácií: Tether má na krku 1,4-biliónovú žalobu – V razení mincí však pokračuje

Podľa Maxwella však obranné mechanizmy vedú k centralizácii a hovorí k tomu nasledovné:

„Každý mechanizmus, ktorý by zabránil jednej strane získať prílišnú autoritu, by takmer istotne viedol k nahradeniu ťažby. Jedinou známou metódou je totiž zavedenie centralizácie. Ľudia vymysleli tisíc a jedno riešenie na to, ako to urobiť bez centralizácie, ale zas a znova sa ukazuje, že tieto ,opravy’ iba schovávajú centralizáciu.”

Kritickým problémom je podľa neho to, že väčšina ľudí si myslí, že stačí určiť, ktorá transakcia bola prvá a následne od tohto bodu pokračovať ďalej. Lenže v decentralizovanom systéme je podľa neho pojem „prvý” logicky nezmyselný. Nevyhnutným výsledkom relativity je to, že rôzne skupiny budú vždy vnímať následnosť udalostí relatívne k ich pozícii. Maxwell kritizoval systémy ako IOTA, Ripple či EOS za to, že tento problém riešia centrálnym bodom kontroly.

Európska únia chce spoločné krypto regulácie

Komisár pre financie Valdis Dombrovskis sa zaviazal, že navrhne spoločné regulácie pre kryptomeny, ako je Libra od Facebooku. „Európa potrebuje spoločný prístup ku krypto majetkom, ako je Libra. Chystám sa navrhnúť novú legislatívu,” povedal Dombrovskis.

Ten dlhých päť rokov vzdoroval akýmkoľvek reguláciám kryptomien. Zmenu jeho názoru však podnietila práve Libra. Podľa Dombrovskisa je Libra ohrozením suverenity štátov v Európe, pretože by nárazovo umožnila miliónom Európanov platiť pomocou meny, ktorú kontroluje Facebook.

Analýza altcoinov: 08.10.19 Altcoiny pred silnými rezistenciami – Bude pump alebo dump?

Pre kryptomeny tak hrozí riziko, že legislatíva zameraná proti Libre dopadne aj na decentralizované systémy, ako je BTC. Libra tak robí vrásky nielen politikom, ale aj majiteľom kryptomien, ktorí sa musia mať na pozore pred prílišnou reguláciou slobodného trhu.

Komisár ďalej povedal, že zatiaľ neexistuje žiadny časový plán ohľadom toho, kedy by mala nová legislatíva vzniknúť. V rámci kryptopriestoru je možné dúfať, že zákonodarcovia už budú schopní bezpečne odlíšiť decentralizované systémy od centralizovaných. V budúcnosti, pri vyššej miere adopcie kryptomien, môže rovnaký problém postihnúť aj Bitcoin, pretože bude tiež obmedzovať moc národných štátov, a to štáty nenesú dobre.

ETF bez ďalšej možnosti odkladu

Výkonný riaditeľ spoločnosti Bitwise Matt Hougan tvrdí, že schválenie ETF je blízko. Spoločnosť Bitwise totiž navrhla ETF, ktoré SEC odložil už naposledy a teraz bude musieť americký regulátor rozhodnúť, či dá ich ETF zelenú. Spolu so spoločnosťou Bitwise sa budú 13. októbra uchádzať o schválenie ETF ešte dve ďalšie spoločnosti.

Podľa Hougana sú kryptomenové trhy už niekde inde, než keď pred dvomi rokmi navrhovala ich spoločnosť prvú verziu ETF. Teraz sú najväčšie burzy regulované a giganti typu Fidelity či Coinbase umožňujú držanie kryptomien bez väčších rizík. Hlavným argumentom je existencia regulovaných futures kontraktov. Bitcoin je podľa jeho názoru najefektívnejším trhom na svete.

SEC zatiaľ odmietol schváliť akékoľvek ETF spojené s kryptomenami, pretože podľa mienky amerických regulátorov ide o manipulované trhy s nedostatočnou reguláciou. Tento argument pravdepodobne použije aj na zamietnutie Bitwise ETF. Hougan je však optimistom a tvrdí, že s pomocou ETF vytvorí bezpečné prostredie pre obchodovanie BTC aj pre malých hráčov a nielen pre veľké spoločnosti, ktoré si môžu dovoliť nákladné riešenia.

Čo čítať ďalej:

07.10.19 Technická analýza BTC/USD – Tak kde budeme přikupovat do pozic

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.