Chamtivosť ho priviedla do straty 100 miliónov dolárov v kryptomenách

  • Investor Ran Neuner nediverzifikoval portfólio a prišiel o 100 miliónov na kryptomene LUNA
  • Obchodník nepočúval rady a varovania, čo sa mu napokon stalo osudným
  • Krach LUNA je jeden z najväčších v histórii kryptomien
Novinky
Investor stratil 100 miliónov dolárov. Zdroj: shutterstock.com/Maurice NORBERT/Miha Creative
BitmarketsKvakomat mobil

Investor Ran Neuner bol najskôr ospevovaný kvôli tomu, že bol najmladší generálny riaditeľ verejne kótovanej spoločnosti v Južnej Afrike. Následne však úspech vystriedal neúspech a posledným klincom bola strata až 100 miliónov dolárov predovšetkým kvôli investícii do Terry (LUNA), uvádza správa Beincrypto.

Investor prišiel o 100 miliónov na kryptomene

V obchodnom svete sa Neuner dostal do problémov a v roku 2020 čelil tvrdej realite finančnej platobnej neschopnosti. Vzostup jeho majetku bol spojený predovšetkým s Bitcoinom a Terrou. Napokon do Terry investoval až 100 miliónov dolárov. Priznal, že bol zaslepený chamtivosťou a prehnanou angažovanosťou voči jednému aktívu.

Problémom portfólia bolo, že mu jasne dominovala jediná kryptomena. Je to s rozporom základného pravidla, ktoré sa týka diverzifikácie. To totiž zmierňuje riziko v prípade, že niektorý z tokenov zaznamená masívny pád. Druhým problémom bolo, že každý by mal ostať otvorený kritike a nenechať sa ovládať emóciami. Neuner totiž nedbal na varovania o udržateľnosti svojich investičných rozhodnutí.

Nakoniec si Neuner uvedomil, že úspech v investovaní nie je o rýchlych ziskoch. Ide predovšetkým o udržanie bohatstva z dlhodobého hľadiska. Dlhodobá stabilita by mala prevládať nad rýchlymi ziskami. Zároveň by každý mal rozložiť portfólio tak, aby bolo vyvážené. Neunerov príbeh je silnou pripomienkou toho, aké riziká so sebou prinášajú kryptomeny.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Krach LUNA

V máji 2022 zaznamenala LUNA jeden z najkatastrofálnejších pádov cien v histórii trhu s kryptomenami. Cena LUNA, ktorá 6. apríla 2022 dosiahla historické maximum 116 dolárov, bola do 6. júna až na úrovni 0,00008 dolárov. Hlavným dôvodom krachu bola v podstate hyperinflácia v ponuke LUNA vyvolaná UST, najväčším algoritmickým stablecoinom ekosystému.

Krach LUNA

Krach LUNA. Zdroj: TradingView

Jedna teória v komunite hovorí, že skupina obchodníkov zistila, že algoritmický systém stablecoinu spoločnosti Terra je krehký a začali predávať UST, aby dostali kurz pod 1 dolár a vytvorili kolaps. Dodnes sa stále diskutuje o tom, či bol ekosystém Terra zámerne navrhnutý ako Ponziho schéma a podvod, alebo či to bol jednoducho zle navrhnutý systém, ktorý musel zlyhať, aj keď nešlo o žiadnu nečistú hru.

Mohlo by ťa zaujímať: Len 17-ročný chlapec sa stal milionárom vďaka tejto kryptomene

Kvakomat PC bannerMemex mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.