Ceny ropy opäť rastú – ako to ovplyvní PHM na Slovensku?

0

Americké zásoby ropy narastajú viac ako sa predpokladalo. Trumpov pozitívny covid test naopak zrazil cenu ropy iba prechodne a PHM to neovplyvní. Aj keď sa za posledné dni cena zvýšila, pandémia vo svete neutícha, čo potvrdzujú aj grafy.

Ceny ropy sa od pondelka mierne zvyšujú, no nárast sa spomaľuje. Mexický záliv čelil evakuovaniu zamestnancov z ropných zariadení z dôvodu hurikánu Delta. V Nórsku stále pokračujú štrajky v tomto sektore. Okrem toho, stále pretrvávajú obavy v oblasti vyhliadok dopytu, keďže sa znížili nádeje na politickú dohodu v USA o nových stimuloch.

Čítajte tiež – 5 spôsobov ako všetci hlúpo a iracionálne míňame peniaze – Mali by sme prestať

V minulom týždni zásoby ropy USA stúpli až o 510 000 barelov. Ide tak o dvojnásobok v porovnaní s očakávaniami expertov. Okrem toho sa zvýšila aj produkcia v USA. Tento nárast podľa správy EIA Petroleum Status Report reagoval na predošlý pokles, ktorý bol takmer 4-násobný (1,98 miliónov barelov).

Ceny WTI a BRENT

Cena WTI sa obchodovala na začiatku týždňa na hodnote 37 dolárov za barel. Momentálna cena je na úrovni 41,29 dolárov za barel. Ide tak o nárast za posledných 5 obchodných dní až o 13,5%.

WTI
WTI

Brent narástol o čosi menej v porovnaní s WTI. Išlo o nárast počas tohto obchodného týždňa o 10,3%. Na začiatku týždňa sa ceny pohybovali na úrovni 39,50 dolárov, pričom momentálna cena je na hodnote 43,65 dolárov za barel.

BRENT
BRENT

Ako sa vyvinú ceny PHM?

Zásoby benzínu poklesli o 1,435 milióna barelov po poklese o 0,683 milióna v predošlom týždni. Tento údaj bol pod očakávaniami expertov. Tí totižto počítali s poklesom len o 0,471 milióna barelov.

Čítajte tiež – Chcete notebook s týždňovou výdržou? Windows na ARM procesoroch naberá momentum

Za posledných 8 týždňov dochádzalo k miernemu poklesu cien PHM. Najbližšie týždne má byť však trend opačný, čo potvrdil aj posledný týždeň, kedy ceny na Slovensku začali po dlhom období rásť. Vlnu neistoty spôsobilo aj vyjadrenie Trumpa o pozitívnom teste, no na trhu to spôsobilo iba krátkodobý pokles o 5% a ceny sa náhle stabilizovali.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre