Ceny potravín na Slovensku sú extrémne. Francúzi majú riešenie

Ekonomika Inflácia potravín na Slovensku je vysoká.
Inflácia potravín na Slovensku je vysoká. Zdroj: shutterstock.com/Billion Photos/Stokkete
Coinfactory PC banerBitmarkets

Inflácia na Slovensku je napriek najväčšiemu medzimesačnému poklesu za posledný polrok stále vysoká. Hlavným dôvodom pomalšieho tempa poklesu cien sú potraviny. Podľa správy denníka Pravda, sa Rakúšania pravdepodobne budú inšpirovať Francúzskom, ktoré zaviedlo cenový strop vybraných potravín.

Francúzsko zaviedlo cenový strop na vybrané potraviny

Rakúsky minister financií Magnus Brunner zvažuje podobný krok ako implementovala francúzska vláda, ktorá sa na cenovom strope dohodla s obchodníkmi. Riešením by pravdepodobne mohlo byť aj zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH), ktoré ale Brunner odmietol.

V Rakúsku podľa údajov Tradingeconomics inflácia medzimesačne stúpla z marcovej úrovne 9,2 % na aprílových 9,8 %. Potraviny a nealkoholické nápoje tam tvoria až 11 % z celkového indexu spotrebiteľských cien. Inflácia vo Francúzsku tiež narástla z hodnoty 5,7 % na 5,9 %, pričom ceny potravín klesli z hodnoty 15,9 % na 14,9 %.

Inflácia na Slovensku je na polročnom minime

Inflácia na Slovensku je na polročnom minime. Zdroj: Tradingeconomics

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Inflácia potravín na Slovensku je extrémna

Na Slovensku je inflácia potravín na rekordnej úrovni 28,2 %, oproti februárovej hodnote 27,8 %. Potraviny sú stále drahšie kvôli stúpajúcim cenám energií a vysokým nákladom na dovoz, keďže ceny ropy narástli. Negatívne vplyvy má aj počasie, ekologizácia, zavádzanie nových technológií a zabezpečovanie hygienických opatrení.

Slovensko by sa mohlo inšpirovať Francúzskom, ktoré zaviedlo cenové stropy, no zatiaľ k podobnému kroku nepristúpilo. Očakáva sa, že inflácia na Slovensku bude do konca roka pokračovať v poklese, zatiaľ čo predpoveď od Tradingeconomics počíta s mierou 9,9 % na konci súčasného kvartálu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Je potrebné brať na vedomie, že znižujúce sa tempo rastu cien je len prvým krokom a tento proces bude trvať niekoľko rokov, kým sa inflácia stabilizuje. Navyše, obyvatelia pocítia pozitívnu zmenu až v momente, kedy ich reálne mzdy prevýšia rast inflácie. Preto je nepravdepodobné, že Slováci budú pokles inflácie v roku 2023 vnímať s úsmevom na tvári.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci môžu ticho závidieť – Toto sú krajiny s najnižšou infláciou v Európe

Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Dôchodky budú nižšie. Slováci by sa na to mali pripraviť

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie