Nehnuteľnosti napriek kríze porastú – Je čas brať úver a kúpiť byt?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Realitný trh momentálne ovplyvňuje ekonomická situácia, no vzhľadom na stav spred krízy je nereálne predpokladať razantný prepad cien nehnuteľností. Celkový dopyt klesol, no narástol dopyt po chatách a chalupách. V akej sme situácii ? Je lepšie nehnuteľnosť predať alebo kúpiť?

V každom prípade, pandémia koronavírusu zasiahla negatívne aj trh nehnuteľností. Na jednej strane sú banky, ktoré sprísňujú podmienky na poskytovanie úverov a na druhej strane sú kupujúci, ktorí podliehajú neistote. Taktiež bolo zasiahnuté stavebníctvo a teda sa museli pozastaviť aj developerské projekty.

Aký scenár nás čaká?

Napriek globálnej pandémii sa trh stále hýbe, aj keď pomalšie. Ceny nehnuteľností sa skôr stabilizujú, no v niektorých regiónoch môže dôjsť k prepadu drahších nehnuteľností. Stále však platí, že ceny sa v budúcnosti vrátia na hladiny, ktoré sme videli pred karanténou a následne budú rásť.

Všetko závisí aj od toho, či budeme svedkami druhej vlny. V prípade, že sa situácia bude vyvíjať ako za posledné týždne tak scenár, ktorý opisujeme, môže byť reálny do konca roka.

Záujem je stále veľký a od mája narastá. Samotný dopyt po nehnuteľnostiach vzrástol o viac ako 100 % v porovnaní s marcom. Záujem sa teda dostáva na úroveň spred karantény. Aktuálne sa dopyt pohybuje na úrovni 80 až 90 % z normálu.

Ceny bývania v SR rástli medziročne o 8,6 %. Tento rast je v porovnaní so zvyškom Európy výrazne rýchlejší. V EÚ bol medziročný nárast 4,7 % a v eurozóne 4,2 %.

Pozrite sa taktiež na porovnanie ekonomiky Slovenska s krajinami sveta : Slovenskú ekonomiku ešte čaká tvrdý pád – Ako sme na tom oproti zvyšku Únie?

Predať alebo kúpiť ?

Ako sme si povedali, trh sa nezastavil a teda nie je dôvod, prečo by ľudia nemali nehnuteľnosť predávať a na druhej strane zase kupovať. Nehnuteľnosti budú z dlhodobého hľadiska rásť a stále menšie percento ľudí bude vlastniť vyššie percento nehnuteľností.

Ak potrebujete nové bývanie a máte zaistený stabilný príjem, je na mieste uvažovať nad úverom a to práve teraz. Úrokové sadzby totiž rastú. Prečo? Banky sa chránia pred zvyšovaním rizika nesplácania úverov. Ekonomika ako celok sa do normálu nevráti okamžite, a preto nebudú klesať najbližšie obdobie ani úrokové sadzby. Preto je ideálne zabezpečiť si ponuku s dlhšou fixáciou na 10 rokov.

NBS dokonca zvažovala aj ďalšie sprísnenie poskytovania hypoték, avšak nástup pandémie tieto kroky odložil.

O zmenách v bankách, ktoré nás čakajú, sa dozviete viac tu: Slovensko čaká výrazné zvýšenie poplatkov v bankách.

Záver

Na trhu nehnuteľností nastalo iba mierne zníženie dopytu, aj to v dôsledku karantény. Čísla sa dostávajú pomaly na úroveň spred pandémie. Ponuka je oproti dopytu stále nízka, takže môžeme očakávať stagnáciu a neskôr rast cien. Dopyt po hypotékach však môže brzdiť sprísňovanie podmienok zo strany bánk.

Čítajte ďalej

Finančná injekcia z Bruselu môže mať dopad aj na naše dane

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.