V prípade cien elektrickej energie môžeme pokojnejšie spávať. Ceny na burze sú aj napriek poklesu stále vysoké. Oproti minulému roku si odberatelia priplatia viac ako 200 %. Pokiaľ nemajú zastropované ceny alebo kúpené na burze na niekoľko rokov dopredu, tak to môže pre nich môže mať likvidačné následky.
Cena elektriny klesla, ale stále je vysoko
Z historického maxima na takmer 1 000 eur za MWh sa cena prepadla na 400 eur. Pre porovnanie, v rovnakom období v minulom roku sú ceny o 220 % vyššie. A v porovnaní s rovnakým obdobím z roka 2020 až o 800 % vyššie. Pokiaľ sa odberatelia nepripravili na niekoľko rokov dopredu, je vysoko pravdepodobné, že pohyb cien smerom nahor môže mať pre veľa podnikov likvidačné následky.
Najohrozenejšie skupiny sú hlavne veľkí podnikatelia, ktorí nemajú ceny garantované štátov, a teda musia platiť rovnakú sumu, aká je na burze a navyše ešte distribučné poplatky. To sa začína postupne prejavovať na vysokých cenách a práve ceny energií sú jedným z dôsledkov vysokej inflácie.
Na čo sa pripraviť?
Ostatné domácnosti, ktoré majú garantované ceny štátom, musia aktuálne počkať na ceny schválené vládou, ktoré sa dozvieme už čoskoro. V prípade plynu si nasledujúce roky priplatíme o približne 50 % viac. A keďže cenový rast je pri oboch energiách na burze podobný, jeden zo scenárov je, že cenový nárast bude porovnateľný až vyšší. Štát ešte môže zasiahnuť do cenotvorby tým, že stanoví nižšie ceny, alebo poskytne pomoc formou šekov.
Prieskum u Čechov
Podľa aktuálne prebiehajúceho prieskumu na kurzy.cz sa až 19 % Čechom zvýšila záloha za elektrinu 3-krát. 30 % hlasujúcim zostali ceny rovnaké. Malá časť dokonca platí až 5-násobne viac.
Prečítaj si aj: Graf na dnes: Cena nafty sa blíži k historickému maximu, rastie aj benzín. Tento trend by mal pokračovať!