Ceny benzínu a nafty neprestávajú rásť, ako vysoko sa môžu dostať?

Ekonomika Ceny benzínu a nafty neprestávajú rásť, ako vysoko sa môžu dostať?
Ceny benzínu a nafty neprestávajú rásť, ako vysoko sa môžu dostať? Zdroj: Gurudev
Flockers PCBitmarkets

Ďalší týždeň so sebou priniesol nárast cien pohonných látok. Tie každým týždňom rastú a vodiči si tak musia zakaždým pri tankovaní priplatiť. Aké ceny dosiahli tento týždeň benzín a nafta a aký vývoj môžeme očakávať ďalej?

Benzín aj nafta opäť rástli

Štatistický úrad opäť zverejnil cenovú bilanciu pohonných látok za 23. týždeň roka. Podobne ako posledné týždne, aj teraz ceny benzínu a nafty narástli. Benzín natural 95 zdražel o 3,24 % (0,060 Eur), natural 98 o 3,18 % (0,065 Eur), LPG o 0,34 % (0,003 Eur) a motorová nafta o 3,37 % (0,060 Eur). Ceny CNG a LNG sa tento týždeň nezmenili. Priemerná cena benzínu a nafty podľa statdat.statistics.sk tento týždeň bola: nafta 1,838 Eur, natural 95 1,838 Eur, natural 98 1,838 Eur a LPG 1,838 Eur.

Prognóza ďalšieho vývoja na najbližšie mesiace nevyzerá pozitívne. Medzinárodná referenčná cena ropy dosiahla v čase písania článku 120,8 dolára. Randall Mohammed, bývalý viceprezident pre energetiku spoločnosti Ahart Solutions International a komentátor energetického trhu, uviedol, že správy o ústupe jadrovej dohody s Iránom a poruchy v Líbyi spôsobili tlak na ďalší rast cien ropy. K tomu sa pridalo aj opätovné zavedenie lockdownov v Číne pre nákazu COVID-19.

Graf ropy na burze

Graf ropy na burze. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj ďalej: Polovica kryptomien z top 100 stratila od maxima už viac ako 90 % hodnoty

V snahe nájsť alternatívy dodávok ropy do EÚ, ktorá plánuje do šiestich mesiacov postupne ukončiť dodávky ruskej ropy, začali USA rokovania o umožnení prísunu dlhodobo sankcionovanej venezuelskej ropy do Európy. Rafinácia tejto ropy je drahšia, čo sa prejaví aj na jej cene. Venezuela sa umiestnila v roku 2021 na druhom mieste v rebríčku krajín s najmenšou miery demokracie a slobody. Od prvého miesta ju delila len vojnou zmietaná Sýria. Na treťom mieste sa umiestnil Jemen, nasledoval Sudán, Egypt, Irán, Somálsko, Burundi, Irak a Líbya.

Tento krok predstavuje pre EÚ morálnu dilemu, keďže dôvodom odmietnutia ruskej ropy je rozhodnutie nepodporovať autoritársky režim a vojnu, avšak nákupom venezuelskej ropy EÚ podporí jednu z najmenej demokratických a autoritárskych krajín.

Analytici banky Goldman Sachs predpokladajú nárast ceny ropy na 140 dolárov za barel a môže ísť aj vyššie. Dôvodom sú podľa analytikov „rekordne nízke zásoby”. Ceny benzínu tak môžu dosiahnuť koncom leta rekordnú úroveň 2 eur za liter.

Čítaj tiež: Regulácia DeFi je nevyhnutná, kolaps Terry a Celsiusu ukázal najväčšie slabiny

txbKvakomat mobil