Cena ropy rastie
Cena ropy rastie. Zdroj: Shutterstock.com/Liftwood

Od polovice júna cena ropy neustále klesá a motoristi mohli tento trend zaznamenať priamo na čerpacích staniciach. Klesajúci trend ale začína javiť známky spomalenia, pričom za posledných 10 dní cena narástla o vyše 16 %. Dosiahla cena ropy minimum?

Na grafe nižšie môžeme vidieť trhovú cenu ropy West Texas Intermediate (WTI). Cena dosiahla maximum 123,66 dolára dňa 14. júna a od tohto momentu neustále klesala. Posledný rastúci trend ceny ropy spôsobil, že sa nachádza na trojtýždňovom maxime. Na konci októbra pravdepodobne ceny benzínu a nafty môžu z tohto dôvodu rásť.

WTI ropa rastie
WTI ropa rastie. Zdroj: TradingView

Prečítaj si tiež: Americký index S&P 500 má za sebou najhorší mesiac od roku 2020. Čo to znamená pre Bitcoin a kryptomeny?

Biden bude reagovať na obmedzenie OPEC-u

Ceny ropy sú priamo ovplyvňované vzťahom ponuky a dopytu. Trh v súčasnosti vyčkáva na informácie, ako Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) pristúpi k masívnej ťažbe. Zvýšenie produkcie by spôsobilo vyššiu ponuku a v konečnom dôsledku zníženie ceny ropy. OPEC 5. októbra dokonca oznámil, že zníži dodávky o 2 milióny barelov denne, aby čelil nedávnemu poklesu ceny ropy.

Obmedzenie dodávok bolo kľúčovým faktorom zvýšenia cien ropy z krátkodobého hľadiska. OPEC ale neposkytol podrobné informácie o tom, kto z členov bude znižovať dodávky ani kedy k tomu dôjde. Dôležitým faktom je aj to, že OPEC sa nezaoberal tým, ako by zníženie dodávok ovplyvnilo ich produkčný cieľ.

Americký prezident Joe Biden avizoval, že vláda USA bude reagovať na toto obmedzenie dodávok. Už predtým vyvíjali USA na OPEC tlak s cieľom zvýšiť ponuku ropy. USA preto uvoľní väčšie množstvo ropy zo svojich strategických rezerv, ktoré sú na najnižšej úrovni od roku 1984. Táto skutočnosť by naopak mohla spôsobiť pokles cien.

Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia rastie, sadzby rastú, ale úroky na sporiacich účtoch v bankách sa nepohli. Finančný paradox, ktorý nik nerieši

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance