Cena elektriny vzrástla za rok o 400 %

Ekonomika Cena elektriny vzrástla za rok o 400 %
Cena elektriny vzrástla za rok o 400 %. Zdroj: shutterstock.com/KsanderDN
BitmarketsKvakomat mobil

V nedávnom článku o stave cien elektriny na Slovensku a jej vývoji v blízkej budúcnosti sme informovali, že cena elektriny má potenciál ďalej rásť, ak nenastane zo strany vlády jej zastropovanie. Rozhodnutie závisí od aktivity Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý musí predložiť návrhy na mimoriadne opatrenia s cieľom zabrániť cene elektriny vyšplhať sa na astronomických 1782 eur za rok.

Rok 2022 sa nesie v duchu rastúcich cien energií a komodít po celom svete v dôsledku stále prebiehajúcej pandémie COVID-19, vojny na Ukrajine, rastu inflácie či vplyvu sankcií voči Ruskej federácii. Za rok 2021 až po súčasnosť narástla cena ropy Brent o 165 %. Podobne je na tom aj cena zemného plynu na spotových trhoch, ktorá len za rok 2022 narástla o 158 %.

Čítaj tiež: Ceny energií môžu roky udržiavať vysokú infláciu

Cena elektriny dosahuje maximá

Na grafe nižšie môžeme vidieť vývoj cien elektriny za posledných 12 mesiacov. Trend s niekoľkými menšími korekciami je jednoznačne stúpajúci a za rok cena narástla už o vyše 400 %. Za rastúcimi cenami elektriny nie sú len faktory ako vojna, vysoká inflácia či globálne ekonomické problémy, ako by si niekto na prvý pohľad mohol myslieť. Príčinou je aj zelená politika a znižovanie používania fosílnych palív.

400-percent-rast-elektriny-za12-mesiacov

400-percent-rast-elektriny-za12-mesiacov. Zdroj: Kurzy.cz

Už v roku 2008 americký prezident Barack Obama predpovedal, že v budúcnosti cena elektrickej energie nevyhnutne vzrastie. Obama si uvedomoval, že ním navrhnutá klimatická politika, ktorá má byť šetrnejší a ekologickejší variant získavania energie, spôsobí markantný nárast cien elektriny.

Od roku 2003 sa cena elektriny vo Veľkej Británii zdvojnásobila. Pred zdražovaním cien minulý rok si v rámci EÚ nemohlo dovoliť využívať elektrinu na kúrenie z finančných dôvodov až 50 až 80 miliónov ľudí, ako informuje Wall Street Journal. Súčasné zdražovanie, ktoré bude podľa analytikov odstavovaním fosilných palív aj naďalej stúpať, si nebude môcť dovoliť čoraz väčšie percento populácie a štáty budú nútené siahnuť k regulácii cien, čo nie z ekonomického hľadiska výnosné.

Čítaj ďalej: Pozor! V roku 2023 nás čaká rapídny nárast cien elektriny. O koľko si priplatíme?

txbCatslap ICO mobil baner