Casper sa nezadržateľne blíži
Ethereum v súčasnosti, podobne ako Bcash, Bitcoin, Litecoin a väčšina ostatných kryptomien, funguje na konsenzus protokole známom ako Proof-Of-Work. Vrámci neho sa musí väčšina minerov (ideálne všetci) zhodnúť na histórii transakcií. Táto história je potom reprezentovaná ako čísla v peňaženkách majiteľov danej kryptomeny.
Od začiatku však boli v pláne dva masívne vylepšenia Ethereum blockchainu. Prvým je shardovanie, o ktorom tvorca Etherea – Vitalik Buterin – hovoril na konferencii Devcon. O Vitalikových plánoch s Ethereom si môžete prečítať v tomto článku.
Proof-of-Stake
Druhým veľkým vylepšením bude prechod na spomínaný Proof-Of-Stake. Vrámci tohto systému už nebude možné Ethereum ťažiť. Namiesto toho budete môcť “vložením” (stakovaním) svojho Etherea ručiť za správnosť transakcií overovaných validator uzlami. Po vyťažení bloku daným validator nodom sa zisk vyplatí všetkým stakerov v závislosti od toho, koľko Etheru na daný uzol nastakovali.
Celá problematika je veľmi zložitá a budeme sa jej venovať v inom článku. Proof-Of-Stake už dnes využíva niekoľko kryptomien. Menovite napríklad Dash, NEO, Reddcoin alebo PIVX.
Casper protokol
Projekt, ktorý má proof-of-stake priviesť na Ethereum platformu je známy ako Casper. Nedávno sa dočkal plnej implementácie v Pythone a je dosť možné, že čoskoro poslúži ako základ novej testovacej siete (testnetu).
Testnety imitujúce Ethereum blockchain slúžia hlavne vývojárom, ktorí si na nich skúšajú nové technológie. Momentálne je najpoužívanejším testnetom Ropsten. Práve tam sa napríklad skúšala aktualizácia Byzantine.
Ropsten však využíva Proof-Of-Work. Konsenzus je zabezpečený ťažbou Ropsten tokenov. Sieť tak často trpí útokmi (hlavne spamovanie). Ťažba týchto tokenov je relatívne jednoduchá (keďže nemajú reálnu hodnotu, má o nich záujem len málo minerov) a nie je problém po niekoľkých mesiacoch ťažby celú sieť na týždeň kompletne zaspamovať.
Casper by mal vyriešiť tento problém. Navyše, jeho prevádzkovanie bude lacnejšie a výrazne developerom uľahčí prácu.
Kedy sa Casper dostane na Ethereum?
To je veľmi zložitá otázka. Tak nejak stále sa očakáva, že plne otestovaný software bude k dispozícii približne o rok a pol. Je však veľmi pravdepodobné, že niekedy v roku 2019 sa skutočne dočkáme ostrého nasadenia. Ja osobne to odhadujem na 6-9 mesiacov po odpálení difficulty bomby. To by malo nastať vrámci nasadenia nasadenia Constantinopolu – druhej polovice Metropolis updatu.
Bude zaujímavé sledovať, čo nasadenie Caspera spraví s Ethereom. Okrem iného sa tým zastaví (a dokonca otočí) inflácia ETH tokenov.
Sledujte nás na facebooku.