Čaká nás najhorší pád trhov v histórii, varuje známy investor

Ekonomika Svet čaká globálna kríza.
Svet čaká globálna kríza. Zdroj: shutterstock.com/Chepizhko/FOTOGRIN
Catslap PC banerBitmarkets

Spoluzakladateľ Quantum Fund Jim Rogers nedávno vyjadril svoje obavy z blížiacej sa globálnej krízy, ktorá má byť údajne najhoršia v jeho živote. Podľa správy News Bitcoin zasiahne kríza všetky globálne trhy. Dolár má stratiť svoje dominantné postavenie rezervnej meny.

Kríza zasiahne všetky trhy

Rogers v rozhovore pre Real Vision upozornil, že dlh sa za posledných 14 rokov navýšil o extrémnu hodnotu. V rebríčku najzadlženejších krajín sveta jednoznačne vedie USA, ktoré v čase písania článku dosahuje štátny dlh viac ako 31,8 biliónov dolárov, podľa údajov USdebtclock.

„Svet ešte nevidel dlhy, míňanie a tlačenie peňazí ako za posledných pár rokov. Takže tentoraz musí nastať niečo veľmi, veľmi ničivé, aby sa tento problém vyriešil. Problémy budú na všetkých trhoch – na trhoch nehnuteľností, akciových trhoch, dlhopisových trhoch, menových trhoch, vo všetkom,varoval Rogers.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Zopakuje sa kríza z roku 2008?

Zadĺženosť však nie je iba problém USA, ale celého sveta. Všeobecne platí, že krajiny s najväčším HDP majú aj najväčšie štátne dlhy. Najhorší pomer dlhu k hrubému domácemu produktu (HDP) má Japonsko (299,56 %) a Grécko (227,99 %). Pre detailné porovnanie Vám odporúčame prečítať si článok TOP 5 najzadlženejších krajín sveta. Z týchto čísel sa vám zatočí hlava.

Najzadlženejšie krajiny na svete.

Najzadlženejšie krajiny na svete. Zdroj: USdebtclock

Podľa Rogersa USA zažilo krízu v roku 2008 práve pre nadmerný dlh, ktorý odvtedy závratne narástol. Súčasťou blížiacej sa krízy má byť aj postupný úpadok amerického dolára, ktorý čelí procesu dedolarizácie vo väčšine ázijských krajín a BRICS, ktorý plánuje nahradiť dolár vlastným menovým systémom. Rogers už v súčasnosti hľadá alternatívu k americkému doláru, keďže očakáva jeho masívny prepad už do 3 rokov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko čelí rovnakému problému

Je nepravdepodobné, že globálny dlh sa niekedy splatí. Podľa portálu CNBC, až 60 % rozvojových krajín s nízkymi príjmami je v súčasnosti v nebezpečne vysokom riziku dlhovej tiesne. Vo svete dnes máme viac dlhu ako peňazí v obehu. Globálny dlh dosiahol v roku 2022 hodnotu 305 biliónov dolárov a neustále rastie.

Výnimkou nie je ani Slovensko, ktoré už v roku 2021 zaznamenalo dlh verejnej správy na rekordnej úrovni 62,2 %. Ide o hodnotu, ktorá je najvyššia za celú existenciu Slovenskej republiky. Ambíciou bude predovšetkým pripraviť opatrenia, ktoré budú zvyšovať príjmy a škrtať výdavky. Do platnosti by mali vstúpiť už od januára 2024, ako sme vás informovali.

Mohlo by ťa zaujímať: Zadlženosť Slovenska je najvyššia v celej histórií. Ako sa bude dlh ďalej vyvíjať?

Freedum fighters PCOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.