Čaká nás najhoršia kríza
Čaká nás najhoršia kríza, zdroj: shutterstock.com/Poring Studio

Od roku 2018 exponenciálne rastie záujem o investovanie na burze. Je to hlavne preto, lebo všetko posledné roky rástlo a nebola núdza o zisky. Dokonca pri šťastí veľa ľudí, napríklad vďaka investície do Tesly alebo hype kryptomien ako Dogecoin, zbohatlo. Takto to nebude navždy. Čaká nás veľká kríza?

Posledná skutočne globálna recesia, ktorá trvala roky, bola naposledy v 30. rokoch minulého storočia. Odvtedy globálne trhy prežili recesie ešte v 60. rokoch minulého storočia a hneď na začiatku tohto storočia. Ako môžeme vidieť na grafe SPX500, má tendenciu sa nachádzať v dlhodobých cykloch, kedy priemerne 20 rokov rastie a približne 10 rokov následne formou korekčného pohybu klesá. Tento hypercyklus by sa mal skončiť do konca tohto desaťročia. V rámci odchýlky to môže byť už aj teraz, alebo až za 15 rokov.

SPX500 historicky graf
SPX500 historický graf, zdroj: macrotrends.net

Najhoršie poklesy v minulosti boli približne o 60 %. V tomto prípade by sa cena mohla dostať na úrovne z roka 2000, ak by nastala ďalšia veľká kríza. 

Politické vplyvy

Veľa odborníkov, ako napríklad aj Kiyosaki, varuje pred recesiou a prirovnáva aktuálnu situáciu k roku 1930, kedy tiež bola situácia vo svete veľmi nestabilná a hrozil globálny konflikt, ktorý nakoniec aj v roku 1939 prišiel. Trh sa vtedy spamätal až po 10 rokoch od skončenia vojny.

Pozri si aj video, aký najhorší scenár môže čakať Bitcoin a SPX500:

Koronakríza nebola nič…

Stále prebiehajúca pandémia síce mala veľký dopad na trh, nie však tak veľký, ako sa čakalo. A už vôbec nemôžeme túto recesiu porovnať s ostatnými oveľa väčšími. Na grafe SPX500 marcový prepad prakticky ani nevidno. Koronakríza nie je jediná nástraha, ktorá číha na trhoch. Svet je na bode mrazu a sme prakticky historicky najbližšie ku globálnemu konfliktu medzi Ruskom a USA. Obavy sú aj z obchodnej vojny a pádu čínskeho developera Evegrande. Pre väčšinu z nás by to malo byť veľké varovanie. Nikto si nevie predstaviť, čo by sa stalo v prípade vzniku globálneho konfliktu, prípadne krachu Evergrande.

Kedy sa začne kríza?

Nikto nevie, kedy presne začne všetko padať. V minulosti boli katalyzátory krízy často aj náhodné a zo začiatku nepodstatné veci. Prípadne náhly krach veľkej banky, ako tomu bolo v roku 2008. Bežný človek ešte deň pred krachom Lehman Brothers ani netušil, že nasledujúci deň sa všetko otočí o 180 stupňov. Na krízu preto netreba čakať a špekulovať, kedy by sa mohla začať. Treba byť pripravený a myslieť aj na to, že svet nie je len o rýchlom zbohatnutí a o tých lepších časoch, kedy všetci bohatnú a každý, kto investuje čo i len 1 mesiac, tak zarába…

Prečítaj si aj: Robert Kiyosaki: „Prichádza čas zbohatnúť. Budem vo veľkom nakupovať BTC, ak cena otestuje 20 tisíc.“