Bývalý predseda CFTC hovorí, že čínsky digitálny jüan môže ohroziť svetovú bezpečnosť – Prečo?

Flockers PCMemex mobil banner

Čína bude prvou krajinou, ktorá vydá suverénnu digitálnu menu. To vedie k tomu, že sa centrálne banky na celom svete snažia Čínu nasledovať.

Digitálne preteky

Od Japonska až po Európsku úniu krajiny s odlišnou ekonomickou situáciou zintenzívňujú sledovanie digitálnych mien. Je to skôr z geopolitických dôvodov, ako z dobiehania náskoku Číny.

Toto zvýšené tempo rozvoja viedlo k zdieľaniu zdrojov s bankami a organizáciami združujúcimi výskum. V prípade Svetového ekonomického fóra dokonca vydalo súbor nástrojov, ktorý má pomôcť orgánom pri zavádzaní ich vlastných digitálnych mien.

Digitálny jüan

Možným katalyzátorom rýchleho rozvoja digitálneho jüanu bolo minuloročné oznámenie Facebooku o vývoji digitálnej Libry. To podľa všetkého podnietilo Čínsku ľudovú banku (PBoC), aby urýchlila vývoj v obavách, že táto digitálna mena by mohla brániť ich vlastnému projektu. Zatiaľ čo sa v októbri Libra zrútila pri regulátoroch, digitálny jüan naďalej napredoval.

Prvé skúšky novej meny sa konali na konci roku 2019 v Shenzhene a Su-čou, pričom bolo možné sledovať, ako sa systém elektronických platieb v elektronickej mene (DC/EP) presadil v reálnych aplikáciách, napríklad v doprave, vzdelávaní a pri lekárskom ošetrení.

Hoci výsledky neboli zverejnené, vo vyhlásení PBoC zo začiatku januára sa uvádza, že súdne konania prebehli dobre a že vývoj digitálnej meny podporovanej vládou postupoval hladko.

Doteraz však neboli vydané žiadne časové harmonogramy oficiálneho uvedenia na trh. Ostatné svetové veľmoci sú teda stále v neistote, pretože očakávajú následky dominantnej čínskej komunistickej strany (ČKS), ktorá dominuje tejto vznikajúcej finančnej technológii.

Hrozba pre USA a svet

V prípade Washingtonu hrozí digitálny jüan posunúť rovnováhu globálnej finančnej sily mimo amerického dolára, čím sa zníži schopnosť USA vymáhať ekonomické sankcie voči svojim protivníkom. Na túto skutočnosť upozornili minulý týždeň svetoví lídri, ktorí sa zhromaždili v alpskom meste Davos na výročnom zasadnutí Svetového hospodárskeho fóra.

Mohlo by vás zaujímať: Vydarený nájazd hackerov – Ďalší úspešný 51 % útok na jeden z forkov BTC

Diskusia sa zaoberala hypotetickou situáciou, ako sa predtým skúmalo pri simulácii krízy na Harvarde, kde bol digitálny jüan použitý Severnou Kóreou aby obišiel globálne sankcie a financoval rozvoj rakety s dlhým doletom, ktorá by sa mohla dostať na americké pobrežie. Vedúci simulácie Neha Narula v súvislosti so závažnosťou situácie uviedol, že simulácia objasnila, že rozvoj digitálneho jüanu je problémom národnej bezpečnosti.

Bývalý predseda CFTC Chris Giancarlo predniesol svoj prvý verejný prejav venovaný digitálnemu doláru v Davose. Poslucháčom vysvetlil, ako jeho nadácia pre digitálny dolár plánuje poraziť rivalov USA, ako je napríklad Čína.

Čína a kryptomeny

Čína a kryptomeny – Čím všetkým sme si prešli a čo nám tento zložitý vzťah prinesie?

Čo čítať ďalej?

TOP 5 málo známych kryptomien s veľkým potenciálom

Zdroj:
bravenewcoin.com

Memex PC bannerSolaxy mobil banner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.