Burzy nedokážu zastaviť extrémne odlivy bitcoinov. Čo sa deje?

Novinky Bitcoin: odlivy z búrz
Bitcoin: odlivy z búrz. Zdroj: Shutterstock.com/Suntezza
BitmarketsFreedum fighter mobil

Čisté odlivy bitcoinov z búrz začali už v marci 2020, keď ľudia v panike reagovali na globálnu pandémiu COVID-19 a vyberali svoje likvidné formy peňazí. Aj keď odliv nie vždy predstavuje predaj danej kryptomeny, hovorí o jasnej nedôvere v centralizované burzy. Podľa najnovšej správy od U.Today, údaje od Glassnode signalizujú, že stovky miliónov dolárov nenávratne opúšťajú obchodné platformy.

Metrika čistého prílivu, resp. odlivu bitcoinov z búrz už viac ako 2 a pol roka ukazuje jednoznačný trend. Na grafe nižšie môžeme vidieť, ako to ovplyvnilo zostatky na burzách. Nedávny krach kryptomenovej burzy FTX zapríčinil mesačný čistý odliv vyše 200 000 BTC, čo je historický rekord a trend navyše naberá stále na sile.

Držitelia BTC uprednostňujú decentralizované možnosti a úschovy pod vlastným dohľadom vo forme softvérovej alebo hardvérovej peňaženky.

Bitcoin: zostatky na burzách

Bitcoin: zostatky na burzách. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Nedôvera v centralizované burzy narastá

Nedôvera držiteľov bitcoinov v centralizované burzy môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť vlnu krachov spoločností, ktoré poskytujú obchodovanie s kryptomenami. Nakoniec ostanú len tie najsilnejšie a s najväčším denným objemom obchodovania, keďže také extrémne odlivy môžu v istom bode zlomu negatívne ovplyvniť celkovú likviditu.

Na druhej strane, burzy zaznamenali za posledné obdobie čistý príliv stablecoinov, ako sme vás nedávno informovali. To môže hovoriť o vyčkávaní na správny vstup do trhu, keďže kryptomeny sú už rok v korekcii.

Čisté odlivy nemusia byť iba negatívnym signálom. Pre samotných držiteľov je bezpečnejšie držať kryptomeny vo svojich vlastných peňaženkách, pretože sú vlastníkmi súkromných kľúčov. Navyše úschova vo vlastných rukách dlhodobo podporuje dôveru v kryptomeny ako také. Zdá sa, že jediný, kto z týchto odlivov neprofituje, sú centralizované burzy.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako môže vyzerať vývoj ceny Bitcoinu v roku 2023? Toto sú najpravdepodobnejšie scenáre

Okazio PCAnycoin mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.