Budúcnosť Etherea: Vitalik sľubuje až jeden milión transakcií za sekundu

Novinky Buterin predpovedá ethereu veľkú budúcnosť
Buterin predpovedá ethereu veľkú budúcnosť. Zdroj: shutterstock.com/leksiv
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Zatiaľ čo Bitcoin hrdo drží pozíciu svetovo prvej kryptomeny, zdá sa, že v jeho radoch nedochádza k až tak veľkému pokroku, ako u konkurenčných mien, ktorým však cestu otvoril práve Bitcoin. Jednou takou je napríklad Ethereum, ktoré Bitcoinu už nejakú dobu šliape na päty. Ako sa však dokáže tvorca ETH Vitalik Buterin popasovať so škálovaním?

Čo stojí blockchainu v ceste za globálnou adopciou?

Už mnohokrát sme písali o potenciáli blockchainu a jeho možnostiach využitia po celom svete. Nastáva teda otázka, pokiaľ sa jedná o tak úžasnú technológiu, prečo sa s ňou ešte nestretávame na každom kroku nášho bežného života? Jednou z odpovedí je nedostatočná dostupnosť a pomalý vývoj aplikácií pre integráciu blockchainu. Na tom sa však už pracuje. Z technického hľadiska však predstavuje najväčší problém škálovateľnosť.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Škálovateľnosť sa týka schopnosti spracovania transakcií, respektíve ich maximálneho počtu za sekundu. Tie sú obmedzené spravidla veľkosťou a frekvenciou jednotlivých blokov v blockchaine. Medzi tie najrýchlejšie sa dnes radia napríklad blockchainy STEEM, ktorý je schopný spracovať až 180000 transakcií, či EOS. Ten ich zvláda 50000. Naopak Bitcoin sa môže zdať zaostalý, len so siedmimi transakciami za sekundu.

Ethereum je v súčasnosti schopné spracovať zhruba päť transakcií za sekundu. Ak dosiahne šesť a viac, tak je dosiahnutá maximálna kapacita. Na druhej strane, Uber urobí v priemere 12 jázd za sekundu, PayPay niekoľko stoviek, Visa niekoľko tisícov … a v prípade IoT (Internet-of-Thing) hovoríme o stovkách tisícov transakcií za sekundu,” prehlásil Buterin na konferencii Disrupt SF v minulom roku.

Plasma a jeden milión transakcií za sekundu

K problému so škálovateľnosťou sa na začiatku roka vyjadril Vitalik Buterin, zakladateľ Etherea, teda druhej najsilnejšej kryptomeny na trhu, ktorého blockchain poháňa tokeny ERC-20. Cesty ku zlepšeniu škálovateľnosti sú dve – sharding a takzvaný “Layer 2”, s ktorým súvisí Lightning Network, ktorý má za cieľ zlepšiť škálovateľnosť Bitcoinu. Podľa Buterina však nie je tou správnou iba jedna z nich, ale považuje ich za navzájom sa doplňujúce. Hovorí, že kombinácia oboch dokáže zvýšiť škálovatelnosť Etherea až desaťtisíckrát.

Buterin sa tiež podieľal na vytvorení Plasmy, ktorá je obdobou Lightning Network, a to v spolupráci práve s vývojárom Josephom Poonom, ktorý pracoval práve na LN. Plasma má na starosti spracovávanie mikroplatieb v rámci blockchainu Etherea. Principiálne funguje tak, že vytvára siete menších reťazcov vo vnútri blockchainu. Tým dôjde k urýchleniu celého procesu spracovania informácií bez ohrozenia bezpečnosti a zraniteľnosti voči potencionálnym útokom.

“Ak dostaneme stonásobné navýšenie vďaka Shardingu a ďalšie stonásobné zvýšenie vďaka  Plasme, tak dosiahneme 10000x vyššiu škálovateľnosť a reťazec bude dostatočne silný na to, aby zvládol väčšinu aplikácií,” dodáva Buterin.

IoTA a neobmedzený počet transakcií. Teoreticky

Ak hovoríme o škálovaní, tak by som rád spomenul tiež IoTA, teda token poháňajúci IoT – Internet-of-Things. Ten využíva veľmi špecifický blockchain, ktorý sa nazýva Tangle, ktorý pracuje na takzvanom DAG (Directed Acyclic Graph), čo je skratka pre riadený acyklický graf. Unikátny je v princípe schvaľovania transakcií. Ku schváleniu určitej transakcie dôjde až potom, keď sú pomocou algoritmu overené dve iné transakcie. Tie spolu nesmú byť v rozpore a zároveň samy nemôžu schvaľovať konfliktné transakcie. Pre jednotlivé schválenia je potrebné, aby uzol vyriešil náhodnú kryptografickú hádanku, ktorá sa generuje podľa určitého algoritmu. Výhoda tkvie v tom, že v teórii ponúka tento protokol neobmedzenú škálovateľnosť. A to vďaka tomu, že je závislý na počte transakcií, ktoré cez neho prúdia. Nevýhodou bohužiaľ je, že je často preťažovaný.

Viac sa o IoTA dozviete v našom separátnom článku o kryptomene IoTA

Záver

Škálovateľnosť je v súčasnosti najpálčivejším problémom technológie blockchainu. Aby bolo možné túto technológiu ďalej implementovať do bežného života, je potrebné zaistiť, aby bez chýb zvládala až enormný počet transakcií. Výskumný tým Vitalika Buterina na tomto probléme trpezlivo pracuje, neostáva teda iné, ako im držať palce a pozorne ich progres sledovať.

Naše posledné video: 

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal V.

Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.