Bitcoin halving sa udial pred viac než piatimi mesiacmi a od tej doby sme nezaznamenali žiadne super-veľké pohyby. iste, bola tu pumpa na 12 00 $ v strede leta, no tá nakoniec nikam neviedla.
Halving mal v minulosti výrazný dopad na cenu BTC. Či už v roku 2016 alebo 2012. Viac než 100 dní po halvingu začala cena rásť, až dokým nedosiahla ATH. Bude sa táto štruktúra cenového vývoja opakovať aj počas tohto roka?
Halving a minulosť BTC
Halving mal v minulosti nepochybne veľký vplyv na cenu BTC. Išlo o akési palivo do rakety mieriacej na Mesiac. Podľa historických grafov približne rok pred halvingom sme na grafe mohli sledovať akýsi prvý nádych. Bitcoin spravil počas niekoľkých mesiacov viac ako 100% zisk a v čase halvingu bol už nejakú dobu v konsolidačnej štruktúre.
Ten pravý rast začal až niekoľko týždňov, prípadne mesiacov, po halvingu. Na grafe celej histórie vývoja ceny BTC môžeme sledovať 4 cykly. Z toho pri dvoch môžeme špekulovať, či išlo o rozdielne cykly alebo ich môžeme považovať za jeden väčší.
V období jedného roka po halvingu cena vždy rástla, až kým nedosiahla nové ATH. Potom približne ďalších 12 až 20 mesiacov klesala. Niečo podobné sa môže zopakovať aj počas nasledujúcich mesiacov. Poďme sa pozrieť na fraktálne podobnosti z minulých halvingov.
Toto sa týka aj vás! Coinbase spolupracuje s políciou na 1900 prípadoch – Aj zo Slovenska
Fraktálna podobnosť cenového vývoja
Na týchto dvoch grafoch môžeme vidieť porovnanie cenového vývoja z predchádzajúcich období v čase halvingu. Počas tejto kľúčovej fundamentálnej udalosti cena bola vždy v konsolidačnej štruktúre. A približne so 100-dňovým „oneskorením” sa začal ten pravý rast (aký od neho očakávame) až na nové ATH. Na grafe si môžeme všimnúť ešte jednu zaujímavosť. Cena po halvingu vždy spadla a až po tomto veľkom poklese sa začal nový bullish cyklus.
Bitcoin dosiahol 13 217 $ – Čo bude nasledovať podľa traderov?
Ako je to po halvingu v roku 2020?
No, ako sme spomínali, ten rast prišiel. Teda, aspoň to tak sprvu vyzeralo. Bitcoin na konci júla – 2,5 mesiacov po halvingu – pumpol o viac než 2000 $. Potom sa však zastavil a v septembri sa vrátil späť. Teraz v októbri sme zaznamenali ďalší rast a konsolidujeme na hladine 11 400 $.
Nejaký rast teda oproti halvingovým 9200 $ vidíme, avšak nie je z toho historické maximum. Rozdiel je v tom, že Bitcoin v čase halvingu ešte len vchádzal do konsolidačnej fázy (v ktorej sme viac menej doteraz). V marci mu totiž plány skrížil koronavirus a panika na akciových trhoch, ktorá so sebou strhla aj BTC. Tá oddialila to pravé rallye minimálne o tri mesiace.
Veľa traderov očakáva, že Bitcoin do konca roka nebude pasívny a ešte nám niečo predvedie. Bude to to povestné ATH? No, uvidíme. Tento analytik si to rozhodne myslí. Tu je jeho argumentácia:
Ticho pred búrkou? 100 % zisk do konca roka! Tvrdí známy Bitcoin analytik
Tento článok nemožno považovať za investičné poradenstvo. Nezodpovedáme za prípadné straty spôsobené obchodovaním na burze.