Bohatý otec, chudobný otec: aké myšlienky obsahuje kniha Roberta Kiyosakiho?

Off topic Bohatý otec, chudobný otec: Aké myšlienky ukrýva kniha Roberta Kiyosakiho?
Bohatý otec, chudobný otec: Aké myšlienky ukrýva kniha Roberta Kiyosakiho? Zdroj: shutterstock.com/GrowerCMore
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Robert Kiyosaki a jeho názory v súčasnosti patria medzi najpopulárnejšie a najrešpektovanejšie. V tomto článku stručne opíšeme jeho najpredávanejšiu knihu, ktorá sa uchytila po celom svete, kde sa autor venuje finančnému vzdelávaniu.

Kniha od Roberta Kiyosakiho „Bohatý otec, chudobný otec” je jeho najznámejšie autorské dielo, a vo svete sa predalo viac ako 40 miliónov kópií.

Chudobný otec

Kniha je písaná príbehovou formou na jednoduchých príkladoch z Robertovho detstva a neskoršieho života. Autor opisuje, ako sa naučil efektívne pracovať s peniazmi. Príležitostí ako zbohatnúť je v dnešnej dobe veľa. Problémom však je, že bežné vzdelanie v škole zamerané na známky a „poučky” nás neučí využiť príležitosti, ktoré sú všade navôkol.

Príbeh sa začína detstvom autora. Jeho otec je uznávaným univerzitným profesorom, ktorý vždy chcel, aby bol Robert „jedničkár” a mal v budúcnosti šancu nájsť si dobre platenú prácu. Mladý Robert mal šťastie spoznať spolužiaka Mikea, ktorého otec bol miestnym podnikateľom, ktorý sa obklopoval zaujímavými ľuďmi a príležitosťami.

Kiyosaki v knihe vysvetľuje, prečo považuje svojho biologického otca za „chudobného otca” napriek tomu, že ako profesor zarábal slušné peniaze. Problém bol však v tom, že väčšinu peňazí míňal na materiálne veci. Svojho otca nazval typickým príkladom „spotrebného štýlu života”, kde vyšší príjem premenil do vyššej spotreby v podobe vyššieho životného štandardu.

Mohlo by ťa zaujímať: Väčšina investorov z Wall Street očakáva ďalšiu 50-percentnú korekciu BTC

Bohatý otec

Na druhej strane, otca Mikea považoval za svojho bohatého otca. Ten za svoje príjmy kupoval aktíva, ktoré sa mu postupom času zhodnocovali.

Kiyosaki napísal, že „svoje auto som vždy bral ako aktívum. Neskôr som však pochopil, že v skutočnosti ide o pasívum. Auto si len pýta ďalšie peniaze v podobe poistky, benzínu a iných nákladov.”

Bohatý otec naučil Kiyosakiho mnohým veciam, ktoré by sa v bežnom kruhu ľudí nikdy nenaučil. Preto ľudom ukazuje, ako rozlíšiť, čo sú skutočné aktíva, ktoré sú schopné generovať ďalší majetok. Ide napríklad o nehnuteľnosti určené na prenájom, auto, ktorým ako taxikár alebo roznášač tovarov môžete zarábať, biznis, ktorý vám generuje pasívny príjem, či akcie firiem (po novom by pravdepodobne pridal aj Bitcoin).

Stredná trieda z príjmu platí zväčša hypotéku, auto, dovolenku a pod. Zvyšok peňazí leží na účte v banke alebo sa investuje do „konzervatívnych” fondov s vysokými poplatkami a minimálnym výnosom.

Naopak, bohatí ľudia sú stále bohatší, pretože sa naučili vidieť príležitosti tam, kde ich iní nevidia. Peniaze využívajú vo svoj prospech, aby im generovali ďalší príjem. Tento typ ľudí žije princípom „nepracuj pre peniaze, nechaj, nech peniaze pracujú za teba.”

„Najmocnejším aktívom, ktoré všetci máme, je naša myseľ. Ak je dobre trénovaná, môže vytvoriť obrovské bohatstvo,” napísal Robert Kiyosaki v roku 1997.

Čítaj ďalej: Riaditeľ Binance Changpeng Zhao – ako sa z brigádnika v McDonalde stal najbohatší krypto-milardár