Blockchain na olympijských hrách v Tokiu – Boj proti dopingu má novú zbraň

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Blockchain preniká do celého sveta. Najnovším odvetvím, ktoré nastupuje na vlnu digitálnej bezpečnosti, je šport. Presnejšie ide o monitoring dopingu.

Blockchain a doping

Športové odvetvia dlhodobo trápi vysoká miera používania zakázaných látok. Preborníkmi v dopingu sú ruskí športovci. Hlavný vyšetrovateľ ruského dopingu Jakc Robertson potvrdil, že ak sa športovci v Rusku dostanú na úroveň národnej reprezentácie, tak nemajú inú možnosť, ako s dopingom začať. To následne spustilo obrovský rozruch na svetovej športovej scéne.

Štátom riadený doping športovcov je veľkým problémom a ohrozením pre samotných športovcov. Medzinárodná agentúra na testovanie dopingu sa tak rozhodla využiť nové technológie. A vybrala si práve blockchain. Ten by mal vniesť viac transparentnosti do toho, ako testovanie prebieha a zároveň by mal výrazne sťažiť manipuláciu s testmi.

https://www.facebook.com/CNNMoneySwitzerland/videos/312541582992954/

Medzinárodná testovacia agentúra (ITA) chce stihnúť zavedenie blockchainu do svojich postupov už do olympiády v Tokiu. Na prototype tejto technológie momentálne pracuje v spolupráci so spoločnosťou BlockFactory. Generálny riaditeľ ITA Benjamin Cohen povedal, že hoci sú ich plány veľmi ambiciózne, verí, že sa môžu podariť.

Podľa Cohena by ITA mala blockchain využívať už na hrách v roku 2020. Niektoré procesy na olympijských hrách v Japonsku by tak už mohli byť dokumentované pomocou blockchain technológie.

Manipulácia s dátami

„Blockchain nie je odpoveďou na to, ako odstrániť doping zo športových podujatí. Je však jedným z nástrojov, ktorý k tomu má pomôcť”, hovorí Cohen. „Blockchain pomáha v overovaní dôveryhodnosti dokumentov. To by následne mohlo zvýšiť dôveru v systém testovania dopingu”, dodáva.

Viac informácií – Ako sa vyvíjali ceny kryptomien od roku 2013 až do roku 2018

Hlavným cieľom testovania je vytvoriť systém, kde dokumenty nemôžu byť spätne pozmenené a ani do nich nemôže byť spätne zasahované. Testovanie zatiaľ prebieha v programe na terapeutické využívania zakázaných látok. V tomto Cohen vidí dve hlavné výhody. Jednak verí, že systém bude bezpečnejší pre atlétov, ktorí musia poskytovať citlivé dáta o svojom tele. Druhou výhodou je potom sťažené falšovanie dokumentov, ktoré sú na blockchaine.

Pri prenose dát z bodu A do bodu B je tak možné garantovať, že ide o pravý dokument. Cohen však dodáva, že blockchain nie je všemocný a nemôže ovplyvniť ľudský faktor. Pokiaľ bude pôvodný dokument vytvorený zámerne zle, tak blockchain proste nepomôže. V rámci digitálneho prenosu dát má však výrazne zvýšiť ochranu pred podvodným konaním.

„Nie je isté, či sa nám podarí celý antidopingový reťazec zaistiť pomocou blockchain technológie. Aj tak som si pomerne istý, že sme objavili časti tohto reťazca, pre ktoré je blockchain vhodný. Máme tak uspokojivé riešenie, keď niektoré procesy zaistíme pomocou blockchainu a to za rozumnú cenu ”, hovorí Benjamin Cohen.

Čo čítať ďalej:

[Správy] Môže Bitcoin vôbec dosiahnuť hodnotu 100 000 dolárov? • Osočovanie, hádky a útoky pokračujú

Zdroj:
cnnmoney.ch

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.