Po štvrtkovom prepade Bitcoinu z 8000 $ na nové low 3700 $, sa proti kryptomenám zdvihla vlna kritiky. Z bezpečného prístavu sa stalo vysoko rizikové aktívum, ktorého sa každý zbaví ako prvého a mnohí dokonca očakávajú ďalšie dumpy. Až na 1000 $! Kritika voči Bitcoinu je sčasti oprávnená. Rozhodne nejde o bezpečnú investíciu. No stačí sa pozrieť na ďalšie bezpečné prístavy pre investorov, resp. na minulosť a možno vás prekvapí, že padajú tiež.

Názor experta: Veľký rozbor kryptomenového trhu – Čo sa stalo, deje a čo môžeme čakať?

Napríklad zlato padlo z 1700 $ až na 1450 $! Aktuálne sa stále obchoduje veľmi blízko dna za 1481 $. Odolnosť voči pádom v čase najväčšej paniky rozhodne nie je charakteristikou bezpečného prístavu.

1D Gold
1D Gold

Zlato a Bitcoin toho majú veľa spoločné. Zatiaľ čo americké akciové indexy ako S&P padli na hodnoty z roku 2016 (grafy tu), zlato sa drží na cene z januára 2020. Bitcoin je síce o niečo nižšie, no nepadol ani na low z roku 2018 (3200 $). Svoju hodnotu a UPtrend si ako tak drží a v čase písania tohto článku ho môžete na akejkoľvek burze predať za cca 5500 $.

Bitcoin, podobne ako zlato, na začiatku tejto krízy drží svoju hodnotu lepšie, ako akciové trhy. To je jednou z charakteristík bezpečného prístavu.

Zlato, akcie a aj kryptomeny padajú – Kde miznú všetky tie peniaze?

Zlato v roku 2008

Podobne na začiatku krízy v roku 2008 to so zlatom nevyzeralo najlepšie. Z All Time High (1000 $) v priebehu niekoľkých mesiacov padlo o 30% na 700 $. Až potom prišiel ten veľký bullrun, ktorý skončil novým ATH na 2000 $. Zlato tak v priebehu krízy spravilo viac než stopercentný zisk, no v čase najväčšej paniky padalo.

Ak sa na súčasnú situáciu pozrieme bližšie, prakticky nie je dôvod, prečo by Bitcoin mal ísť proti prúdu. Iste, máme tu halving, čo je silný fundament, no ten prinajmenšom vyváži negativita okolo koronavirusu a začínajúcej svetovej ekonomickej krízy.

Je teda Bitcoin bezpečný prístav pre investorov?

View Results

Loading ... Loading ...

Pozrite sa na tieto zaujímavé vizualizácie. Ako by asi vyzerali všetky Bitcoiny pokope vo fyzickej forme? A čo zlato? 

Vizualizácia – Takto by vyzerali všetky Bitcoiny na jednej kope – a čo zlato?

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of