Prezident Európskej Centrálnej Banky – Nie je v našej moci regulovať Bitcoin

Novinky prezident ECB - nie je v našej moci regulovať Bitcoin
prezident ECB - nie je v našej moci regulovať Bitcoin, zdroj: shutterstock.com/Autor: 21Digital
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prezident Európskej centrálnej Banky (ECB) Mario Draghi vyhlásil, že Bitcoin nespadá pod regulačnú moc ECB. Mario Draghi to vyhlásil ako odpoveď na otázku Výboru pre hospodárske a menové veci Európskeho parlamentu. ECB teda NEplánuje vytvoriť regulačný aparát, ktorý by skrotil internetové meny fungujúce na blockchaine.

“My nemôžeme regulovať kryptomeny”

Draghi tiež povedal, že, “vzhľadom na užívateľskú základňu a reálny ekonomický impakt Bitcoinu na Európu by bolo predčasné považovať ho za platobný nástroj budúcnosti. ECB zatiaľ na túto tému nediskutovala  avšak je v jej záujme posúdiť riziká spojené s touto technológiou.”

Tieto výroky sú v súlade s predošlými správami z EÚ, podľa ktorých sa pripravujú nové zákony chrániace nás proti krypto-zločincom. EÚ tak (okrem iného) bude môcť trestne stíhať zlodejov kryptomien. O tejto téme sme nedávno napísali článok.

Prezident ECB o kryptomenách a blockchaine rozprával aj v Dubline. Na otázku, či má blockchain miesto v menovej politike budúcnosti Draghi odpovedal:

“My v ECB túto technológiu sledujeme už nejaký čas. Došli sme k záveru, že momentálne
nie je dostatočne vyspelá a nebude sa o nej uvažovať v politike ECB, ani v platobných
systémoch. Musíme si počkať, aký progres blockchain spraví do budúcnosti.”

Tvrdenie, že blockchain zatiaľ nie je dostatočne vyspelý pre moderné platobné systémy možno stojí na hlinených nohách. Najväčšie americké banky totiž už teraz chystajú vlastný systém založený na blockchaine a Ripple je už dnes (oveľa) rýchlejší a bezpečnejší ako SWIFT. Ale tak… Nebudem protirečiť prezidentovi ECB. Faktom je, že problémy so škálovaním zatiaľ vyriešené neboli.

Bezpečnosť je na prvom mieste

Draghi najviac hovoril o možných rizikách, ktoré podobné technológie prinášajú a o nutnosti zvážiť potrebné kroky na ich zmiernenie. Akákoľvek inovácia (ako napríklad blockchain) bude preskúmaná z pohľadu ceny (možného zníženia bezpečnosti), ktorú musíme zaplatiť za prechod na danú technológiu.

Prezident ECB tiež nedávno odmietol fámy o pripravovanej Estónskej kryptomene (tie sa neskôr ukázali ako nepravdivé). Žiadny člen eurozóny podľa neho nemôže vytvoriť novú štátnu menu. Menou eurozóny je euro. Estónsko by tak porušilo zákon.

Nakoniec ešte jedna pikoška, vice-prezident ECB Vito Corleone Constancio prirovnal Bitcoin s tulipánovej horúčke, ktorá v 17 storočí zametala Holandskom.

Zdá sa vám, že na kryptomagazine píšeme málo článkov? Sledujte našu novú facebookovu stránku Kryptomeny, kde denne pridávame ďalšie články z domácich a zahraničných webov.

Zdroj: news.bitcoin.com