Bitcoin je to najväčšie, čo nás mohlo stretnúť, hovorí Tim Draper

Novinky Bitcoin je to najväčšie, čo nás mohlo stretnúť, hovorí Tim Draper.
Bitcoin je to najväčšie, čo nás mohlo stretnúť, hovorí Tim Draper. Zdroj: shutterstock.com/Chan2545
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ale ako to už býva, a ako je vlastne aj prirodzené, nájdu sa aj takí, ktorí kryptomenám nedôverujú. Jedným z nich je tiež editor Financial Times Gillian Tett. Ten kladie dôraz na hanebné a nelegálne činnosti spojené s používaním kryptomien, konkrétne spomenul Bitcoin. Spomína tiež tradičnú nestálosť a investičné riziká. Volatilita môže určite predstavovať problém, ale ťažko nájdete investíciu, ktorá je stopercentne neriziková.

Draper oponoval Tettovi, že cíti ďaleko väčšiu dôveru k jeho Bitcoinom, než k peniazom, ktoré sa váľajú niekde vo Wells Fargo (americká banka, z hľadiska trhovej kapitalizácie najväčšia na svete, pozn. red.). K Draperovi sa pridal tiež jeho kolega Patrick Byrne. Ten Tettovi odkázal, že banky bývajú tiež terčom hackerských útokov. Rovnako tak bývajú americké doláre využívané na mnoho nelegálnych činností, a to už niekoľko desaťročí.

Tu treba s Byrnom súhlasiť. Je to možné vidieť napríklad aj na počte drogovo závislých. Existovali aj pred vznikom kryptomien a k nákupu drog im slúžil iba fiat, ak sa bavíme o Amerike tak priamo doláre. Napokon, stačí sa pozrieť do histórie, napríklad na Pabla Escobara. Pokiaľ sa nepletieme, ten využíval zásadne USD. Pomocou nich dokázal urobiť oveľa väčšie škody, než doposiaľ napáchali užívatelia kryptomien.

Nedávno sme dokonca písali o tom, že percentuálny počet transakcií BTC, súvisiacich s akoukoľvek nelegálnou činnosťou, činil v roku 2016 iba 0,12%, menej než jedno percento! Ktorá fiat mena toto môže povedať?

Na vlne pozitivity. Dosiahne BTC hodnotu 250 000 USD?

Po prepade na začiatku tohto roku sa Bitcoin spamätáva a v súčasnosti presiahol hranicu 9200 dolárov za 1 BTC. To má za následok príliv ďaleko pozitívnejších názorov na adresu Bitcoinu a kryptomien všeobecne. Okrem BTC stúpa tiež BCH a ETH. Draper však počas debaty vyhlásil, že najväčšia šanca na výhru týchto “krypto-bitiek” má skôr Bitcoin, než ktorékoľvek iné kryptoaktíva. Dominancia Bitcoinu na poli globálnej trhovej hodnoty je však v súčasnosti nižšia, a to 38%, oproti pôvodným hodnotám, pohybujúcim sa okolo 43%.

Draper už v minulosti prehlásil, že Bitcoin do štyroch rokov dosiahne hodnotu 250 000 dolárov. V nedávnom rozhovore pre Cointelegraph však prehlásil, že sa veci môžu diametrálne meniť. Bitcoin stavia do budúcna do pozície nového merného štandardu, od ktorého sa budú riadiť ostatné kryptomeny. Prirovnáva ho k Microsoftu a uvádza, že “časom sa z neho môže stať Yahoo…”. Stále však hovorí, že Bitcoin je vo svete kryptomien jasným vodcom.

Záver

Tvrdenie, že kryptomeny sú zlé, pretože pomocou nich dochádza k podpore terorizmu, čierneho trhu a celkovo ku všetkému zlému, sme už počuli niekoľkokrát. Niektorí, ako napríklad EU, na základe týchto tvrdení podnikajú regulačné kroky. Že je to zlé, snáď nie je treba dlho vysvetľovať. Čierny trh, terorizmus a pranie peňazí tu boli už v dobách, kedy boli kryptomeny iba sci-fi a rovnako tu budú aj v budúcnosti, ak sa budeme proti týmto praktikám snažiť bojovať úplne scestnými spôsobmi. Na druhú stranu je jasné, že regulácie sú potrebné, avšak s mierou. Určite bude zaujímavé sledovať, kam nás môžu kryptomeny a blockchain v budúcnosti zaviesť.

Myslíte si, že za päť rokov budete v supermarkete platiť výhradne Bitcoinom, alebo inou kryptomenou? Alebo si myslíte, že budeme ešte nejakú dobu závislí na fiate?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.