Je bezpečnosť Bitcoinu ohrozená? Príjmy minerov výrazne poklesli

  • Bitcoin môže mať v blízkej budúcnosti problémy s bezpečnosťou.
  • Tá je totiž závislá na výpočtovom výkone poskytovanom ťažiarmi.
  • Ich ziskovosť a zároveň aj motivácia však v súčasnosti klesá.
Bitcoin Bitcoin a jeho bezpečnosť môžu byť ohrozené
Bitcoin a jeho bezpečnosť môžu byť ohrozené. Zdroj: shutterstock.com/Aleksandr Grechanyuk/PATTYARIYA
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin je svojou bezpečnosťou závislý na svojom blockchaine a jeho mohutnosti. V tom hrajú dôležitú úlohu ťažiari, ktorí poskytujú obrovský výpočtový výkon. Ten je zárukou toho, že sa vlastne na Bitcoin neoplatí útočiť, pretože náklady na to by sa pohybovali v miliardách či desiatkach miliárd dolárov. Zároveň nie je zaručený úspech takéhoto útoku. Vzťah medzi bezpečnosťou a minermi je tak v rámci bitcoinového sveta nepominuteľný. Halvingom BTC sa však pomery zmenili a ziskovosť ťažby poklesla. To so sebou nesie nebezpečenstvo odpájania ťažiarskych zariadení a znižovanie výkonu siete – hashrate.

Bitcoin a jeho bezpečnosť

Za posledných niekoľko dní po halvingu, čelili ťažiari Bitcoinu výraznému poklesu svojich zárobkov. Aktuálna cena za hash, teda tzv. hashprice, dosiahla významné minimum. Pred týždňom ešte baníci získavali v priemere 5.105 BTC za každý blok, ktorý obsahoval kombináciu nových BTC a transakčných poplatkov. Odvtedy však priemerný výnos za odmenu za blok klesol o necelých 25 %.

Napriek tomu, že bolo za jeden deň potvrdených takmer 1 milión transakcií, dosiahli príjmy minerov viacročné minimum. K 26. aprílu 2024 o 7:00 ráno východného času bol očakávaný zárobok z 1 petahash za sekundu (PH/s) hashovacej sily na deň len 56,95 dolárov. Táto hodnota je najnižšia za posledných sedem rokov, napriek veľkej aktivite transakcií spojených s protokolom Rune. Dňa 23. apríla bol zaznamenaný rekord, keď baníci overili 927,010 transakcií za jeden deň.

Výkon siete BTC

Výkon siete, zvaný aj hashrate, je zárukou bezpečnosti siete. Jej výkon zabezpečuje, že prípadný útok by nebol ekonomicky výhodný. Znižovanie výkonu blockchainu by mohlo mať za následok to, že by bola sieť BTC zraniteľná. Všetko závisí od toho, či bude pre ťažiarov výnos dostatočne vysoký na to, aby poskytovali svoj výpočtový výkon aj naďalej.

Počas tohto rekordného dňa tvorili transakcie súvisiace s protokolom Rune viac ako 81 % všetkých spracovaných transakcií. Ťažiari z viac ako 11 000 mincí spojených s Rune získali 2,129 BTC v transakčných poplatkoch. Od 19. apríla však ochota držiteľov tokenov založených na Runes platiť vysoké poplatky klesla, pričom priemerný transakčný poplatok sa teraz znížil na 32 satoshi za virtuálny bajt (sats/vB) za transakciu s vysokou prioritou. Tento pokles je výrazný oproti 91,4 sats/vB alebo 12,98 dolára za transakciu zaplatenej 25. apríla.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Napriek zvyšujúcim sa objemom je výnosnosť nižšia

Zaznamenaný nárast objemu transakcií Bitcoinu 23. apríla ukazuje na výrazný kontrast ekonomickej reality v ekosystéme digitálnej meny. Padajúci hashprice a znížené poplatky z transakcií založených na protokole Rune zdôrazňujú výzvy a meniace sa dynamiky v sektore ťažby. To môže byť do budúcnosti veľmi problematické miesto bezpečnosti siete.

Tento trend kladie vážne otázky o udržateľnosti ziskovosti ťažby a dlhodobých dôsledkoch pre bezpečnosť siete. V prípade nižšej ziskovosti sa musí celý sektor transformovať. Dá sa očakávať, že by poklesol výkon tým, že najmenej výkonné zariadenia a tie, ktoré majú vysoké prevádzkové náklady, budú ťažiari odpájať. Ich odpájanie však bude znamenať nižší výkon.

Zároveň však bude aj ťažba menej náročná, a teda ziskovosť by sa mala postupne zvyšovať. Z pohľadu bezpečnosti siete bude však dôležité toto medziobdobie, keď bude sieť zraniteľná na základe nižšieho výkonu. Práve tento moment by mohol znamenať príležitosť sieť ohroziť útokom na jej bezpečnostné protokoly.

Mohlo by vás zaujať: Kompletný návod na Binance futures

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.