Bitcoin Futures – Čo to je, aké sú ich výhody a kde s nimi môžeme obchodovať?

BitmarketsBest Wallet mobil

Ak vás zaujíma, ako funguje obchodovanie s Bitcoin futures na burze CME, potom ste tu správne. Vysvetlíme si o čo vlastne ide, čo sú to deriváty a ako s nimi zaobchádzať.

Bitcoin Futures

Vznik Bitcoin futures a ich rozjazd na CME a CBOE je považovaný za jeden z dôvodov, prečo sa Bitcoin roku 2017 vyšplhal až na hranicu 20,000 USD. Nasledujúceho roku 2018 sme zase mohli pozorovať vlnu názorov, že za spadnutie ceny a dlhý medvedí trh môže to isté: Bitcoin futures.

Každopádne trh s kryptomenami začína presakovať do väčších a hlbších častí globálnych finančných trhov. Posledným rokom nám tak do celého obrázka pribudli deriváty a určite neuškodí, keď pochopíme, o čo vlastne ide. Prípadne ako sa s nimi dá obchodovať.

Najskôr si v krátkosti vysvetlíme, čo to vlastne futures sú a prečo s nimi obchodovať.

Čo sú to deriváty?

Deriváty si môžete predstaviť ako stávku medzi dvoma stranami, ktorá sa zaoberá špekuláciami o vývoji budúcej ceny danej komodity. Tieto inštrumenty a vzniknuté trhy sú teda derivované od podliehajúcej reálnej komodity. Preto ich nazývame deriváty.

Deriváty sú obľúbeným špekulatívnym nástrojom obchodníkov pohybujúcich sa na klasickom finančnom trhu. Tí ich často využívajú ako určitý druh poistky (hedging).

Jedným z veľmi populárnych druhov derivátov sú práve futures.

Príklad na obchod s futures

Predstavme si nasledujúcu situáciu:

Obchodník 1 je dodávateľom bravčového mäsa. Aby sa poistil proti možnému budúcemu poklesu ceny bravčového mäsa, otvorí futures kontrakt s obchodníkom 2. Obchodník 2 bravčové mäso používa na výrobu krájanej slaniny. Obchodník 2 sa teda obáva, že cena bravčového mäsa naopak stúpne. Obaja sa teda dohodnú, že Obchodník 1 za 3 mesiace od teraz predá metrák bravčového mäsa za 1,000 dolárov. Tým pádom sa zvýši bezpečnosť biznisu oboch obchodníkov.

Keďže je futures kontrakt nezmeniteľnou dohodou medzi dvoma stranami, ani jedna strana nesmie dohodu porušiť a k obchodu dôjde na vopred dohodnutej cene aj v prípade, že medzi tým reálna cena bravčového mäsa vystúpi napríklad na 1,000 dolárov.

Čo sú tedy bitcoinové futures?

No a futures s Bitcoinami sú úplne tým istým, ako futures s bravčovým mäsom.

Ide o kontrakt, ktorý vám umožní nakúpiť Bitcoin v budúcnosti za cenu, na ktorej sa s druhou stranou dohodnete teraz. 

Dajme tomu, že dnešná cena Bitcoinu je 4,000 USD a vy očakávate, že do piatich týždňov cena vystúpi až na 10,000 USD. V takom prípade je vstup do futures kontraktu o dohovore nákupe jedného Bitcoinu za cenu 4,000 USD za päť týždňov rozhodne lákavá propozícia.

Ako vidíte, pochopiť, čo vlastne Bitcoin futures sú, nie je až taký problém a je vcelku jasné, prečo sa tomuto novému finančnému inštrumentu darí.

Začiatok s Bitcoin futures na CME: Základné body

Základ všetko diania začína na stránkach CME Group. CME Group navyše poskytuje listinu dostupných maklérov, teda sprostredkovateľov a poskytovateľov likvidity pre blokové obchody.

Prvou otázkou pre všetkých, ktorí sa do futures trhov chystajú pustiť, by malo byť: aká je vaša hlavná motivácia? Chcete špekulovať o cene Bitcoinu alebo chrániť svoje profity proti padnutiu ceny?

Výber burzy sa niekomu možno bude najskôr zdať ako bezvýznamný, avšak vždy je dobrou praktikou voliť takú burzu, ktorá poskytuje čo najväčšie množstvo futures kontraktov. Takúto burzu môžete považovať za dostatočne likvidnú, a preto sa tiež bavíme o CME.

Okrem likvidity si investori burzy vyberajú aj na základe veľkostí poskytovaných kontraktov a požiadaviek na maržu, takže aj na to by sme mali pamätať.

Bitcoin futures na CME alebo CBOE? Základné rozdiely

CME Group je považovaný za najväčší futures trh na celom svete. Spolu s CBOE tieto dve burzy otvorili brány do sveta kryptomien (teda skôr hraním si s ich cenami) väčším a najmä inštitucionálnym hráčom, ktorí chcú obchodovať pod záštitou regulácie, transparentnosti a dostatočnej likvidity.

Ak sa rozhodujete, či začať s futures na CBOE alebo CME, je dobré si uvedomiť niektoré zo zásadných rozdielov medzi oboma burzami:

  • Ceny Bitcoin futures na CME Group sú odvodené z veľkého počtu kryptomenových búrz. Z cien týchto búrz je vypočítané Bitcoin Reference Rate (BRR), po sleovensky jednoducho referenčné zhodnotenie. CBOE oproti tomu konečnú cenu aukcie odvodzuje z ceny Bitcoinu na jedinej burze – Gemini.
  • Keďže sú kryptomeny veľmi volatilné komoditou, CBOE aj CME majú vysoké požiadavky na maržu. V prípade CME Group ide o 35 %, pri CBOE o 40 %. V porovnaní s S & P 500 je krásne vidieť rozdiel (spôsobený vyššou volatilitou Bitcoinu), kde ide o maržu 5 %.
  • Obe burzy vyžadujú finalizáciu daných obchodov v peňažných jednotkách, nie v kryptomenách.

  • Zmluvná jednotka je u oboch búrz tiež rozdielna. V prípade CME sa zmluvná jednotka rovná piatich Bitcoinom, zatiaľ čo u CBOE je zmluvná jednotka vyjadrená jedným Bitcoin.
  • Burzy majú stanovené rozdielne limity, kam až môžu ceny Bitcoinu siahnuť predtým, než dôjde k zastaveniu trhu. CBOE zastaví burzu na 2 minúty po tom, čo sa cena pohne o 10 % od ceny počas uzavretia minulého dňa a na 10 minút potom, čo sa ceny pohnú o 20 %. CME uzatvára obchody na základe pohybov cien o 7 %, 13 % a 20 %.

Výhody a nevýhody obchodovania s Bitcoin futures

Aj napriek čiastočnej kontroverzii, ktorá nový “trh s Bitcoinom” oblepila, tieto nové obchodné inštrumenty do trhu s kryptomenami prinášajú hneď niekoľko výhod a zlepšení.

Výhody:

Cenová transparentnosť

Ako sme už spomenuli vyššie, cena Bitcoin futures je referenčne odvodená od veľkého množstva ostatných búrz, čo sa odráža v presnej cene všetkých Bitcoin futures kontraktov.

Prísun inštitucionálnych fondov a vyššia likvidita

Prevažná väčšina firiem z Wall Street alebo väčších investičných fondov sa absolútne nedotkne (alebo aspoň nie oficiálne) niečoho, čo nie je regulované. Futures kontrakty sú tak pre týchto hráčov prijateľným spôsobom, ako sa na ihrisko kryptomien dostať.

Obchodovanie s finančnou pákou; marginálny obchod (Leverage)

Obchodovanie s pákou umožňuje “hrať” s viacerými Bitcoinami (skôr teda s ich futures kontrakt cenou), za nižšiu cenu. Marginálne obchodovanie je však vysoko riskantné a odporúča sa iba absolútnym profesionálom!

Možnosť shortovať

Vďaka povahe futures kontraktov môžu obchodníci vsádzať na to, že pôjde cena Bitcoinu nadol. Napríklad tí, ktorí shortovali od začiatku roka 2018, si na brutálny medvedí trh zrejme moc nesťažovali. Najlepšie sa táto možnosť teda hodí pre tých, ktorí žiadny Bitcoin v skutočnosti nevlastnia, ale zároveň chcú kapitalizovať na jeho cenovom pohybe smerom nadol.

Regulácie

Regulácie sú práve tou oblasťou, kde nám do obrázka pribudla kontroverzia. Hardcore kryptofanúšikovia si na regulácie sťažujú a vidia ich ako niečo, čo vo výsledku ubližuje veľmi liberálnej povahe kryptomien. Druhá strana obchodnej barikády si však regulácie chvália a považuje ich za niečo, bez čoho sa celý kryptomenový trh na ďalší level skrátka nemôže posunúť

Nevýhody:

Časové omedzenie

Oproti klasickým kryptotrhom sa futures trhy správajú skôr ako trhy klasické. To znamená, že je tu len určité každodenné časové okno pre vykonanie vašich obchodov (väčšinou ide iba o 7 hodín denne), a navyše len šesť dní v týždni.

Vysoké riziko

Obchodovanie s futures kontraktmi je všeobecne považované za vysoko riskantný typ obchodného inštrumentu. Pokiaľ si “vsadíte” zle, vaše fondy skončia rovno v rukách toho, kto sa do budúcnosti pozrel správne. Navyše, keď si spojíme vyššie zmienené marginálne obchodovanie s vysoko volatilnou povahou kryptomenového trhu, ide o jeden z najnebezpečnejších obchodných inštrumentov vôbec.

Vysoké nároky na investorov

CBOE aj CME majú vysoké nároky na maržu. Oproti tradičným aktívam, kde sa požadovaná marža vo futures trhu pohybuje okolo 10 %, sa tu môžete dočkať až 50 % nárokov.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.