Bitcoin cash a pálenie mincí – o čo ide?

Novinky Bitcoin cash a pálenie mincí - o čo ide?
Bitcoin cash a pálenie mincí - o čo ide? Zdroj: shutterstock.com/PiotrSwat
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V dnešnom článku sa pozrieme na Bitcoin Cash a jeho spojitosť s takzvaným „coin burning”, teda v preklade s pálením mincí. Ako tento proces ovplyvňuje hodnotu kryptomeny a na čo je dobrý? 

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Hodnota Bitcoin Cash, čo je prakticky odnož samotného Bitcoinu, vzrástla za posledný týždeň až o 46% (zdroj: Coinbase), vďaka čomu sa 10% nárast u BTC môže zdať trochu vtipný. Táto kryptomena bola založená pred cirka ôsmymi mesiacmi Rogerom Verom a to za účelom nasledovania pôvodnej vízie Satoshiho Nakamota, zakladateľa Bitcoinu. Snaží sa teda vytvoriť nový, revolučný prostriedok a nie iba investíciu, ktorá si drží svoju hodnotu. Roger Ver je v kryptosvete označovaný za Elona Muska kryptomien. Nepáči sa mu, že 

„starí, prosperujúci, ekonomicky a filozoficky gramotní radikáli boli nahradení byrokraciou šarlatánov, ktorí Bitcoin zničili, aby sa mohli držať svojej moci”.

Nedávno však vyšlo najavo, že v spojitosti s Bitcoin Cash dochádza k takzvanému páleniu mincí. Na Twitterovom účte Bitmain Antpool došlo k prehláseniu, že je pálených až 12% mincí. O čo vlastne ide a jaký je efekt ?

Čo znamená „pálenie mincí”?

Pálenie mincí je proces, ku ktorému dochádza pri zasielaní blockchainového tokenu na adresu peňaženky, ktorej súkromný kľúč je nedosiahnuteľný. Taká adresa sa nazýva čierna diera. Dôvodov je hneď niekoľko. Jednak môže ísť o algoritmus Proof-of-burn (PoB) pre tvorbu nových mincí, alebo môže slúžiť na zníženie počtu tokenov, čím dôjde ku zvýšeniu jeho hodnoty alebo ku zničeniu nepredaných mincí po skončení ICO.

Tvorcovia kryptomien a tokenov sa snažia vyhýbať klasifikáciám a reguláciám tým, že nevyplácajú svojim investorom dividendy. Pálenie mincí je pre nich teda jediným spôsobom, ako investorom splatiť ich investíciu a ako sa im odmeniť za ich vernosť. To, že sú mince BCH pálené bolo oznámené na Twitterovom účte jedného z ťažiarov tejto meny a to Bitman Antpool. CEO spoločnosti a zároveň advokát pre Bitcoin Cash Jihan Wu, je však práve ten, ktorý nabáda ťažiarov BCH, aby ho nasledovali a tiež spálili malú časť svojich príjmov. Spomenul tiež, že aj keď je pre celkový ekosystém veľmi dôležité, aby užívatelia aktívne pohybovali so svojimi tokenmi, tak nie je o nič menej dôležité mať investorov, ktorí BCH drží. Bez nich by kryptomena stratila na burze obrovskú podporu.

Veríme, že vďaka ich podpore majú tiež nárok na zisk z rastu hodnoty BCH. Transakčné poplatky z ťažby kryptomien sú takisto pre rast celej meny dôležité. Pokiaľ je časť týchto poplatkov „spálená”, i prakticky o zdieľanie ziskov ťažiarov s celou sieťou BCH,” píše na svojom účte Bitman.

V skratke je pálenie mincí spôsob, ako znížiť počet mincí, ktoré sú v obehu tým, že časť mincí je zaslaná na takzvanú čiernu dieru. Nedochádza však ku zníženiu majetku investorov, ale naopak ku zvýšeniu jeho hodnoty. Bitmain týmto spôsobom odmieňa svojich investorov, ktorí zostávajú tejto kryptomene verní. Verí, že takzvaní hodleri sú pre ekosystém kryptomien rovnako dôležití, ako samotní ťažiari.

 

Čo je proof-of-burn (PoB)?

Už sme možno počuli o algoritme Proof-of-Work používanom pri BTC, alebo Proof-of-Stake, ktorý vyvíja Ethereum. Proof-of-Burn je však spojený s generovaním nových mincí iného blockchainu. Ťažiar najprv musí vyťažiť mincu pomocí PoW (např. BTC), následne ju zaslať na „čiernu dieru” a obratom získa novo vymeranú minci inej meny, pracujúcej na danom blockchaine. Príkladom takej mince môže byť Counterparty coin (XCP). Tá nevznikla ani vďaka ťažbe, ani vďaka ICO, ale vďaka páleniu Bitcoinov.

Na vytváranie nových mincí pomocou PoB existuje hneď niekoľko dôvodov. Napríklad ak sa chce vydavateľ mince vyhnúť problémom spojeným s ICO, alebo záťaže, ktorú vyžaduje ťažba pomocou PoW.

Niektorí si však myslia, že ide iba o mierne zúfalý krok zástancov BCH, ktorí sa boja, že ich obľúbená mena stratí hodnotu s príchodom Lightning Network. Tá sľubuje oveľa lepšiu škálovatelnosť a rýchlejšie, lacnejšie transakcie.

 

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Zdroj: bravenewcoin.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.