Bitcoin a všetky trhy klesajú, aké sú príčiny poklesu?

Ekonomika Bitcoin a trhy klesajú, inflácia v USA rastie
Bitcoin a trhy klesajú, inflácia v USA rastie. Zdroj: shutterstock.com/AGGIO
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin od včera začal klesať a stratil od vrcholu 22 700 dolárov vyše 12 %. Poklesy zasiahli aj klasické trhy. Index S&P 500 klesol o vyše 4,70 %, Dow Jones o 4,5 % a viacero známych akcií kleslo od 4 do 7 %. Ako upozorňuje denník Wall Street Journal, akcie včera zaznamenali „najhorší deň za viac ako dva roky”.

Inflácia v USA

Príčiny poklesu na všetkých trhoch treba vidieť v publikovaní údajov o stave inflácie v USA, ktoré sa ukázali byť horšie, ako predikovali analytici trhov a investori. Tí očakávali, že pokiaľ bude miera inflácie nižšia, FED bude mať dôvod pristúpiť k miernejšej politike pri zvyšovaní úrokových sadzieb. Tento scenár sa však nerealizoval, čo predstavuje negatívny signál pre ďalší cenový vývoj na trhoch.

Americké ministerstvo práce včera informovalo, že inflácia v USA dosiahla hodnotu 8,3 %, čo síce pokles oproti júlovým 8,5 % a júnovým 9,1 %, no stále ide o menší pokles spotrebiteľských cien, ako by sa pri súčasnej agresívnej sadzbovej politike FED-u očakávalo. Inflácia na hodnote, ktorá presahuje 8 %, je jasným signálom, že vojna americkej centrálnej banky s infláciou bude ešte dlho pokračovať a pre trhy je to zlé znamenie.


Inflácia v USA klesá, ale nie dostatočne rýchlo vzhľadom na agresívne kroky FED-u. Zdroj: tradingeconomics.com

Čo čakať

Ako sme vyššie uviedli, všetky trhy na správu reagovali poklesom. Ide o najtvrdší denný pokles cien za posledné dva roky. Červené čísla zasiahli všetky trhy vrátane dlhopisov, komodít či dolárového indexu. Keďže index spotrebiteľských cien je dôležitým indikátorom, ktorý naznačuje, akým smerom sa budú uberať kroky FED-u, investori vyhodnotili situáciu negatívne.

Zvyšuje sa pravdepodobnosť recesie, ak bude musieť FED výraznejšie pristúpiť k riešeniu inflácie,” povedal pre Wall Street Journal Chris Shipley, hlavný investičný stratég pre Severnú Ameriku v spoločnosti Northern Trust Asset Management.

Najpravdepodobnejší scenár ďalšieho vývoja je, že FED zvýši opakovane sadzby o 75 bázických bodov. Niektorí analytici však varujú, že trhom hrozí zvýšenie až o 1 %, teda o rovných 100 bázických bodov, ktoré by mohli väčšinu trhu prekvapiť a strhnúť ceny ešte nižšie. Jerome Powell, predseda FED-u, v septembri informoval, že FED nedovolí, aby sa zopakovali udalosti finančnej krízy zo 70. rokov 20. storočia. Tým nepriamo naznačil, že americká centrálna banka môže zasiahnuť ešte tvrdšie.

Čítaj ďalej: Sú kryptomeny nástrojom bohatých, ako vás pripraviť o peniaze?