Bitcoin a akcie hlásia ďalší prepad – môže za to FED a sankcie na ruskú ropu?

Novinky Bitcoin a akciový trh hlásia prepad
Bitcoin a akciový trh hlásia prepad. Zdroj: Shutterstock, FFF Studio
BitmarketsOkazio mobil

Bitcoin zaznamenal ďalší výraznejší prepad a výnimkou nebol ani akciový trh. S veľkou pravdepodobnosťou sú za týmto poklesom správy z Fedu a sankcie ruskej ropy.

Bitcoin a akcie hlásia prepad

Najväčšia kryptomena zaznamenala počas 6. apríla výraznejší prepad až pod hranicu 43 000 USD.

BTC/BUSD

BTC/BUSD 30m TF. Zdroj: TradingView

Podobne je na tom aj Nasdaq, ktorý s BTC dosť výrazne koreluje. Tento trh hlási stratu -2,52 %.

S&P 500

S&P 500 30m TF. Zdroj: TradingView

Čo spôsobilo tento prepad?

Situácia je zložitejšia ako sa na prvý pohľad zdá. Veľa investorov očakáva, že bude FED postupovať rýchlejšie pri znižovaní svojej bilancie. Je to však pozitívnejší stav ako v 80. rokoch. Trh sa začal vážnejšie ozývať až v momente, keď sa začalo hovoriť o európskych sankciách na ruskú ropu.

„Tieto sankcie nebudú našimi poslednými sankciami. Teraz sa musíme pozrieť na ropu a príjmy, ktoré Rusko získava z fosílnych palív,” uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Sankcie však s určitosťou prídu, len zatiaľ nie je úplne jasné, kedy to bude. Európske krajiny to však zrejme pocítia najviac. Členské štáty EÚ dávajú Rusku za ropu približne 70 miliárd eur ročne. A tieto prostriedky idú zrejme priamo ruskej armáde, ktorá je obvinená zo spáchania masakrov v okolí Kyjeva. Celý tento proces má pod palcom ruská centrálna banka, ktorá riadi konverziu eura na ruský rubeľ. Európske krajiny teda v podstate predávajú eurá a nakupujú rubeľ. Preto táto ruská mena posilňuje.

Prečítaj si tiež: TOP kryptomeny, ktoré kúpiť v apríli 2022 – ich rast bude pokračovať

Burza Binance je najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať aktuálne alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

Väčšina európskych krajín dvíha varovný prst a podporuje sankcie voči Rusku. Výnimkou je len Rakúsko a Maďarsko. Ak by aj prišli sankcie hneď, účinok sa prejaví až omnoho neskôr. Ide totiž o budúce príjmy Ruska. Bez týchto peňazí by sa mohol urýchliť koniec vojny na Ukrajine.

Správy z Číny

S exkluzívnou správou prišla agentúra Reuters, ktorá uviedla, že čínske štátne rafinérie nechcú uzatvárať nové kontrakty na ruskú ropu. Nechcú totiž uraziť Európu.

Táto správa môže byť pre Rusov ďalšou veľkou ranou. Jedno je však isté – to, že doteraz najviac znášajú dôsledky vojny hlavne štáty zo strednej Európy.

Ak je teda potrebné prerušiť dodávky ropy a následne plynu, štáty sa musia orientovať hlavne na hľadanie nových dodávateľov a nie na potenciálne hospodárske dôsledky.

Okazio PCtxb