Apple počítače majú veľkú bezpečnostnú dieru. Hackeri objavili spôsob, ako obísť bezpečnostný čip T2 a získať prístup k zariadeniu

Apple svojim zákazníkom ponúka skvelé zariadenia s kvalitným softwarom a špičkovým zabezpečením, vďaka ktorému sú vaše dáta v bezpečí. Snahy Applu o zlepšenie zabezpečenia pred pár rokmi vyvrcholili po vytvorení dedikovaného procesoru označeného písmenom T. Hackerská skupina t8012 však v najnovšej generácii tohto čipu objavila dieru, ktorá umožňuje ukradnúť dáta z Apple počítačov a získať root prístup do systému.

Zariadenia s Apple T2 procesormi sa dajú hacknúť

A čo je horšie, táto chyba sa nedá objaviť aktualizáciou systému, keďže problém je v samotnom čipe a nie v softwari, ktorý používa. Problém postihuje širokú paletu zariadení. T2 čip nájdete v týchto počítačoch.

  • iMac uvedený na trh v roku 2020
  • iMac Pro
  • Mac Pro uvedený na trh v roku 2019
  • Mac mini uvedený na trh v roku 2018
  • MacBook Air uvedený na trh v roku 2018 alebo neskôr
  • MacBook Pro uvedený na trh v roku 2018 alebo neskôr

Ak používate jedno z týchto zariadení, nemusíte sa hneď báť, že vám ho niekto hackne. K prelomeniu ochrany je potrebný fyzický prístup k počítaču. Pokiaľ vám ho nikto neukradne, budete v pohode.

Bezpečnostná diera sa najviac dotýka firiem, ktoré používajú MacBooky. Na firemných počítačoch sa často nachádzajú citlivé dáta. Korporácie sa tak nemôžu naďalej spoliehať na bezpečnostné funkcie zabudované v MacBoookoch a musia si vytvoriť vlastné, prestať problémové zariadenia používať alebo riskovať odcudzenie strategicky dôležitých dát.

Spoločnosť AMD tento týždeň predstavila svoje nové procesory Ryzen 5000 založené na architektúre Zen 3. Ide o najväčší skok vo výkone od predstavenia prvých Ryzenov a AMD sa stáva lídrom trhu. Vo výkone vo všetkých kategóriách jasne prekonáva produkty od Intelu. Viac sa dočítate tu.

AMD ničí Intel, nové Ryzen 5000 CPU so Zen 3 architektúrou – Modely, cena a všetko čo potrebuejte vedieť