Automobilový gigant chystá masové prepúšťanie. O prácu príde pätina zamestnancov

  • Populárny výrobca elektromobilov zápasí s poklesom dopytu.
  • Automobilka údajne chystá veľké prepúšťanie.
Novinky Najhodnotnejšia automobilka chystá prepúšťanie
Najhodnotnejšia automobilka chystá prepúšťanie. Zdroj: shutterstock.com/Jasen Wright
BITmarkets BITmarkets

Americký výrobca elektromobilov Tesla sa údajne pripravuje na prepustenie až 20 % pracovnej sily. Uviedli to sptavodajské weby Electrek a Business Insider s odvolaním sa na zamestnancov spoločnosti. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Niekoľko zamestnancov Tesly médiám povedalo, že sa v automobilke šíria klebety o prepustí značného počtu ľudí, pričom podľa niektorých zdrojov by to postihlo až 20 % pracovnej sily. Tesla totiž zápasí so zhoršujúcim sa predajom.

Podľa oboch webov v texaskej Gigafactory kolujú zvesti, že výrobca elektromobilov by mohol oznámiť prepúšťanie už tento týždeň. Robotníkov znepokojilo aj prepúšťanie v továrni vo Fremonte.

V správe Electrek sa uvádza, že prepúšťanie môže zasiahnuť až 20 % zamestnancov, zatiaľ čo Business Insider informoval, že Tesla už skrátila výrobné zmeny v Cybertruck.

Správy prichádzajú po tom, ako najhodnotnejšia automobilka na svete zaznamenala prudký pokles dodávok v 1. štvrťroku 2024 v dôsledku slabnúceho dopytu a zvýšenej konkurencie v Číne, na jednom z jej najväčších trhov.

Globálny dopyt po elektrických vozidlách sa zmiernil, keďže klienti obmedzili veľké nákupy vzhľadom na zhoršujúce sa ekonomické podmienky. Oživenie popularity hybridných modelov v uplynulom roku zasiahlo tiež dopyt po čisto elektrických vozidlách.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Tesla v minulom roku zlacňovala kvôli konkurencii z Číny

Tesla začiatkom tohto roka inštruovala manažérov, aby identifikovali najdôležitejšie úlohy. Automobilka v priebehu minulého roka znížila ceny svojich vozidiel, najmä v Číne, aby podporila odbyt. To však prinieslo len obmedzené zvýšenie predaja.

Výrobca elektrických vozidiel si na rok 2024 stanovil nižšie výrobné ciele vzhľadom na slabší dopyt. A údajne zrušil tiež plány na nízkonákladový elektromobil.

Tesla však zároveň predstavila plány na autonómne riadenie a technológiu umelej inteligencie, aby tento pokles vyrovnala. Generálny riaditeľ Elon Musk nedávno povedal, že prvý robotický taxík predstaví automobilka v auguste tohto roka.

Musk z poklesu predaja obviňuje tiež vysoké úrokové sadzby a slabšiu globálnu ekonomiku.

Prečítajte si aj: Vodiči, pozor na pokuty. Na Slovensku pribudnú nové radary