Ani vláda USA už nedokáže zničiť Bitcoin, môže ho iba obmedziť – tvrdí Tyler Winklevoss

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin predstavuje pre vlády ušlý zisk. Vláda Spojených štátov v posledných rokoch čoraz viac stupňuje svoju kontrolu nad kryptami, hoci úplný zákaz bitcoinu je dnes nepravdepodobný, aspoň podľa generálneho riaditeľa a spoluzakladateľa Gemini Tylera Winklevossa.

“Myslím si, že ak by sme boli späť v roku 2013, bola by to trochu otvorená otázka,” odpovedal Winklevoss Peterovi McCormackovi na otázku o regulácii a zákaze Bitcoinov počas piatkovej epizódy podcastu What Bitcoin Did.

Winklevoss poukázal tiež na to, že zastavenie a zrušenie Bitcoinu by si v podstate vyžadovalo zavedenie výrazných obmedzení na internete ako celku, čo by malo vplyv na ďalšie ekonomické aspekty.

Čítajte tiež – Bullrun za dverami? Bitcoin testuje kľúčovú rezistenciu a Ethereum prekonalo 2000 USD

Bitcoin sa nedá stopnúť ale obmedziť sa dá úplne

Bitcoin ako taký pravdepodobne nemôže byť zastavený ale čo môžu vlády postupne aplikovať sú regulácie. Vlády môžu obmedziť minerov prostredníctvom sťažovania podmienok pre ťažbu. Takisto je teoreticky možné, že vlády môžu definovať Bitcoin ako nelegálny.

Ďalšou oblasťou, ktorá môže obmedziť obchodovanie s kryptomenami je zdaňovanie. Táto otázka je už aktuálna no momentálne Slovensko nemá kapacity na hĺbkovú kontrolu všetkých účtov. Čo však v budúcnosti? Treba sa pripraviť na to, že regulácie budú iba pribúdať a nie ubúdať. Dôkazom sú už aj regulácie v Južnej Kórei a taktiež Indii.

Štát je monopolom v otázke emitovania nových peňazí. V prípade Bitcoinu však nie je nikto kto by sa dal označiť ako ten čo porušil zákon.

NÁZOR – Poučka „investuj, čo môžeš stratiť”, je nezmysel – radšej investuj prezieravo

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.