Analýza indexov Nasdaq a S&P 500 – Akciový trh zase váha, je to vážne?

0

Na akciovm trhu sa zase nedarilo, takže sa nám opakuje situácia, ktorú som popísal už v poslednej analýze na S&P 500 a Nasdaq. Je to ale vážne? Zatiaľ by som to tak určite nebral, pretože po technickej stránke na tých trhoch nedošlo k niečomu výraznému. Avšak, to váhanie posledné dva obchodné týždne je na tom trhu poznať.

A možno je to práve predzvesť toho, že akcie budú chcieť aspoň krátku korekciu. No, aby sme si ujasnili pojmy, tak krátkodobou korekciou myslím pokojne postupný pokles minimálne o 10 od ATH. Teda by to malo aspoň dva až tri týždne trvať. Zatiaľ to bolo vždy dosť krátke a v relatívnych číslach tá strata 10 % nedosiahla.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Nasdaq (Futures)

analýza nasdaq

Na Nasdaq trh úplne zlyhal pri prekonaní predošlého high z 13. júla. V podstate sa nám tu vytvoril reverzný double top, ktorý by sa mohol potvrdiť prepadom pod S/R level 10 315 bodov. Ak by sa skutočne double top potvrdil, tak nás čaká určite zostup k významnému supportu na 9 762 bodov. Ale nižšie by sme v žiadnom prípade ísť nemali.

Keby nakupujúci túto úroveň neubránili, tak by z toho mohol vykukovať veľký problém. V každom prípade, stále sa v blízkosti zakreslenej trendovej čiary a S/R hladiny 10 315 bodov môže kurz odraziť a tým by sa vytvorilo ďalšie higher low (vyššie dno) a uptrend by zostal úplne zachovaný. Je ale otázkou, či to bude trhu ako prečistenie stačiť.

Indikátory

Terajší mesiac sa síce hodnoty RSI niekoľkokrát dostali nad hraničných 70 bodov, ale potom zase rýchlo nasledoval drop. To stále vôbec nie je dobré znamenie a som vskutku prekvapený, že hodnota indexu pri týchto podmienkach vzrástla k 11 000 bodom. Podľa MACD negatívne momentum nabralo dosť na sile, ale už sme v hodnotách, kde by pomaly mohlo dôjsť k preklopeniu.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe S&P 500 (Futures)

Na S&P 500 sa podarilo po dlhej dobe pokoriť hladinu lokálneho high na 3 231 bodoch. Kurz následne pokračoval v expanzii až do tesnej blízkosti 3 306 bodov. Vyššie už nakupujúci cenu nevypumpovali, a potom nasledoval prepad zase späť pod tých spomínaných 3 231 bodov. Pravda, tu to už na revanš vyzerá zase na odraz up.

Rysuje sa tu aj krátkodobý trend, ktorý je podporený tou zakreslenou trendovou čiarou. Ak sa naozaj podarí odraz, tak s touto trendovkou možno počítať ako so spoľahlivým supportom. Nesmieme ale zabúdať, že objemy obchodov nie sú nič extra. Stále pretrváva situácia, kedy sa skôr udržujú veľmi nízke, čo pre expanziu nie je priaznivé.

Indikátory

Na tomto trhu je ten problém s prekonaním hraničných 70 bodov ešte horší. Respektíve, tu nie sú schopní nakupujúci túto rezistenciu vôbec prekonať. Jedinou výnimkou je počiatok minulého mesiaca. Po neúspešnom pokuse 70 bodov prekonať, je momentum podľa krivky negatívne a zatiaľ bez odrazu.

Čo sa týka MACD, tak ten v poslednom čase vygeneroval toľko falošných signálov, že to nemožno brať ako niečo relevantné. Je to ako počasie.

Záver

Hlavne na Nasdaq je to zaváhanie poznať a nieto sa čomu diviť, pretože je zložený z oveľa volatilnejších akciových titulov. Popri tom je S&P 500 viac stabilnejšie, ale zase tá expanzia nie je taká silná a niekoľko týždňov tu bolo poznať stagnáciu.

Na Nasdaq si to o korekciu dranká, ale otázkou je, ako hlboko to môže zájsť. Vyššie som opísal dva možné scenáre, kde jeden je lepší a druhý o niečo horší. Ale ani jeden z nich neznamená nejakú výraznú zmenu k horšiemu.

Problém by mohol nastať iba vtedy, keby hodnota Nasdaq spadla pod februárovú ATH hladinu 9 762 bodov. Vtedy by bolo namieste mať obavy.

Čo čítať ďalej?

Analýza akciových titulov AMD a Amazon – Tituly technologických spoločností šialene expandujú


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.