ANALÝZA – Bude na Bitcoine top? Alebo nakoniec prekonáme 50 000 USD?

Kategorie: Novinky
Bitcoin

Tak som si pre vás pripravil ďalšiu analýzu na Bitcoin, lebo s koncom predĺženého víkendu (v USA mali sviatok) sa toho na trhoch udialo naozaj veľmi veľa. V každom prípade samozrejme platia všetky riziká, ktoré sme si načrtli vo včerajšej analýze. Okrem toho sa však dnes zameriame aj na kontext, konkrétne na dolárový index a výnosy z amerických vládnych dlhopisov.

Aktuálna situácia na 4H TF TYX

Najprv si teda stručne okomentujeme rally na raste výnosov z amerických vládnych dlhopisov s dlhšou splatnosťou. Úroky na týchto cenných papieroch totiž vzrástli nad 2 %, čo je totálny red flag. Značí to, že očakávanie investorov je dosť čierne, respektíve riziko stúpa. Preto musia byť úroky z dlhopisov vyššie.

Investori totiž preferujú likviditu (peniaze pod matracom), čo je obrovské nebezpečenstvo pre všetky špekulatívne aktíva, ako sú akcie a samozrejme Bitcoin. Mohla by to byť totiž predzvesť, že na kapitálových trhoch bude čoskoro chýbať likvidita. Prečo? Pretože všetci budú mať tendenciu na svojich dolároch sedieť ako sliepka v kuríne na vajíčkach a čakať, čo príde.

Aktuálna situácia na 4H TF DXY

A ako zareagoval dolárový index na rast výnosov z dlhopisov? Tiež začal solídne rally a ja si práve nemyslím, že by išlo o náhodu. Rast trhových úrokových sadzieb jednoducho znamená, že riziko sústavne stúpa a investori nebudú mať inú možnosť ako utiecť práve do dolára. Po technickej stránke DXY zareagovalo na býčiu divergenciu, ktorá bola na 4H RSI, čo je celkom zmena. Trh mal celé mesiace tendenciu uvedené divergencie ignorovať, teda až doteraz.

Aktuálna situácia na 4H TF BTC/USD

Už v niekoľkých predchádzajúcich analýzach som spomenul, že 50 000 USD je skutočne významná psychologická úroveň, kde možno počítať s väčším predajným tlakom. Preto bolo racionálne kalkulovať, že blízko spomínaného levelu dôjde k negatívnej reakcii kurzu. Skutočne sa tu odohrával celkom solídny boj, ale nakupujúci to len tak ľahko nevzdávali. Aj keď tých zamietnutí v blízkosti hranice bolo hneď niekoľko.

Ale úplne posledný pokus skončil tým, že sa 4H sviečka zavrela ako tzv. Gravestone Doji. Ide teda o obratovú sviečku, ale ešte nie je potvrdená. Aby prebehlo potvrdenie, musí sa nejaká z nasledujúcich sviec zavrieť červeno a mať close práve pod spomínanou Gravestone Doji. Mám k tej sviečke ešte jednu dlhodobú výhradu, ktorá sa týka objemov.

Tie objemy neboli zase až také markantné, ľudovo povedané, nebol predajný tlak nejako extrémny. Áno, medvede to pretláčanie síce vyhrali, ale zas až takú veľkú iniciatívu nepredviedli. Existuje ešte šanca, že býci tých 50 000 USD prerazia? To skutočne naozaj nemožno vylúčiť.

Bez mohutnejšieho výpredaja nie je vôbec na mieste veštiť nejaké veľké obraty smeru vývoja. V týchto chvíľach cena konsoliduje na S/R leveli 48 183 USD, tak možno čoskoro uvidíme, či vydrží.

Indikátory

RSI a MACD zase vygenerovalo medvediu divergencie, z čoho my môžeme implikovať, že trhu vyložene dochádza šťava. Určite sa niečo zlé deje. Kým je však krivka RSI nad zaznačenou úrovňou, je stále akási šanca na breakout.

Na záver

Tých technických a makroekonomických red flagov neustále pribúda, čo by nemal nikto v žiadnom prípade ignorovať. Musím však zdôrazniť, že identifikácia rizík neznamená, že musíme ísť dole. Bitcoin za posledných niekoľko mesiacov toľkokrát prekvapil, že by mohol prekvapiť aj teraz. Lenže je pravda, že vtedy tých red flagov nebolo toľko a nemali ani príliš veľkú váhu.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

ANALÝZA – Bitcoin má za sebou menší prepad, začína niečo väčšie?

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.