V dňoch 30. a 31. júla 2019 prebiehalo mimoriadne dôležité zasadnutie Menového výboru Federal Reserve (FOMC), na ktoré upriamovala svoju pozornosť takmer celá planéta. Federal Reserve ako jedna z najpodstatnejších finančných inštitúcii na svete (ak nie vôbec najpodstatnejšia) má obrovskú moc a slovo do budúceho vývoja globálnej ekonomiky. Ako teda dopadlo toto stretnutie a aké reakcie vyvolalo?
Najpodstatnejšie závery zo stretnutia FEDu
Prvé a to úplne najpodstatnejšie je, že FED znížil úrokovú mieru o 25 bázických bodov. Z veľkej časti sa očakávalo, že k takémuto kroku príde, avšak takisto sa očakávalo, že práve ním začne dlhé obdobie pomerne agresívnych znížení úrokovej miery. Ako sa však zdá, Federal Reserve má iné plány.
Podľa hlavného predstaviteľa FEDu, Jeromeho Powella, je toto zníženie akýmsi prispôsobením sa aktuálnemu cyklu (mid-cycle adjustment). Navyše sa však vyjadril, že toto zníženie nevníma ako začiatok dlhého a agresívneho znižovania úrokovej miery. Veľká časť investorov a analytikov sa vyjadrila, že pre FED by bolo veľmi netypické, ak by išlo však iba o zníženie typu „one-and-done” (jedenkrát a dosť). Niektorí očakávajú ešte jedno zníženie tohto typu, iní si myslia, že koncom roka budeme o 75 bázických bodov nižšie.
Rovnako sa FED rozhodol ukončiť program zvaný kvantitatívne uťahovanie (quantitative tightening- opak quantitative easingu). Stalo sa tak o dva mesiace skôr, ako bolo pôvodne plánované a z veľkej časti je práve toto rozhodnutie vnímané ako jediný pozitívny výsledok daného stretnutia. Uznal to aj prezident Trump (ku ktorému sa dostaneme neskôr), aj keď ten nezabudol podotknúť, že kvantitatívne uťahovanie nebolo vôbec potrebné.
Je najväčším problémom Federal Reserve Jerome Powell?
Z celého stretnutia alebo najmä tlačovej konferencie po stretnutí však vyplynul ešte jeden nie príliš pozitívny záver (pre FED). Ako sa totižto zdá, Jerome Powell má problémy s vyjadrovaním svojho názoru a takisto nedostatočne objasňuje kroky, ktoré FED plánuje.
Hneď niekoľko odborníkov sa vyjadrilo na túto tému a povedali, že najhorším bodom celej tlačovej konferencie bolo Powellove „zlyhanie v komunikácii” (failure to communicate). Ten si totižto hneď niekoľkokrát protirečil a mnohé z jeho vyjadrení boli nejasné alebo nedokončené. To si FED nemôže dovoliť, pretože z veľmi veľkej časti je moc FEDu ovplyvnená najmä tým, ako ľudia tejto inštitúcii veria. Mätúce vyhlásenie nepomôže naozaj nikomu (kapitán Danko vie o tom svoje). Aké boli reakcie na tieto oznámenia?
Vôbec nie lichotivé. Niekoľko ľudí z finančných trhov označili Jeromeho Powella za najhoršieho komunikátora, akého kedy svet videl. Iní zase povedali, že ak máte v pláne po 10 rokoch znížiť úrokovú mieru, tak táto tlačová konferencia bola krásnym príkladom, ako to neurobiť. Našli sa dokonca aj takí investori, ktorí povedali, že za takéto rozhodnutia a tlačovú konferenciu by sa mal FED hanbiť.
Reakcia od prezidenta nenechala na seba dlho čakať
Samozrejme svoje k tomu povedal aj prezident Donald Trump, ktorý sa vyjadroval už v predstihu. Avšak po vyhláseniach od Jeroma Powella (ktorého Trump vôbec nemá v láske) sa prezident USA pomerne kriticky vyjadril ku rozhodnutiam, ktoré boli učinené počas stretnutia Federal Reserve. Svoje názory, ako inak, zverejnil prostredníctvom svojho Twitter účtu.
„To, čo ľudia na trhoch očakávali od Jaya Powella a Federal Reserve bolo, že začne dlhé obdobie agresívneho znižovania úrokových mier, ktoré by nám umožnilo držať krok s Čínou, Európskou Úniou a štátmi po celom svete. Ako zvyčajne, Powell nás sklamal, ale aspoň ukončil kvantitatívne uťahovanie, ktoré sa však nikdy nemalo konať. Aj napriek tomu vyhrávame, avšak Federal Reserve mi v tom určite nepomáha!”
Tak zneli skoré reakcie Donalda Trumpa po stretnutiach FEDu. Ako sa dalo očakávať, vôbec s nimi nebol spokojný a verejnosti to samozrejme sprostredkoval. Trump tak pokračuje vo svojom negatívnom postoji voči FEDu, ktorý kritizuje naozaj kedy to len ide.
Záver
Tak záverov by sa dalo napísať hneď niekoľko. O tom, či sklamal FED, Powell alebo či Trump opäť reagoval prehnane. Avšak mňa by najmä zaujímalo, aký názor máte na toto rozhodnutie vy? Vnímali ste vôbec nejako stretnutia FEDu? Ak áno, prekvapilo vás ich rozhodnutie alebo si myslíte, že konajú správne? O odpovede sa samozrejme kľudne podeľte v našich komentároch či už priamo pod článkom alebo na Facebooku.
Čo čítať ďalej?
[Analýza] Bitcoin sa pripravuje na zásadný pohyb – Ale ktorým smerom?
Zdroje:
finance.yahoo.com
marketwatch.com
marketwatch.com
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.