Amerika dosiahla dlhový strop – hrozí jej bankrot?

Ekonomika USA čelí platobnej neschopnosti
USA čelí platobnej neschopnosti. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Už viac ako pol roka patrí americká ekonomická situácia medzi horúce témy, ktorým je venované množstvo pozornosti zo strany ako analytikov, tak aj širokej verejnosti. Okrem bankovej krízy, o ktorej pravidelne informujeme, obavy vzbudzuje aj dosiahnutie dlhového stropu v USA. Na možný bankrot upozornil portál News Bitcoin.

Dlhový strop a jeho význam pre ekonomiku

Ako názov napovedá, dlhový strop v praxi znamená celkové množstvo peňazí, ktoré si môže vláda USA požičať na vyplácanie svojich existujúcich záväzkov. Medzi základné z nich, zaručujúce fungovanie štátu, patria úroky z národného dlhu, sociálne zabezpečenie, zdravotná starostlivosť, budovanie infraštruktúry, mzdy členov armády a podobne. V súčasnosti je dlhový strop nastavený na 31,46 biliónov dolárov.

Od roku 2001 sa americká vláda každoročne nachádza v deficite dosahujúcom v priemerne 1 bilión. Zjednodušene povedané, každý rok utráca o 1 bilión viac, ako inkasuje, pričom medzi hlavné zdroje príjmov patria predovšetkým dane. V prípade, že vláda na financovanie svojich aktivít potrebuje viac prostriedkov ako má k dispozícii, vo väčšine prípadov emituje dlhopisy, ku ktorým majú prístup fyzické a právnické osoby v, ale aj mimo USA.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Najhorší možný scenár

Ako vyplýva z vyššie uvedenej štruktúry dlhového financovania vlády USA, v prípade nezvýšenia dlhového stropu by vláda ďalej nebola schopná splácať svoje záväzky. Ako uvádza portál Bitcoin News, podľa amerického predsedu Komisie pre kontrolu cenných papierov (SEC), Garryho Genslera, by takýto scenár mal katastrofické, ťažko predvídateľné následky.

Americká ministerka financií, Janet Yellenová už na začiatku mesiaca vyhlásila, že v prípade vyššie uvedenej situácie, by platobná neschopnosť mohla nastať už 1.6.2023, kedy by vláda nebola schopná vyplatiť úroky veriteľom zo svojich dlhopisov. Svoje stanovisko zdôraznila aj 11.5 na tlačovej konferencii predchádzajúcej summitu G7, na ktorej existujúce riziko označila ako ohrozujúce globálnu ekonomickú dominanciu a bezpečnostné záujmy USA.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Nakoľko reálna je hrozba?

Aj keď následky platobnej neschopnosti americkej vlády sú popisované ako katastrofické, je potrebné si položiť otázku, nakoľko reálna je takáto situácia. Za hlavnú prekážku zvýšenia dlhového stropu je možné považovať nesúhlas medzi republikánmi a demokratmi. Ako informuje denník The New York Times, republikáni požadujú zvýšenie dlhového stropu spoločne so znížením výdavkov. Na druhej strane demokrati, na čele s prezidentom Bidenom, odmietajú akékoľvek zníženie výdavkov.

Názory na situáciu sa rôznia, avšak faktom zostáva, že pri pohľade do minulosti zvýšenie dlhového stropu nepredstavuje neobvyklý jav. Na základe analýzy portálu CNN, bol dlhový strop zvýšený 74-krát iba medzi rokmi 1962 a 2011. Presné riešenie situácie je zatiaľ predmetom mnohých domnienok. Absencia akejkoľvek dohody a následná platobná neschopnosť nepredstavujú ani pre jednu z politických strán optimálny scenár.

Prečítaj si aj: Istotu striedajú veľké obavy o bankový systém, Amerika sa pripravuje na najhoršie

Okazio PCtxb