(FUD) Americké úrady rozhodujú o budúcnosti Etherea

Novinky Americké úrady rozhodujú o budúcnosti Etherea.
Americké úrady rozhodujú o budúcnosti Etherea. Zdroj: shutterstock.com/puhhha
BitmarketsOkazio mobil

Americké regulačné úrady sa začali zaoberať otázkou, či možno ETH tokeny považovať za cenné papiere. CFTC a SEC sa stretnú práve dnes 7. mája, aby túto záležitosť vyriešili. V článku sa pozrieme na možné výsledky tohto jednania a aký môžu mať na Ethereum dopad.

DISCLAIMER: Podle nejnovějších informací se nejedná o oficiální jednání SEC a CFTC. V článku jsou probírány možné východiska každodenních debat mezi regulačními úřady a jejich dopad na vývoj Etherea.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.

„Ethereum nie je cenina” hovorí spoluzakladateľ nadácie Ethereum

Ethereum sa v poslednej dobe ocitlo v akejsi regulačnej šedej zóne a to vďaka jeho samotnému vzniku. Nadácia Ethereum získala peniaze vtedy v jednom z prvých ICO obchodov a vybraných bolo 18 miliónov dolárov. Podľa úradu mala vtedy nadácia správne tento obchod zaregistrovať u Komisie pre cenné papiere a burzu spojených štátov amerických (SEC), keďže splňuje kritéria takzvaného Howleyho testu.

Josef Lubin, spoluzakladateľ nadácie Ethereum, však s týmto tvrdením nesúhlasí. A na rovnakú stranu sa stavia aj bývalý vplyvný regulátor Gary Gensler, podľa neho nesplňuje v súčasnej dobe Ethereum kritéria pre to, aby sa jednalo o ceninu a aby bolo nutné jeho predaj registrovať u SEC. Fakt, že je v súčasnej dobe Ethereum ťažené by podľa Genslera mohlo taktiež pomôcť.

Mohlo by vás zaujímať: SEC prešetruje desiatky kryptomien

Možné scenáre a ich vplyv na cenu ETH

To by sme mali akýsi úvod do situácie. Ako s ním však naložia dva významné americké úrady SEC a CFTC (Commodity Futures Trading Commission) je zatiaľ neznáme. Na oboch stranách existuje rada rôznych argumentov. Nech už to dopadne akokoľvek, s istotou možno povedať, že to ovplyvní cenu Etherea na burze. Poďme sa teda pozrieť na dve možné východiská tohto jednania.

ETH je cenina = panika, predaj, krach? Nemusí to tak byť

Jedným z možných výsledkov jednania je, že sa oba úrady zhodnú, že Ethereum budú klasifikovať ako ceninu. V takom prípade by vznikla neistota ohľadne jeho budúceho vývoja a možno odhadovať, že sa mnoho ľudí rozhodne svojich ETH tokenov zbaviť. Podľa užívateľov cypherblock na sieti reddit.com by v takom prípade mohlo dôjsť aj ku krachu trhu.

Značný dopad môže toto rozhodnutie mať na obyvateľov Spojených štátov amerických, ktorí by s ETH radi obchodovali. Pokiaľ by neboli vedení americkými úradmi ako oficiálni investori, potom by k takémuto obchodu nemali prístup. Z ETH by sa stala neregistrovaná cenina s ktorou môžu obchodovať iba úradom akreditovaní investori.

Dlhodobý vplyv na Ethereum však zďaleka nemusí byť nijak katastrofický. Predsa len, kryptomeny a tokeny sú postavené na decentralizácií, akokoľvek sporné môže toto tvrdenie u Etherea byť. Ak sa rozhodne hlava Etherea, že rozhodnutie amerických úradov bude ignorovať, potom bude ETH existovať aj naďalej. Pokiaľ však budú burzy nútené zaregistrovať sa u amerických úradov, aby mohli s ETH obchodovať i obyvatelia Spojených štátov, potom je viac než pravdepodobné, že jeho cena klesne.

ETH nie je cenina

Druhou možnosťou je, že úrady rozhodnú, že Ethereum nie je cenina. V takom prípade by podľa webu Medium mohlo dôjsť k jeho pumpovaniu. Na druhú stranu sa nemusí stať nič a všetko okolo vyšumí.

Je však možné, že aj keď nebudú úrady považovať súčasné Ethereum za ceninu, môžu udeliť nadácií pokutu za nezaregistrovanie prvotného ICO predaja. Takáto možnosť by sa dala považovať za akúsi zlatú strednú cestu. Ako sa hovorí: vlk sa nažerie a koza zostane celá.

Video nabité informáciami z dielne kryptomagazínu je TU. Pokiaľ sa vám bude páčiť, nezabudnite na odber nášho YouTube kanálu.

Záver: O technológií budúcnosti rozhodujú zákony z minulosti

Budúcnosť Etherea teda v súčasnosti drží v rukách dva významné regulačné úrady. Aký bude ich výsledok možno zatiaľ iba odhadovať a je nepravdepodobné, že ich záver bude oznámený ihneď po jednaní. Na vyjadrenie si najskôr budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Medzitým sa však môžeme nad súčasnou situáciou trochu zamyslieť. Regulačné úrady, ktoré vedú ľudia, ktorí kryptomenám zatiaľ príliš nerozumejú a skôr sa im nepáčia, rozhodujú na základe zákona o cenných papieroch z roku 1933 o technológií 21. storočia. Neznie to absurdne?

Najlepším výsledkom by samozrejme bolo rozhodnutie, že Ethereum nie je možné klasifikovať ako ceninu. Vzhľadom k postoju regulačných úradov možno čakať, že nebudú chcieť túto situáciu ponechať bez postihu. V takom prípade môžeme očakávať, že nadácia Ethereum dostane pokutu a samotné Ethereum zostane regulátory nepobozkané. Aspoň zatiaľ. Ak však rozhodnú úrady, že Ethereum je cenina a pre obchodovanie s ním je treba byť ako občan Spojených štátov amerických zaregistrovaný u príslušných úradov, ocitne sa mnoho ľudí v bode, keď nebudú vedieť čo majú robiť. V rukách budú totižto odrazu držať nelegálnu ceninu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.