Pred týždňom sme sa spolu pozreli, ako je na tom v Spojených štátoch priemyslová výroba a tzv. index optimize. Z týchto dát bolo hneď jasné, že to v zámorí nevyzerá veľmi dobre a aktuálne dáta o HDP za minulý kvartál to len potvrdzujú. Americká ekonomika sa prepadla o 5 %, čo je hodnota, po ktorej vždy nasledovala nejaká tá kríza.
Viem, že formálne potrebujeme na potvrdenie recesie ekonomiky pokles HDP za dve obdobia. Ale to je skutočne len formálne a ďalšie makrodáta skrátka ukazujú, že tá recesia v Spojených štátoch už je. Veď už teraz vieme, že nezamestnanosť je cca 20 % a pravdepodobne dôjde k navýšeniu na 25 %. Takto expanzívny ekonomický cyklus naozaj nevyzerá.
Záporný rast HDP
Ten expanzívny ekonomicky cyklus tentoraz trval možno najdlhšie v histórii a ako to už býva, keď sa rast umelo prolonguje, tak je o to väčší pád na hubu. Keby sa to nedržalo umelo hore, tak ten drop nie je až taký masívny. Fakticky je záporný rast HDP o 5 %, a to len za prvý kvartál v roku vcelku armagedon.
Uvedomte si, že takýto pokles HDP automaticky znamená milióny ľudí bez práce, zníženú spotrebu domácností, pokles investícií súkromných podnikov, neschopnosť splácať svoje záväzky, a potom je to už ako domino. Preto napríklad vôbec nechápem, že obyčajný retail nakupuje tak horúčkovito na akciovom trhu.
Osobne pokladám aktuálny rast na americkom akciovom trhu za projekciu psychológie davu a nevidím v tom reálne opodstatnenie. Toto je čisto len o emóciách a tie sú dosť vratké. Keď malí investori dostanú strach, tak to popadá ako domček z kariet a ešte to ten problém umocní.
Dáta za ďalší kvartál
Na dáta z aktuálneho kvartála si budeme musieť ešte pár týždňov počkať, ale možno očakávať, že ten výsledok bude podobný. Je potrebné si pripomenúť, že tie reštriktívne opatrenia prišli až v poslednej tretine minulého štvrťroka. Teda je dosť možné, že sa to vo výstupe za druhý kvartál prejaví ešte viac.
Za seba môžem povedať, že ten výstup ekonomiky nemôže byť v žiadnom prípade kladný. Nemožno nič také očakávať, a buď bude taký istý zlý, či dokonca horší. A v takom prípade budú mať formalisti v ruke aj potvrdenie, že americká ekonomika je v kríze. Aká hlboká tá kríza ale môže byť, tak to nikto nevie a môžeme to iba odhadovať.
Vzhľadom k tomu, ako FED a federálna vláda reaguje, tak je zrejmé, že si to už pomerne dlho uvedomujú, a preto tak na prvý pohľad, hystericky zareagovali. Oni ale nie sú žiadni začiatočníci a tú historickú skúsenosť majú. Bohužiaľ, ako som sa už skôr spomínal, tak to americkú ekonomiku nevylieči, ale iba pribrzdí ten neodvratný pád.
Záver
Treba zohľadniť aj tie sociálne nepokoje, ktoré trvajú už týždeň. Nemalá časť biznisu a služieb musela byť kvôli tomu zastavená. Aj napriek tomu, že tie reštrikcie kvôli pandémii Covidu-19 sú na ústupe, ekonomická aktivita v štátoch dostáva ďalšiu ranu.
Nehovoriac o tom, že dochádza aj k ničeniu majetku a krádežiam. Preto by som sa vôbec nečudoval, keby pokles výstupu amerického hospodárstva za aktuálny kvartál predstavoval aj oveľa viac, ako tých 5 %.
Niekde sa tie problémy prejaviť musia. Najviac ma ale zaujíma, ako na to zareaguje trh, pretože pri takýchto problémoch predsa akcie nemôžu rásť na hodnote. Nedáva to zmysel.
Autor: Jaroslav Jarolím
Čo čítať ďalej?
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.