Americká centrálna banka musí viac pritvrdiť. Trh práce ukázal extrémnu odolnosť

Ekonomika Americká centrálna banka musí pritvrdiť
Americká centrálna banka musí pritvrdiť. Zdroj: shutterstock.com/maradon 333
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Vysokú mieru inflácie dokáže poraziť len pokles spotreby. Americká centrálna banka (FED) už vyše roka bojuje proti rastu cenovej hladiny svojou prísnou menovou politikou. Avšak septembrové výsledky z trhu práce jasne ukazujú, že domácnosti sa v spotrebe nemusia zásadne obmedzovať. Na základe aktuálnych údajov je možné predpokladať, že FED bude musieť pokračovať v navyšovaní úrokových sadzieb.

Americká centrálna banka prehráva boj s infláciou

Infláciu, ktorá je vážnym problémom súčasnej doby tlačí dopyt. Centrálne banky počas pandémie vypustili do obehu veľké množstvo peňazí, aby v kritickej dobe podporili ekonomický rast. Dostatok finančných prostriedkov domácností spôsobil vysoký dopyt po tovaroch a službách, čo viedlo k výraznému zvýšeniu ich cien.

FED začal v minulom roku proti vysokej miere inflácie tvrdo bojovať. Prísnou menovou politikou poslali centrálni bankári úrokové sadzby strmo hore. Vyššie náklady na pôžičky mali ukrojiť domácnostiam aj podnikom z ich príjmov a to malo spôsobiť pokles spotreby, zamestnanosti a následne aj zníženie cien.

Inflácia v USA stúpla už dvakrát po sebe

Inflácia v USA stúpla už dvakrát po sebe. Zdroj: Tradingeconomics

Inflácia v USA sa odrazila od svojho dna na úrovni troch percent a začala opäť stúpať.

Aktuálne septembrové údaje z Amerického úradu pre štatistiku práce však naznačujú, že prísna menová politika Americkej centrálnej banky nepostačuje. V septembri v Spojených štátoch zamestnanosť opäť stúpla. A to aj napriek tomu, že vysoké úrokové sadzby mali spôsobiť oslabenie schopnosti firiem prijímať nových zamestnancov.

„Celková zamestnanosť v nepoľnohospodárskom sektore sa v septembri zvýšila o 336 000 a miera nezamestnanosti zostala nezmenená na úrovni 3,8 percenta”, informoval Americký úrad pre štatistiku práce. Mzdy v USA pokračujú vo svojom rastúcom trende, čo je taktiež v rozpore s plánovanými dôsledkami reštriktívnej politiky centrálnej banky.

„FED bude vďaka tomu veľmi ostražitý a bude sa veľmi zaujímať o riziko rastu,” povedal Luke Tilley, hlavný ekonóm Wilmington Trust Corp pre Bloomberg. „Pretože to je v súlade s ich obavami z opätovného zrýchlenia ekonomiky.”

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

V hre je ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb

„Určite to poukazuje na silu trhu práce, ale tempo rastu miezd sa spomaľuje,” povedala Kathy Jones, hlavná strategička pre fixný príjem Charlesa Schwaba. „To ponecháva otvorené dvere pre ďalšie zvýšenie sadzieb zo strany FEDu. Je to tvrdá rovnováha medzi utlmenými inflačnými tlakmi a silným rastom.”

Šéf Americkej centrálne banky Jerome Powell už mnohokrát upozorňoval na to, že trh práce je príliš silný. Po septembrových výsledkoch zamestnanosti bude musieť FED dôkladne zhodnotiť budúce kroky v oblasti menovej politiky.

Za posledných 19 mesiacov stúpli úrokové sadzby v USA o viac ako 5 %. Rada guvernérov na svojom poslednom zasadnutí ponechala sadzby nezmenené a to aj napriek tomu, že 12 z 19-tich členov rady vyjadrilo podporu v ich ďalšom navýšení. Analytici sa teraz zhodujú v tom, že FED s najväčšou pravdepodobnosťou sadzby opäť zvýši.

Aj keď výsledky z trhu práce sú pre centrálnu banku mimoriadne dôležité, smerodajné budú až výsledky o miere inflácie a predovšetkým o spotrebiteľských cenách, ktoré sa dozvieme 12. októbra.

Prečítajte si aj: USA čaká recesia a to už čoskoro. Môžu za to 4 nové hrozby

Memex PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.